25. apríla 2018

V januári ako nevesta zatvárala prehliadku francúzskeho dizajnéra haute couture Elieho Saaba, robí prezentácie pre šperkársky dom Chopard a nájdete ju v kampani pre talianske návrhárske duo Dolce & Gabbana na Instagrame. Miss Slovensko 2016 Kristína Činčurová si hľadá svoje miesto vo svetovom modelingu.

Kristína Činčurová v svadobných šatách módneho návrhára Elieho Saaba v Paríži. Foto: Archív Exit Model Management

Podľa jej slov transformácia z Miss na modelku nebola jednoduchá, no plní si vďaka nej svoj sen. „Vždy som chcela pracovať s výnimočnými návrhármi. Je to pre mňa najväčšia motivácia. Som rada, keď robím, čo ma baví a mňa baví móda. Počas módnych týždňov je obrovský zhon a je to náročné fyzicky aj psychicky, ale veľmi rada sa v tom svete pohybujem a vidím aspoň z časti jeho zákulisie a ako funguje. Fascinuje ma to. Vidím celý proces a naozaj ma to zaujíma. Nezarobím na tom toľko, koľko by som zarobila za komerčné zákazky v Nemecku, ale vždy ma to viac ťahalo k high fashion. Aj pri fittingoch (skúšanie modelov na modelkách) pre Elie Saab som bola jedna z prvých, ktorí sme videli novú kolekciu. Je zážitok, keď na vás návrhár pretvára šaty na niečo úplné iné. Zrazu priamo na vás odstrihne veľký kus látky, lebo sa mu nepáči dĺžka. Som fanúšik, ktorý sa môže stretnúť so svojím umelcom, ktorého obdivuje.“

Slovenka Barbora Brušková sa stala osobnou múzou Johna Galliana

Kým pri súťaži Miss je dôležité, aby dievča bolo aj elegantnou dámou, malo chuť pomôcť ostatným a venovalo sa aj dobročinnej činnosti, pri modelingu je dôležitá špecifická osobnosť. Veľký rozdiel vidí Kristína aj v tom, že v modelingu sú obľúbené aj zvláštne typy, niečím iné. Pre modelky je dôležité vyzerať stále čo najmladšie a prirodzene a mať vlastný, cool štýl. Čím jednoduchší make up a oblečenie majú, tým viac vyznie ich prirodzená krása a postava.

Kristína Činčurová v aktuálnej kampani Dolce & Gabbana na Instagrame. Foto: Archív Kristína Činčurová

Pre modeling si ju vytypovala už počas finálového večera súťaže krásy slovenská agentúra Exit, naplno sa mu začala venovať minulý rok. Hoci si francúzske agentúry sťahujú až 70 percent (vrátane odvodov) z honoráru modeliek (v Miláne je to 50 percent a na Slovensku 25 percent), najlepšie sa cíti v Paríži, kde má veľkú podporu agentúry a jej bookerky.

„Na kasting na najlepšie prehliadky sa dostanú modelky len na vyžiadanie. To znamená, že neprebieha otvorený kasting, ale musíte naň byť pozvaný na základe fotiek, editoriálov v dôležitých časopisoch ako Vogue a referencií. Je to však aj o šťastí a zhode okolností. Zrazu niekde prídeš, niekomu sa zapáčiš a už si vnútri. Aj u Elieho Saaba ma jednu sezónu nechceli a teraz som predvádzala hlavné šaty. Svadobné šaty som si skúšala počas fittingu a veľmi som sa im v nich zapáčila. Bola to šťastná náhoda,“ usmieva sa Kristína.

Lea Vrábelová pracuje v Hollywoode, jej šéfom je Adam Sandler

Dôležitú úlohu zohráva aj Instagram, no živiť ho stále novými zábermi zaberá veľa času. Klienti to však využívajú a ak má modelka veľa fanúšikov, môže na základe toho dostať prácu. Aktivitu na sociálnych sieťach sleduje aj agentúra, modelka pri podpise zmluvy píše aj meno na Instagrame. Kristína má obdobie, keď príspevky pridáva rada, no priznáva, že niekedy, keď fotí celý deň, je pre ňu ťažké neodstrihnúť sa aspoň večer. Rada zdieľa príspevky venované zdravému životnému štýlu a športu, pri ktorom vždy vypne a prečistí si hlavu.

Živí ju Instagram. Slovenka Pepamack radí, ako uspieť vo vizuálnom svete

„Mnohokrát sa potrebujem prejsť a vyvetrať si hlavu, lebo je toho veľmi veľa. Stretávate veľa nových ľudí, stále niekto niečo chce. Najhoršia je únava, lebo potom človek všetko zvláda ešte ťažšie. A počas fashion weekov je tlak veľmi veľký. Prebiehajú castingy, popri tom fittingy a cez to prehliadky. Lietate hore-dole a večer len spadnete do postele. Premýšľam, že by som sa prihlásila na vysokú školu. Veľmi mi chýba normálny režim, bývanie na jednom mieste a možnosť robiť každý deň to isté. Som rodinne založená, som rada s mojimi blízkymi,“ hovorí.

Vpred ju poháňajú zážitky a vysnívané méty. Rada by raz predvádzala pre Victoria’s Secret a nafotila editoriál pre Vogue. „Najdôležitejšie pre mňa nie je, koľko zarobím, ale sú to práve zážitky a možnosť stretnúť inšpiratívnych ľudí. Vtedy rastiem a som šťastná. To ma na modelingu baví a najviac napĺňa.“

Na titulnej fotke je Kristína Činčurová v svadobných šatách módnej značky Elie Saab. Foto: Exit Model Management