13. novembra 2017

Matej Šuba (umelecky Matcho Suba) je pôvodom slovenský módny návrhár z obce Pichne na východnom Slovensku, ktorý žne so svojou módnou značkou jeden úspech za druhým v Austrálii, kde žije. Svoju kariéru odštartoval v ateliéri slávneho módneho návrhára Garetha Pugha po tom, ako skončil štúdium textilu a výšivky na London College of Fashion. Počas práce v jeho ateliéri šil šaty napríklad aj pre herečky Nicole Kidman, Evu Longoriu či speváčku Dannii Minogue (sestra Kylie Minogue).

Po presťahovaní sa do Austrálie sa preslávil najmä úspechom v austrálskej televíznej šou Project Runway Australia. Do nej sa prihlásil s kolekciou Folkloria, ktorá bola inšpirovaná aj slovenskými ľudovými krojmi. Odvtedy predstavil niekoľko vlastných módnych kolekcií, najnovšie kolekciu I can only think in Gold. Ako napovedá jej názov, jej stredobodom sú luxusné šaty zo zlatých materiálov. 

Matcho Suba s modelkami na predstavení svojej najnovšej kolekcie I can only think in gold. Foto: Matcho Suba (archív)

Čo je ústrednou témou tejto kolekcie?
Je to moja obsesia zlatom a všetkým zlatým, kovovým či trblietavým. To naznačuje aj názov kolekcie – I can only think in gold (Môžem premýšľať iba v zlate). Odjakživa som mal blízko k zlatým prvkom, v každej z mojich predošlých kolekcií sa niečo zlaté či kovové zatrblieta. Posledná kolekcia nebola výnimkou, práve naopak. Táto kolekcia zároveň nadväzuje na predošlú kolekciu „Golden Girls“, ktorú sme fotili v máji v Kyjeve na Ukrajine.

Čím je odlišná od tých predchádzajúcich?
Musím priznať, že táto kolekcia je veľmi osobná a tak trocha sebecká. Potešil som ňou najmä seba a ak to tak môžem vôbec povedať, zákazník prišiel až na druhom mieste.

Ako dlho vznikala vaša nová kolekcia?
Na novej kolekcii  som pracoval takmer päť mesiacov, od prvého nápadu až po prezentáciu. Čo sa týka kolekcie prikrývok hlavy a klobúkov, jej príprava netrvala až tak dlho, ako odevná kolekcia, ktorá spravidla zaberie návrhárovi až 10 – 12 mesiacov.

Reklama

Čím všetkým je táto kolekcia inšpirovaná?
Pri tvorení konečných vízií boli jednou z hlavných inšpirácií japonské dekoratívne motívy spojené s nádychom gréckych bohýň. No bol som inšpirovaný aj mojou tohtoročnou cestou do Európy a Ameriky, alebo stretnutiami s množstvom nových zaujímavých ľudí.

Šaty inšpirované knihami.
Návrhárka Barbora Kubi predstaví novú kolekciu

Odkiaľ beriete látku, z ktorej šijete?
Látky a materiál na kolekcie pochádzajú z celého sveta. Či už je to koža z Austrálie, zamat z Francúzska alebo hodváb z Japonska. Asi 50 percent látok sa snažíme ale nájsť v Austrálii, čo je pre nás často lacnejšie a rýchlejšie. Na druhej strane niekedy tvoríme materiály a látky sami vo vlastnej dielni. Je to omnoho originálnejšie a naše zákazníčky sú z toho nadšené.

Spolupracujete na šití s inými ateliérmi alebo šijete modely sám?
Čo sa týka klobúkov a doplnkov, tie všetky zhotovujem sám, sú to všetko unikátne kúsky, nikdy sa v štúdiu dva rovnaké nezrodia. Pri odevoch mám dve asistentky, ktoré mi pomáhajú s ich vyhotovením. Pokiaľ máme však pocit, že nás tlačí čas, tak presúvame zhotovovanie niektorých kúskov kolekcie do tovární na Bali. Pri každej kolekcii nám pritom pomáhajú študenti z návrhárskych škôl. Zároveň im tak umožňujeme vytvoriť si prax v tomto odbore.

Kolekcia extravagantných klobúkov v čierno-zlatom štýle. Foto: Matcho Suba (archív)

Prevažne odkiaľ pochádzajú vaše zákazníčky?
Prevažná väčšina z nich pochádza z Austrálie. Čo sa týka zahraničia, tak momentálne predávame iba na e-shope vo Veľkej Británii. No už v blízkej budúcnosti plánujeme rozšíriť biznis aj do Spojených štátov amerických.

Čiže kolekcie predávate skôr v kamenných obchodoch?
Momentálne sa nachádzame v dvoch butikoch v Austrálii a na e-shope SODS.com, kde sa dajú naše modely a doplnky zakúpiť.

Akú veľkú časť príjmov tvorí pre vás predaj kolekcie, a akú šitie na zákazku?
Tvorba a šitie na zákazku predstavuje veľkú časť našich príjmov, približne 70 percent. Výhodou je omnoho väčšia možnosť nadviazať kontakt s klientkou aj do budúcnosti, čo je z hľadiska biznisu veľmi dôležité. Navyše, šitie na zákazku je osobnejšie a niekedy aj viac inšpirujúce, čo si ako tvorca vážim.

Voňavý biznis.
Ako sa modelka pustila do výroby luxusných sviečok a parfémov

Čo je najdôležitejšie pri predstavovaní novej kolekcie z hľadiska biznisu?
Jednoznačne sú to naši stáli klienti. Bez ich pretrvávajúcej podpory by biznis nefungoval. Naša značka je veľmi zaviazaná klientom, ktorí sú s nami od úplných začiatkov a tešia sa na ďalšie a ďalšie kreácie a kolekcie. Samozrejme, veľmi dôležití sú sponzori, či už ich pomoc s financovaním prezentačného večera, cateringu, modeliek, make-upu, prenájmu a dekorácie priestorov a tak ďalej. Preto sme veľmi hrdí na to, že sme obklopení úžasnými ľuďmi, ktorí v nás veria a podporujú nás každú sezónu.

A čo vám podporí predajnosť modelov?
Pre módnu značku je veľmi dôležité, aby sme boli aktuálni. Preto je dôležité využívať aj potenciál sociálnych sietí a social influencerov. Mať aktívny Instagram a prísť každý deň s niečím sviežim. Dokonca cez sociálne siete robíme množstvo zákaziek, niekedy nám príde nová objednávka iba na základe obrázku, ktorý sme zdieľali zo zákulisia photoshootu či zo štúdia.

Ďalšie šaty zo zlatom inšpirovanej kolekcie slovenského návrhára v Austrálii Matcha Subu. Kolekcia bola slávnostne uvedená presne pred mesiacom v austrálskom Melbourne. Foto: Matcho Suba (archív)

Vo fashion brandži je dôležitá schopnosť konkurovať lacným reťazcom, ktoré nezriedka návrhárov kopírujú. Ako sa dá proti tomuto trendu bojovať aj z hľadiska zachovania vlastného biznis modelu?
Čo sa týka nášho modelu, my sme veľmi ďaleko od fast fashion reťazcov, ktoré niekedy dokážu odkopírovať aj 8 – 10 kolekcií ročne. My tvoríme jednu odevnú a jednu klobúkovú kolekciu ročne, občas s menšou odevnou kolekciou medzi tým. Myslím si, že je pre naše zákazníčky dôležité, aby sme vytvorili niečo lukratívne a exkluzívne, čo bude veľmi osobné. Preto si rady na naše kolekcie počkajú. Na konci totiž vedia, že to stálo za to a že žiadna žena na ulici alebo na evente nebude mať oblečený ten istý módny kúsok.

Ako veľmi sú z hľadiska biznisu dôležité Módne dni v Austrálii?
Pre nás je to dobrá cesta, ako odprezentovať našu prácu väčšiemu publiku a nielen stálym, ale aj potenciálne novým zákazníkom. Príprava na módne dni vyžaduje mesiace driny, a to všetko pre tri minúty módnej prehliadky pre zákazníkov. Nevýhodou je, že takéto prehliadky nie sú niekedy osobné, zákazník si nemôže prezrieť modely z blízkosti.

Preto sú určite lepšou cestou súkromné prehliadky kolekcií a modelov priamo v našom štúdiu, to je lepším predpokladom úspešnej sezóny. Okrem módnych dní v Austrálii sme sa zúčastnili aj Rainbow Fashion Weeku v New Yorku – to bola naozaj skvelá skúsenosť. Čo sa týka osobnostného aj profesionálneho rastu.

Nehera má novú kampaň, plánuje rozšíriť sortiment

Pre nás by bolo ale veľmi zaujímavé zúčastniť sa na Slovenských módnych dňoch a môcť tak ukázať slovenskému publiku, o čom je naša značka. Dúfame, že sa nám to čoskoro podarí zorganizovať.

Aké ďalšie návrhárske sny by ste si chceli splniť, napríklad z hľadiska spoluprác?
Pracovných aj osobných snov je veľa – niektoré sa už splnili, no ešte zostáva aj veľa nesplnených. Do budúcna chceme tvoriť viac ako doteraz, dúfame v dve kolekcie ročne. Chcel by som vyskúšať aj nové prvky ako napríklad obuv či okuliare, no nateraz neprezradím, čo konkrétne. Budúci rok plánujeme opäť cestu do New Yorku, aby sme nadviazali viac kontaktov do budúcich spoluprác.

Prienik do USA je stále v našich mysliach, tam by sa našej značke darilo ešte lepšie z hľadiska otvorenosti zákazníkov. Čo sa týka snov, úžasná by bola napríklad spolupráca so značkou Marc Jacobs alebo naša účasť na MET Gala v New Yorku. Mimochodom, to je náš spoločný veľký sen, ktorý si určite splníme. No a napokon ukázať svoju tvorbu slovenskému publiku – na to sa taktiež tešíme.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?