14. júla 2017

Šperky od Lucie Štofej cestujú najmä za zákazníčkami do USA a Veľkej Británie, doma na Slovensku predá len asi štvrtinu svojich výrobkov. A jej svadobné doplnky, na ktoré sa zameriava, sa dostali aj do najnovšej knihy významnej americkej dizajnérky a výtvarníčky Dallas Shaw.

Vo svojom dome v Horných Orešanoch tvorí mladá Slovenka šperky s nádychom elegancie a zašlých čias. Vytvára najmä ozdoby do vlasov pre nevesty a družičky, najväčší záujem je o jej pierkové fascinátory a čelenky z perličiek. „Predávam ich predovšetkým cez internet, cez svoju webovú stránku, ale aj portály ako je Etsy.com – a práve tam si ma všimla aj táto uznávaná Američanka,“ približuje Lucia Štofej, ako sa jej tvorba dostala do knižky s názvom The Way She Wears It… Vyšla v americkom vydavateľstve HarperCollins Publishers na jar 2017 a ponúka rady, ako nájsť svoj vlastný štýl nielen v obliekaní. Jej autorka Dallas Shaw vytvára najmä reklamné ilustrácie pre veľké značky ako Dior a vo svojom odbore je podľa Lucii Štofej najlepšia v Amerike. „Má aj vlastný blog, obrovskú sledovanosť a je mienkotvorná v oblasti dizajnu a módy. Svoju knihu rozdelila na štyri ročné obdobia a okrem odporúčaní ako si vylepšiť šatník, sa venovala aj doplnkom, kde zaradila aj moje práce,“ hovorí.

Vplyv knihy pocítila Lucia Štofej aj na predajoch, po jej vydaní vyrástol počet objednávok práve z Ameriky. Ako dopĺňa, tiež jej pomohlo, že portál Etsy.com jej šperky zaradil do výberového newslettera, vďaka čomu získala zákazky z Hongkongu či Ruska. Zatiaľ si celú výrobu zabezpečuje sama, ale keďže objednávky prichádzajú každý deň a niekedy ani nemôže všetky prijať, už cíti, že musí začať budovať tím spolupracovníkov.

Z tvorby Lucie Štofej.

Handmade výrobe šperkov sa Lucia Štofej venuje osem rokov. Nad svadobnými doplnkami spočiatku ani nerozmýšľala, usmeje sa, že ju naviedli zákazníčky. „Objednávali si totiž najmä ozdoby v bielej a slonovinovej farbe, preto som sa postupne čoraz viac zaujímala o svadobný biznis. A zdal sa mi perspektívny aj z obchodného hľadiska. Nevesty chcú niečo originálne a ja sa im snažím ponúkať niečo z originálnych materiálov,“ vraví. Jej obľúbenými sú vintage čipky, krajky, stuhy či riečne perly. Nakupuje ich predovšetkým v zahraničí, hľadá v rôznych starožitníctvach. Modistická tvorba má bohatú históriu v Anglicku a krásne materiály odtiaľ nachádza a nakupuje na internete, kde už má overené zdroje.

V ponuke sa snaží mať širokú škálu výrobkov, drahších aj lacnejších. „Cenu sa snažím vypočítať podľa vzorca pre handmade tvorcov,“ približuje. „Beriem do úvahy, ako si predstavujem svoju cenu práce za hodinu, koľko stojí materiál a aký má byť celkový zisk – a ten vynásobím dvomi, aby som mohla s cenou pracovať aj pre objednávky z veľkoobchodov.“

Ponuku svojich kolekcií plánuje rozširovať, stále však pri nich zachová, že nie sú určené na bežné nosenie. Majú ženám dodať punc špeciálnosti, majú to byť šperky na slávnostné príležitosti. A zameriavať sa naďalej bude najmä na zahraničnú klientelu.  „Aj moja webová stránka je len v anglickom jazyku,“ dodáva Lucia Štofej. „Poteším sa, ak budú moje ozdoby nosiť Slovenky, ale teraz sa pozerám najmä na možnosti za hranicami.“

Foto: luciastofej.com