21. júna 2018

Cena ich šperkov sa vďaka drahokamom pohybuje aj v desiatkach tisíc eur. Trenčianska značka Mikuš Diamonds sa orientuje na šperky osadené drahokamami, pričom Mikušovci sú ako jediní Slováci členmi najstaršej diamantovej burzy v Antverpách. Ich spoločnosť funguje už dvadsať rokov a jej hlavnou filozofiou je, aby rodina nestratila kontakt s celým dianím vo firme – preto jej členom prejde cez ruky každý jeden šperk, ktorý vyrobia.

Vyštudovaný elektrotechnik nastúpil do firmy, ktorá sa venovala nielen výrobe optoelektrických snímačov, ale tiež výrobe šperkov. Ivan Mikuš hovorí, že sa skôr náhodou začal spontánne zaujímať o šperky. „Vo vtedajšej práci som sa zoznámil s tým, čomu som sa neskôr začal venovať. Chcel som vyrábať trošku iné šperky a mal som v záujme sa ich výrobe venovať intenzívnejšie. Začal som sa orientovať na drahé kamene,“ vraví generálny riaditeľ Mikuš Diamonds Ivan Mikuš.

Prvý šperk vyrobila pre gazdinky. Potom dala zlatu drzosť a punk

Ten v súčasnosti podniká aj so svojimi deťmi a z rodinnej firmy je nadšený. Syn Martin, ktorý v spoločnosti pôsobí ako výkonný riaditeľ, je diamantovým znalcom a spolu s otcom sú činní na burze v Antverpách. Dcéra Iveta je obchodnou riaditeľkou.

Na výrobu prsteňa Birdie z kolekcie Colorful použili prírodné materiály: žlté zlato, citrín, granát, záhneda, diamant. Foto: Archív Mikuš Diamonds

Všetko sa začalo v Taliansku

Ivan Mikuš začal podnikať v 90. rokoch, keď sa drahé kamene a diamanty u nás veľmi nepredávali. To však nebolo pre neho žiadnou prekážkou. Práve naopak. Využil neprebádanú oblasť, čím sa od konkurencie odlíšil. Od talianskeho gemológa Luigiho Costantiniho, ktorý prednášal na univerzite v Bologni, sa v zahraničí učil odhaľovať pôvod drahých kameňov. Neskôr zobral na jeden zo študijných pobytov aj syna Martina, ktorý mal v tom čase pätnásť rokov. Ten totiž rád sedával s otcom pri mikroskope a pozoroval drahé kamene. Tam niekde vznikla vášeň, ktorá stojí za tým, že sa Mikušovci stali vyhľadávanými odborníkmi na drahé kamene.

Drahé kamene sú pre Mikušovcov vášňou, prácou aj koníčkom. Na fotke diamant v pinzete. Foto: Archív Mikuš Diamonds

„Keď sme začínali, tak neboli dostupné informácie a na Slovensku sa taký tovar ani nepredával. Preto na trhu nebol záujem o drahé šperky. Veľa energie sme investovali do vzdelávania. Museli sme sa naučiť, čo kamene vlastne sú a akým spôsobom sa majú hodnotiť,“ vraví Martin Mikuš. Ich spoločnosť sa teda profilovala postupne. Zámer vyrábať šperky s drahokamami prezrádzal aj vtedajší názov značky – Briliant.

Rodinný zlatník so zárukou

Mikuš Diamonds predstavuje rodinnú firmu, kde v súčasnosti pracuje 43 zamestnancov, z čoho sa priamo výrobe venuje len 7 ľudí. „Na šperky poskytujeme záruku a servis. Snažíme sa byť rodinným klenotníkom, a preto sa o šperky staráme,“ vraví Iveta Zimková Mikušová. Klenotníci sa pritom zhodujú, že starostlivosť výrobcu o šperk sa predajom nekončí.

„Otázka je, čo sa so šperkom stane po šiestich či desiatich rokoch používania? Prepracovaných šperkov sa zvyčajne žiadny iný klenotník radšej nechytá,“ vraví Martin Mikuš s tým, že šperk potrebuje servis aj na profesionálnej báze. Preto sa rozhodli takúto službu pre svojich zákazníkov vytvoriť.

Mladá Slovenka vyrába svadobné šperky. A predáva ich najmä do sveta

Mikušovci majú svoj biznis radi a baví ich. Spoločnosť chcú zachovať v rovine rodinného podniku, aby nad všetkými procesmi nestratili kontrolu, a tým aj kontakt s ľuďmi. Expanzia na zahraničné trhy pre nich teda nie je atraktívna. „Viackrát sme sa o tom rozprávali, ale zhodli sme sa, že pokiaľ obchod chceme robiť tak, aby sme mali kontakt s celou firmou, reálne by asi nebolo zvládnuteľné expandovať do zahraničia,“ uvažuje Martin.

Martin Mikuš (zľava), Ivan Mikuš a Iveta Zimková Mikušová stoja v čele spoločnosti Mikuš Diamonds. Foto: Archív Mikuš Diamonds

Práve ľudský potenciál v spoločnosti považujú za absolútne zásadný. „Keď sme otvorili prvý, a potom druhý obchod, zakaždým som dámam, ktoré k nám nastúpili do práce, hovoril – robte to srdcom a tak, že ľudia budú vidieť, že sme iní,“ vraví Ivan Mikuš.

Po zmene názvu prišla nová éra

V roku 2002 založili znaleckú organizáciu Slovenský gemologický inštitút, ktorá im tiež pomohla vstúpiť na diamantovú burzu v Antverpách. Vďaka členstvu na burze dokážu svojim zákazníkom zaobstarať exkluzívne kamene s garantovaným pôvodom. Niekedy však musia čakať celé mesiace, aby sa im podarilo zadovážiť kameň za prijateľnú cenu, pretože len vtedy je to dobrá investícia. Aj samotné čakanie napokon zvyšuje hodnotu šperku pre jeho majiteľa.

Šperky vyrábajú priamo vo svojej klenotníckej dielni v Trenčíne. Foto: Archív Mikuš Diamonds

Minulý rok sa rozhodli zmeniť názov značky z Briliant na Mikuš Diamonds. Zásadným faktorom bol všeobecný charakter slova briliant. „Pokiaľ dáte meno do značky, je to veľký záväzok. My tým chceme povedať, že si stojíme za tým, čo robíme,“ hovorí Martin o dôvodoch, prečo sa rozhodli upustiť od pôvodného názvu. „Dnes je taká doba, že aj keď veci robíte dobre a poctivo, ale nepodniknete transparentný jednoduchý marketing, ktorý ľudia dokážu pochopiť na prvú, tak sa všetko môže minúť účinku.“

Náušnice Cushy z kolekcie Majestic. Dominuje výrazný opál a tyrkys doplnený ružovým zlatom a diamantmi. Foto: Mikuš Diamonds

Mikuš Diamonds je životaschopnou spoločnosťou, ktorá podniká zodpovedné kroky a chce byť otvorená svojim zákazníkom. Biznis buduje Ivan Mikuš už dvadsať rokov a stále má veľké plány. „Je to beh na dlhé trate. Pomalými krokmi sa človek posúva, a tak by to malo byť.“

Hlavná foto: Mikuš Diamonds sa orientuje na výrobu šperkov osadených drahými prírodnými kameňmi. Červený spinel pri analýze pod mikroskopom. Foto: Archív Mikuš Diamonds