15. januára 2019

Aj keď majú zľavové portály najlepšie časy za sebou, jeden z lídrov na slovenskom trhu hlási rekordné vianočné tržby. Portály Zľavomat a Zľavadňa navštívilo počas jedného dňa takmer 200-tisíc ľudí, pričom väčšina z nich si nechala vianočné nákupy na poslednú chvíľu. Trend odkladania je podľa portálov za posledné roky čoraz výraznejší.

Najväčší boom zľavových portálov bol v rokoch 2014-2015, kedy sa ich na našom trhu podľa Slovenskej asociácie portálov kolektívneho nakupovania pohybovalo približne 200. Väčšina z nich však bola nútená ukončiť svoju činnosť. Nakoniec ich ostalo len desať. „Určitý pokles bol spôsobený pretlakom na trhu a tiež neserióznymi poskytovateľmi zliav. S takýmito významnejšie portály ukončili spoluprácu, čím sa trh opäť trošku vyčistil,“ vysvetľuje prezident asociácie a konateľ portálu Zamenej.sk Jozef Vikarský.

V online nakupovaní sme predbehli Česko. Slováci v roku 2018 utratili 1,13 miliardy eur

Jednotkami na trhu sú už niekoľko rokov Zľavadňa a Zľavomat, ktorému vzrástol obrat medziročne o 20 % na 30 miliónov eur, čo je jeho doterajší rekord. Úspechom tých, ktorí prežili, je práve väčšia orientácia na cestovanie či služby a tovary, ktoré tu predtým neboli. Na zľavových portáloch si v roku 2018 totiž Slováci najradšej nakupovali pobyty.

„Najradšej cestujú nielen po Slovensku, ale aj do okolitých krajín, veľmi obľúbenou destináciou je Poľsko,“ hovorí riaditeľ Zľavomatu Aleš Mlátilík a dodáva, že táto kategória narástla až o 30 %. Podobné to bolo aj na portáli Zľavadňa, kde k najúspešnejším nákupom patrili Bardejovské kúpele alebo kaštieľ vo Vígľaši.

Oslavujte často a potešte sa aj kríze. 7 rád, ako byť lepší od CEO Zľavomatu

Portál Slevoking a jeho slovenská obdoba Zľavoking, ktorý sa sústredí len na predaj pobytov, zaznamenáva najväčší úspech s luxusnejšími wellness hotelmi v Maďarsku. Chief Executive Officer Peter Kóša hovorí, že zľavový trh ako taký de facto zanikol a oni pôsobia v segmente online travel. „Vidíme, že zľava nehrá kľúčovú rolu, dôležitejší je pomer ceny a služieb. Ponúkame skôr luxusnejšie, drahšie a overené  hotely. Dlhodobo z portfólia vyradzujeme menej kvalitné a horšie hodnotené hotely, vďaka čomu rastieme, v číslach (medziročne zhruba o 20 %) i v zákazníckej dôvere,“ povedal.

Vianočné nákupy

Najlepšie obdobie roka mali portály len nedávno. Posledné dva týždne pred Vianocami dosahovala Zľavadňa takmer milión návštev za týždeň, pričom denný rekord dosiahol takmer 170-tisíc návštev.

Podobne to bolo aj na Zľavomate, kde ľudia len na Štedrý deň nakúpili darčeky v hodnote 360-tisíc eur. Skokanmi Vianoc v roku 2018 na tomto portáli boli skipasy, vstupenky do divadla, večera s privátnym wellness, päťhviezdičkové hotely a robotický vysávač, pri ktorých rástli predaje o vyše 150 percent. Na Zľavadňa bodovali fotoknihy a fotokalendáre, ktoré sú už niekoľko Vianoc za sebou najpredávanejším darčekom. Portál Zamenej zase uspel so svojím vlastným produktom stieracích máp.

ZľavaDňa mení vlastníka. Odchádza šéf nášho najväčšieho zľavového portálu

A aké zmeny pozorovali zľavové portály za minulý rok? „Už tri roky pozorujeme trend odkladania nákupu darčekov na poslednú chvíľu. Posledné Vianoce bol tento trend ešte výraznejší, čo nám potvrdzovali aj naši partneri,“ hovorí PR a marketing manažér Zľavadňa Peter Blažečka.

Ľudia mali v roku 2018 tiež záujem o drahšie zážitky, priemerný nákup na Zľavomate napríklad vzrástol až o 25 % a trendom bolo aj nakupovanie medzi sviatkami. Tržby Slevokingu dosiahli po Vianociach podobnú úroveň ako v top sezóne, čo je dosť špecifické. Ich najvyššia denná tržba sa pohybovala na úrovni 6 miliónov českých korún, teda vyše 234-tisíc eur.

Hlavná foto: Unsplash