22. júna 2018

Pripravte sa na čakanie a dlhší rad, ak budete chcieť ochutnať ich streetfoodové delikatesy. Dvojica mladých Slovákov, Peter Szamuhel a Zuzana Zuzáková, vybudovala v centre Brna svoj koncept Būcheck, ktorého popularita vystrelila ako raketa.

Pre váš ľahký obraz: otváracie hodiny ich prevádzky na Zelnom trhu sa začínajú o 11.30 h, ale zákazníci prichádzajú skôr, už okolo jedenástej. Zakrátko sa vytvorí had ľudí, ktorý má aj desiatky metrov. A ten rad pretrváva aj hodiny, až dovtedy, kým sa nevypredajú všetky porcie.

„Áno, je to trošku šialené,“ smeje sa Zuzana. „Najmä počas obeda.“

Fenomenálne, dokonalé, krása strieda nádheru. V stovkách recenzií od zákazníkov dominujú takéto a veľmi podobné ódy. „Taký veľký úspech sme ani vo sne nečakali,“ poznamená Zuzana. Ich zámerom bolo urobiť kvalitný koncept street foodu, pri ktorom sa nebude „len grilovať“, ale vložia do neho „viac kuchárčiny“, pečenia, konfitovania a potom všetko poskladajú do žemle. „My sme chceli dokázať, že aj z okienka prívesu viete dostať špičkové jedlo,“ dopĺňajú.

Predával plnené taštičky z prívesu. Teraz Foodstock otvoril už druhú prevádzku

Reklama

Najobľúbenejším z ich ponuky je od otvorenia Pulled Pork, medzi stálice patrí aj bôčik pečený na cherry kole a s ázijským nádychom, ďalej kura v cmare či čerstvý grilovaný syr a samozrejme hranolky vyprážané na sádle. Pravidelne, ako bodka za hostinou, je pripravený aj nejaký dezert.

Peter Szamuhel a Zuzana Zuzáková pred svojim foodtruckom. Foto: Nora a Jakub

Ona má 27 rokov, on takmer o šesť viac, pochádzajú zo Šale a oboch „odjakživa“ bavila gastronómia. Chodili na rôzne food festivaly, varili pre kamarátov a Zuzana v Brne aj piekla koláče do kaviarní. Ale iba brigádnicky, popri škole, lebo do mesta prišla študovať na Mendelovu univerzitu, na fakultu regionálneho rozvoja a medzinárodných štúdií.

„Peter za mnou došiel až neskôr a hoci skvele varí, živil sa všetkým možným, len nie prácou v kuchyni,“ približuje. „Musela som ho dlhšie dokopávať, kým som ho prehovorila, aby sme skúsili vlastný podnik.“

Najskôr mali v pláne malé bistro, lenže zistili, že na jeho vybudovanie im chýbajú peniaze. Preto im do oka padol koncept foodtrucku, ktorý si nechali postaviť na mieru, podľa svojich predstáv. Vyšiel ich cez milión českých korún a ten si museli požičať.

Poľná Kuchyňa: Ako v Bratislave uspieť so street foodom

Otvárali v novembri 2016, na vianočných trhoch. Zuzana vraví, že v Brne ich už vtedy trochu poznali, lebo fotografie svojich jedál ešte pred ostrým štartom pravidelne umiestňovali na sociálnych sieťach.

„Takže sme otvorili – a nastal jeden veľký chaos,“ usmieva sa pri spomienke. „Nemali sme systém, učili sa za pochodu a pred okienkom sa tlačili ľudia. Nič sme nestíhali, mysleli sme, že sa zbláznime. Trhy trvali mesiac a na ich konci sme boli fyzicky totálne zničení.“

Tento prvý mesiac bol pre nich okrem iného aj poučením, že si musia dávať pozor, aby u nich neprišlo k vyhoreniu. Preto majú dva dni v týždni zatvorené – vždy v pondelok a v nedeľu – a v januári odchádzajú na mesačnú dovolenku niekde do tepla.

Z dennej ponuky. Foto: Tomáš Nossek

Ich Būcheck sa v meste veľmi rýchlo stal hitom. Vravia, že tam, kde sú teraz, chceli byť o päť rokov. „Akurát je otázka, či je to udržateľné, alebo ide iba o nejaký dočasný boom,“ premýšľa Zuzana. Beztak dokola počúvajú, či sa nechcú rozširovať a čo vlastne plánujú robiť ďalej.

„Aj my sa o tom rozprávame, no trochu sa nám líšia názory,“ približuje. „Mne by sa skôr páčilo, keby sme časom otvorili menšiu kamennú prevádzku s take-away konceptom a s foodtruckom len občas vyrážali na akcie. Peter by naopak mal radšej viac foodtruckov.“

Ani jeden model však nie je na programe dňa. Zuzana zdôrazňuje, že sú veľmi spokojní s tým, ako teraz všetko funguje. Nič ich netlačí, svoj biznis si užívajú a veľmi ich baví. Pri rozširovaní by navyše museli vyriešiť ešte ďalšiu dôležitú vec. Ich značka, ich podnikanie, je veľmi  spojené s ich osobami. Ľudia chodia okrem jedla aj za nimi, zo zákazníkov sa stávajú kamaráti a vravia, že na „ich pľaci na Zelňáku“ sa vytvorila silná komunita so super atmosférou.

Aj preto ich pojazdný foodtruck najčastejšie zostáva zaparkovaný na základni v centre Brna. Len občas sa vyberú na nejakú akciu v Česku a na Slovensko zatiaľ vyrazili variť iba raz – na kamarátovu svadbu.

Autor hlavnej fotografie: Tomáš Nossek