11. februára 2019

Peter Kóša a Tomáš Čmelík začali budovať zľavový portál Slevoking.cz z tmavej komory študentského bytu ešte ako 22-roční. Do rozbehu firmy vložili všetky úspory, asi 200 – 300-tisíc českých korún (8 – 12-tisíc eur). „Pokiaľ by to nevyšlo, prišli by sme o všetko,“ hovoria pri pohľade späť dnes majitelia druhého najväčšieho zľavového portálu v Českej republike. 

Peter Kóša sa ako 18-ročný presťahoval za štúdiom práv na Masarykovej univerzite z rodnej Spišskej Novej Vsi do Brna. Popri štúdiu bral každú prácu, ktorá prišla. „Najprv som vykladal kamióny, potom som pracoval v call centre a na exekútorskom úrade, niekedy som mal dve práce v jeden deň,“ spomína Kóša.

Podobne sa počas vyrastania musel obracať aj Tomáš Čmelík. „Od ôsmich rokov žijeme bez mamy, keď som niečo chcel, musel som sa o to postarať. Mal som však obchodného ducha, kupoval som staré motorky, v dielni som ich opravil a potom som ich predával drahšie na Bazoši,“ hovorí rodák z okolia Brna.

Takto vyzerá kancelárie dvojice česko-slovenských mladíkov. Na fotografi sú zľava: Peter Kóša, Tomáš Čmelík a úplne vpravo firemný psík Hugo.Takto vyzerá kancelárie dvojice česko-slovenských mladíkov. Na fotografi sú zľava: Peter Kóša, Tomáš Čmelík a úplne vpravo firemný psík Hugo. Foto: archív Travelking

Napriek tomu, že vyštudoval elektrotechniku, sa po škole opäť stal obchodníkom – a vtedy sa spoznal s Petrom Kóšom. „Od začiatku sa z nás stali najlepší kamaráti, čo nám pomohlo aj pri budovaní firmy. Nemusíme investovať našu energiu do sporov, ale zameriavame sa na to, aby firma neustále rástla,“ hovorí Peter Kóša pre Forbes.

Bez investora, bez hypotéky

Pôvodne začínali pracovať z tmavej komory Tomášovho prenajatého bytu, pričom si nevyplácali žiadnu mzdu. Dokonca si dnes so smiechom spomínajú na príhodu, ako nemali peniaze na zaplatenie poplatku za internetovú reklamu.

„Pozreli sme sa na to, čo sme vlastnili, a nebolo to nič iné ako Tomášova motorka. Predali sme ju a poplatok zaplatili,“ hovorí Kóša so smiechom. Od začiatku sa, aj pre nedostatok financií, stavali k budovaniu firmy veľmi zodpovedne. Práve preto nepremýšľali nad investorom či nad bankovým úverom.

Zľavové portály si užili rekordnú sezónu.
Zarábajú hlavne na cestovaní po Slovensku

„Nerobili sme žiadne kroky, ktoré by sme nemali spočítané. Nechceli sme sa spoliehať na to, že nám to niekto zaplatí,“ povie Čmelík. „Investor by nám mohol priniesť osobný komfort, no v tom prípade by sme sa nikdy nevybičovali k takému výkonu, ako keď išlo o naše vlastné peniaze,“  pridáva sa Kóša.

Ich zodpovedný postoj k podnikaniu dokazuje aj fakt, že od začiatku fungovania firmy sa držia v zisku. Radšej priškrtili niektoré výdavky, ako by sa mali prepadnúť do straty, tvrdia zhodne. „Nie sme fanúšikmi daňových rajov ani optimalizácie daní, ktoré sú na hrane. Podnikať chceme dlhodobo a chceme to robiť poctivo,“ zdôrazní Kóša.

Pritom začiatky firmy boli presne také, ako by ste si ich predstavovali. Dvojica plnila všetky úlohy, od zdvíhania telefónov zákazníkom až po testovanie hotelov. Mimochodom, práve na tom si urobil ich zľavový portál meno – každú ponuku hotela osobne otestovali a následne na svojom blogu priniesli odporúčania či tipy na dobré jedlá z reštaurácie a pamiatky na okolí.

Partia zo Slevokingu pravidelne organizuje charitatívne zbierky, medzi inými napríklad na podporu psích útulkov. Doposiaľ vyzbierali viac ako milión českých korún (40-tisíc eur). Partia zo Travelkingu pravidelne organizuje charitatívne zbierky, medzi inými napríklad na podporu psích útulkov. Doposiaľ vyzbierali viac ako milión českých korún (40-tisíc eur). Foto: archív Travelking

Dokonca si v začiatkoch za usporené peniaze kúpili GoPro kameru z druhej ruky, s ktorou ich zážitky natáčali a zverejňovali na YouTube. Dnes už majú na to otvorenú špeciálnu pozíciu a z malej firmy o dvoch zakladateľoch a jedného programátora vybudovali 50-členný tím s kanceláriami v historickom centre Brna.

Myšlienku drž v hlave

Keďže na začiatku nemali množstvo peňazí, čo investovali do ľudí, bol ich čas. „Boli sme výborní obchodníci, ale to nestačilo. Museli sme vychovať ďalších a veriť v to, že to dokážu,“ hovoria, ako spočiatku pristupovali k najímaniu nových zamestnancov.

To, že v začiatkoch tvrdohlavo odmietali vziať cudzie peniaze, dnes hodnotia ako výborný krok. „Keďže sme manažment a zároveň majitelia, tak sa rozhodujeme pomerne rýchlo, nemáme žiadne čakacie lehoty, a to nám umožňuje byť flexibilní,“ hovorí Čmelík.

ZľavaDňa hlási novinky.
Do firmy vstupuje nový investor

„Máme však aj proces – keď máš novú myšlienku, drž ju v hlave 48 hodín a až potom sa o ňu podeľ s tým druhým, a s tímom až o niečo neskôr. Nepúšťame sa bezhlavo do nových projektov, dôkladne premýšľame nad tým, do čoho budeme investovať, keďže sú to naše vlastné peniaze,“ dopĺňa ho Kóša.

Mladá a poctivá firma

Práve v oblasti zľavových portálov, ktoré sú orientované na rýchloobrátkový predaj, si dvojica dnes 27-ročných mladíkov postavila biznis na kontrole kvality ponúkaných zariadení, na osobnom prístupe (asi pätina z ich zamestnancov pracuje na zákazníckej linke a dvojica zdôrazňuje, že vás u nich nikdy neprepoja na automat, či na chatbota) a na poctivosti.

Napriek tomu, že by si mohli zvýšiť marže, zdôrazňujú, že podnikanie myslia vážne, a preto nemá pre nich zmysel krátkodobý zisk na úkor toho dlhodobého, ktorý vyplýva z dobrej spolupráce s kvalitnými hotelmi. „Chceme hotelom nechať aj dostatočné množstvo zisku, aby mali z čoho investovať do rekonštrukcie a do zvyšovania kvality služieb,“ hovorí Čmelík. Celkom spolupracujú s tisíckou hotelov.

Tento prístup, zdá sa, funguje. Travelking je dnes na českom trhu, kde väčšina z 300 zľavových portálov, ktoré vznikli po najväčšom boome v roku 2010, trhovou dvojkou – čo uznávajú aj konkurenti. Hráčom číslo dva sa pritom stali už po 1,5 roku fungovania.

Do tejto pozície im pomohlo vyšvihnúť sa aj netradičné orientovanie sa na maďarské pobytové balíčky, čím pre slovenských a českých turistov otvorili úplne nové možnosti cestovania. „Od začiatku sme sa snažili byť odlišní, ísť ešte o krok ďalej ako ostatní, ponúknuť viac,“ skonštatuje Čmelík.

Slevoking tento rok oslavuje päť rokov pôsobenia na trhu. Na fotografii je prvý programátor firmy Lukáš Fecko (vľavo) a jej zakladatelia Peter Kóša (v strede) a Tomáš Čmelík. Travelking tento rok oslavuje päť rokov pôsobenia na trhu. Na fotografii je prvý programátor firmy Lukáš Fecko (vľavo) a jej zakladatelia Peter Kóša (v strede) a Tomáš Čmelík. Foto: archív Travelking

Nápad pochádzal od rodinných členov Petra Kóšu, ktorí pôsobia v cestovnom ruchu. „Moja mama nám chcela v začiatkoch budovania firmy pomôcť tak, ako len vedela. Keď videla Tomášovo rozrachotené auto, tak nám kúpila druhé, o niečo menej rozbité. Najväčšia pomoc však prišla, keď nás zorientovala na maďarskom trhu, keďže mala skúsenosti z miestneho cestovného ruchu a ovládala aj jazyk,“ hovorí Kóša.

Na maďarskom trhu ich príbeh zaujal množstvo riaditeľov hotelov. Dokonca natoľko, že traja zo štyroch ich súčasných obchodníkov v Maďarsku opustili lukratívne pozície riaditeľov a začali pracovať pre česko-slovenskú dvojicu energických mladíkov.

„Toto bolo absolútne kľúčové – mali sme skvelých ľudí, ktorí perfektne ovládali jazyk, a taktiež sme nerobili chyby, vďaka mojej mame sme vedeli, kam Slováci a Česi radi jazdia,“ opisuje Peter Kóša. Na naše naliehanie povie niečo viac o rozdieloch v česko-slovenských turistických preferenciách.

Oslavujte často a potešte sa aj kríze.
7 rád, ako byť lepší od CEO Zľavomatu

„Česi sú menej nároční zákazníci, všetko berú viac v pohode. Najviac vyhľadávajú Sárvár a severozápad Maďarska, kým Slováci sú omnoho náročnejší a hľadajú luxusnejšie pobyty. No čo sa týka destinácií, sú flexibilnejší a chodia aj na východ, ako napríklad do Miškolcu,“ prezradí.

Podľa neho sa dovolenka v maďarských hoteloch našincom oplatí najmä finančne. „Za podobnú cenu, povedzme 150 eur, dostane človek v Maďarsku 4-hviezdičkový hotel, kým na Slovensku a v Česku iba 3-hviezdičkové.“

Sauna v office

Dnes hľadajú do firmy niekoľko seniorných ľudí, ktorí už budú učiť ich. „Napríklad, keď sme obsadzovali pozíciu finančného riaditeľa, na pohovor k nám prišlo okolo 80 ľudí. Mohli sme si vyberať,“ načrtne Kóša pre predstavu, ako sa firma mladíkov postupne posúva vpred.

Nových ľudí lákajú aj na firemnú kultúru – v centre ich brnianskeho officu nájdete napríklad Huga, firemného psíka, PlayStation či saunu a bežiace pásy.

Na ich portáli dosiaľ urobilo nákup asi pol milióna zákazníkov. Minulý rok si zaumienili dosiahnuť sprostredkovateľský obrat na úrovni pol miliardy českých korún (19,6 milióna eur). Tento cieľ nedosiahli iba o pár miliónov a zaviazali sa, že ho pokoria v tomto roku.

Na trh prichádza Travelking

Po piatich rokoch fungovania sa posúvajú ešte ďalšej. V prvej štvrtine tohto roka dokončili transformáciu na online špecialistu na cestovanie. Tomu zodpovedá aj nový názov ich firmy – zo Slevokingu, kráľa zliav, sa stal Travelking, veľký hráč v online cestovaní.

„Rozhodli sme sa opustiť koncept zľavových portálov a predávať balíčky za najlepšiu cenu na trhu, a to bez ohľadu na zľavu a predovšetkým v tých najluxusnejších hoteloch,“ hovorí Kóša a dodá: „Práve teraz sme na to pripravení – kapitálovo aj ľudsky.“ Nový univerzálny názov im taktiež pomôže lepšie fungovať na zahraničných trhoch:  či už na Slovensku, kde doposiaľ pôsobili ako Zľavoking, alebo v Maďarsku a Poľsku, kam plánujú ďalej expandovať.

Popritom sa začína rozrastať aj ich zorné pole. Napríklad zainvestovali do softvérového startupu Legal Systems, ktorý sídli v ich brnianskom office. Ten dokáže automatizovať aj náročné právne dokumenty v priebehu pár kliknutí. Dvojica sa zhoduje, že v ňom vidí ešte väčší rastový potenciál ako pri ich cestovateľskom portáli.

Aké sú ďalšie ciele na tento rok ambicióznej dvojice mladíkov, ktorých dôraz na budovanie pomalšieho, no dlhodobého zisku a snaha o zotrvanie v čiernych číslach, ich výrazne odlišuje od množstva startupov, ktoré zakladajú ich rovesníci?

„Chceme čoraz viac investovať do automatizácie a budovania expertného IT tímu, no zároveň ponechať veľkú podporu na zákazníckej linke pre zachovanie osobného prístupu,“ hovorí Tomáš Čmelík. „Áno, a tiež plánujeme zmenšovať portfólio, posúvať sa smerom k štvorhviezdičkovým hotelom a klásť na našich partnerov ešte vyššie nároky,“ dodáva Kóša.

Celý príbeh toho, ako sa v boome zľavových portálov v Česku zrodil česko-slovenský portál Travelking, ste mohli nájsť vo februárovom čísle Forbesu.

Hlavné foto: Peter Kóša (vľavo) a Tomáš Čmelík (vpravo), 27-roční majitelia portálu Travelking. Zdroj: Miro Nôta