26. marca 2018

Barbora Brušková (23) pochádza z Partizánskeho. Nikdy nesnívala o tom, že bude na módnych mólách – napriek tomu je dnes jednou z najúspešnejších slovenských topmodeliek v zahraničí. S obľubou s ňou spolupracujú značky ako Maison Margiela, John Galliano a má za sebou aj niekoľko fotení pre Vogue či exkluzívnu prehliadku pre Yves Saint Laurent. Aké to je, dostať sa na titulné stránky svetových magazínov v takom mladom veku? A aké sú zárobky vo svete módy? 

Živí ju Instagram.
Slovenka Pepamack radí, ako uspieť vo vizuálnom svete

Barbora Brušková bola tvorivé dieťa, rada kreslila a snívala o tom, že sa stane architektkou. „Nikdy som nekradla mame vysoké topánky alebo rúže,“ hovorí. To sa však zmenilo, keď si ju počas prechádzky nákupným centrom všimol Saša Jány, riaditeľ česko-slovenskej modelingovej pobočky Elite Model Management. Práve sa tam konal jeden z kastingov na Schwarzkopf Elite Model Look 2011. Podľa slov mladej modelky jej práve tento moment – keď ju stiahol z davu spomedzi desiatok krásnych dievčat – zmenil život.

Po účasti na tejto súťaži sa pre mladú, vtedy ešte stredoškoláčku, otvoril modelingový svet. Na svoje prvé veľké fotenie si spomína dodnes. „Moje prvé zahraničné fotenie bolo pre turecké Elle, kde od rána okolo mňa behal obrovský tím ľudí a ja som len zmätená sledovala, čo sa deje. Začiatky sú vždy ťažké,“ opisuje. No postupne si v tomto svete vydobyla svoje miesto. Dnes má za sebou módne prehliadky na prestížnych týždňoch módy v Paríži, New Yorku aj Miláne. Taktiež absolvovala niekoľko prehliadok či fotení v Londýne, Tokiu, Istanbule, Aténach, či v Južnej Kórei.

Matcho Suba:
Slovenský módny návrhár šil šaty aj pre Nicole Kidman

Reklama

Pracovala napríklad s módnou značkou Saint Laurent, s ňou mala dokonca pred troma rokmi podpísaný exkluzívny kontrakt. Čo znamená, že modelka nemôže v danom čase predvádzať počas týždňov módy pre žiadne iné značky. „Práve to bol moment, kedy som vyšla z davu a ľudia ma začali viac vnímať. Nezaručí to však nekončiaci úspech,“ opisuje Barbora Brušková.


Barbora Brušková na prehliadke Saint Laurent v Paríži. V roku 2015 získala exkluzivitu predvádzať pre tento módny dom.

Ďalej má na konte spoluprácu s ikonickým módnym domom Maison Margiela, či so značkou Hermés. Najviac si ju však obľúbil známy dizajnér britského pôvodu John Galliano (do roku 2011 pôsobil ako dvorný návrhár značky Dior). Až natoľko, že sa stala jeho osobnou múzou. „Pred dvoma týždňami prišiel po prehliadke v Paríži za mnou, objal ma a povedal, že som súčasť rodiny. Na také momenty sa v živote nezabúda,“ hovorí mladá modelka.

Rovnako má za sebou aj desiatky fotení pre zahraničné magazíny, ako napríklad pre Elle, Harper´s Bazaar, Numero, Marie Claire, L’Officiel, Cosmopolitan, Grazia a ďalšie. Taktiež sa objavila aj na obálke ukrajinského vydania magazínu Vogue, ktorý je vnímaný ako módna biblia a aj na stránkach portugalského a japonského vydania tohto magazínu. Fotenie pre japonské Vogue bolo pritom špeciálne, prebiehalo v nádherných slovenských Čičmanoch a za objektívom bol skvelý fotograf Michal Pudelka (člen Forbes rebríčka 30pod30 z roku 2017), dodáva Barbora.

Jeden zo záberov pre japonské vydanie fashion magazínu Vogue, ktoré sa fotilo v slovenských Čičmanoch.

Práca modelky nie je pritom jednoduchá, nie je to len o tom postaviť sa pred kameru a usmiať sa. „Letné kolekcie sa fotia v zime a naopak zimné v lete. Už som si zvykla fotiť v zime vonku v krátkych šatách a plavkách a v lete mať na sebe kožuchy a svetre,“ hovorí Barbora Brušková. Jej najdlhšie fotenie trvalo 16 hodín. „Mala som vtedy iba šestnásť rokov. Bolo to veľmi náročné na psychiku a aj fyzicky, no odniesla som si odtiaľ zaujímavé skúsenosti.“

A ako vôbec vyzerajú zárobky v módnom priemysle? Honoráre za fotenia sú rôzne a odvíjajú sa najmä od toho, či ide o etablovanú modelku, alebo o novú tvár. Príjmy za prehliadky alebo módne editoriály sú pritom o niečo menšie, než za módne kampane, keďže ich modelka robí často s cieľom dať sa do povedomia, alebo rozšíriť svoje portfólio, prezrádza Barbora.

„Následne si ju môžu klienti zabookovať na väčšie fotenia kampaní, katalógov alebo lookbookov, kde sa zárobky pohybujú v rozmedzí tisícoch eur a môžu sa vyšplhať až na 100-tisíc eur. Kampane sa taktiež delia na odevné, kde sa honoráre pohybujú v rozmedzí 5-tisíc až 100-tisíc eur a na vlasové a beauty kampane, za ktoré môže modelka dostať až 500-tisíc eur,“ dopĺňa.

Barbora Brušková na stránkach portugalského vydania magazínu Vogue.

Napriek tomu, že má za sebou množstvo úspešných spoluprác, sníva ešte o jednej: s módnym domom Prada. „Páči sa mi, ako vie táto značka skombinovať ženskosť a kontrasty.“ No v živote sa už naučila, že netreba tlačiť na pílu.

„Pochopila som, že keď som viac vyrovnaná a neriešim, akú úžasnú prehliadku alebo fotenie získam, tým sa mi viac darí. Ľudia to vedia vycítiť, či ste uvoľnení a v psychickej pohode, alebo či ste v strese a bojíte sa. Všetko bude tak, ako má. A na každého príde raz ten správny čas.“ Taktiež hovorí, že sa naučila byť v živote vďačná za všetko. „Ak si nevážime maličkosti, nezaslúžime si veľké veci.“