20. júla 2020

Peter Szabó a Peter Vojtek sa so svojou značkou King´s Beef snažia preraziť v gastronomickom svete streetfoodu. „Tento trend sa u nás len začína. Niektorí nás odrádzali, aby sme počkali, kým príde boom. My naň čakať nechceme, chceme byť súčasťou tohto boomu,“ vraví Szabó o barbecue.

Kým seba považuje za technicky zdatného človeka a tak trochu vizionára, ktorý všetko rád predimenzuje, o kamarátovi hovorí ako o kuchárovi celým bytím. Chválou na Vojtekovu adresu nešetrí: „Snaží sa všetko dotiahnuť do dokonalosti. Nech to stojí, čo to stojí. Nech to trvá, čo to trvá.“ Cesta dua za vlastným biznisom sa začala pred tromi rokmi v momente, keď si vyrobili vlastný gril smoker z barelu. 

Gastro výlet do Košíc. Čo sa v meste oplatí ochutnať?
7 tipov od blogera Food Tips

Szabó vysvetľuje, že je to druh grilu, v ktorom sa ohnisko nachádza na bočnej strane, akoby „v piecke“. Vďaka tomu je možné regulovať teplotu i množstvo dymu. Mäso sa v smokeri pripravuje dlhé hodiny, pomaly a pri nízkej teplote, až kým sa doslova nerozpadáva. „Už z prvého pečenia sme boli veľmi nadšení, a výsledky nás poháňali k ďalšiemu skúšaniu,“ spomína. 

Barbecue mäso je základným kameňom značky King´s Beef. Foto: archív King´s Beef

Okrem iných koníčkov sa Vojtek venuje aj stredovekému šermu, Szabó zasa obľubuje historické zbrane. Práve na eventoch tohto typu obaja postrehli, že tam absentuje kvalitné gastro. „Uvedomili sme si dve veci,“ hovorí Szabó: „Že je tu možná diera na trhu, príležitosť, a že nám barbecue aj celkom ide. Mali sme len pozitívne reakcie, a tak sme sa to rozhodli skúsiť profi.“

Reklama

Historický stan, moderný stánok, vlastný foodtruck

Prvý rok strávilo duo v historickom stane a prezentovalo sa pod názvom Kráľova pečená hovädzinka. „Drevené konštrukcie, textilné steny s dobovými farbami, šialenosť sama osebe,“ smeje sa Szabó. Na eventoch však zistili, že sa ľudia venujú skôr zábave než jedlu. Začiatkom ďalšieho roka sa preto preorientovali na streetfood, názov zmenili na King´s Beef a presunuli sa do moderného stánku.

V tomto stane odštartovali vlastný biznis. Foto: archív King´s Beef

Koncom vlaňajšieho roka urobili ďalší krok vpred, keď sa rozhodli zaobstarať si vlastný foodtruck. „Zvolili sme slovenského výrobcu, nakúpili vybavenie, boli sme odhodlaní, že v roku 2020 sa posunieme ďalej,“ spomína Szabó, odmlčí sa a následne dodáva: „A potom prišla korona.“

Práve pandémia totiž spôsobila, že museli svoje fungovanie v novom priestore preložiť o šesť mesiacov a prišli o možný zisk. I napriek tomu sú dnes šťastní, že neľahké obdobie prekonali. „Bola to len jedna z milión vecí, ktorú sme ustáli a posilnila nás,“ upresňuje. 

Nedáte si Būcheck? Koncept mladých Slovákov sa v Brne stal hitom

Investície do vlastného foodtrucku počítajú na približne 20-tisíc eur. Práca na ňom sa ešte stále neskončila, duo ho plánuje postupne vylepšovať. „Postaráme sa oň a on sa dúfam postará o nás,“ vraví Szabó. Najväčšmi si ho túžili zaobstarať kvôli tomu, že so stanom a stánkom mali priveľa práce navyše. Dve až tri hodiny im bežne zabralo stavanie a vybaľovanie.  

Prirodzene, na konci každého eventu museli všetko poskladať. Vtedy len v tichosti a v dobrom závideli ostatným predajcom, ktorí mali vlastné prívesy. „Je to solídna kuchyňa na kolesách. Kdekoľvek ho dotiahnete, iba zapojíte elektrinu, postavíte smoker za prívesom, zapnete stroje a robíte,“ opisuje výhody foodtrucku 

Čo prezradí kvalitné barbecue? Smoke ring!

Za značkou King´s beef stoja kamaráti Peter Szabó (vpravo) a Peter Vojtek (vľavo). Foto: archív King´s beef

Celý gastronomický koncept King´s Beef stojí na poctivo pečenom mäse. Dostať sa však ku kvalitným kusom vhodným na barbecue nie je vôbec jednoduché. Túto výzvu musia preto riešiť na pravidelnej báze. „V Spojených štátoch sa mäso porcuje inak. Bežne tam dostať kusy, za ktoré musíme skoro až bojovať,“ upresňuje Szabó a zasmeje sa. Čo tento proces zahŕňa? Telefonáty, návštevy mäsiarov i bitúnkov.  

Dvojica okrem toho pripravuje aj hamburgery, v ktorých sa namiesto mletého mäsa nachádza trhané. „Nerobíme fašírkové burgery, do ktorých sa dá schovať takmer čokoľvek. Robíme ich zo solídnych, veľkých kusov stejkovej kvality,“ upresňuje Szabó.

Ako teda vyzerá kvalitné barbecue mäso? Prezradí ho napríklad aj smoke ring, teda vrchná vrstva, ktorá má často až bordovú farbu. „U nás je bežne aj do jednocentimetrovej hĺbky či viac,“ dodáva. Mäso sa pečie na dubovom dreve „low and slow“, teda dlho na nízkych teplotách, čím získa krehkosť, dymovú arómu a lahodnú chuť.

Čerstvé mäso, čierne žemle a káva z pražiarne.
Butcher’s Bits dvíha úroveň žilinského street foodu  

V King´s Beef patria medzi najpredávanejšie hamburgery Beefking a Porkking, ktoré obsahujú trhané hovädzie či bravčové mäso, slaninu, írsky čedar a zeleninu. „Stále viac žiadané sú bravčové barbecue rebierka a rôzne špeciály,“ menuje Szabó. Všetky produkty nakupujú od lokálnych dodávateľov a servírujú na kompostovateľnom riade. 

V najbližších mesiacoch sa Petrovia z King´s Beef plánujú dostať k čo možno najväčšiemu počtu mäsožrútov. „Chceme ľuďom ukázať, ako chutí pravé barbecue,“ konštatuje Szabó. „Trochu sme teraz sklamaní nad časťou predajcov. Z rôznych fastfood a junkfood produktov, ktoré patria tak na vlakovú stanicu,“ dopĺňa.

„Snažíme sa robiť barbecue poctivo, najlepšie, ako vieme, stále máme chuť experimentovať a skúšame nové druhy mäsa, rôzne dĺžky pečenia, teploty, a tak ďalej,“ uzatvára Szabó. „Vždy sa je čo učiť, i keď čo-to už máme ‚odsmoukované‘. Tešíme sa na to, čo príde, a čo všetko sa naučíme“

Foodtruck, v ktorom pripravujú svoju ponuku, plánujú ešte vylepšovať. Foto: archív King´s Beef

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?