27. apríla 2018

Jazdil po hudobných festivaloch, kde ponúkal japonské taštičky gyoza a falafel. Keď videl, aké sú populárne, rozhodol sa Ľubo Blaho vymeniť príves za kamenný podnik. Prvý Foodstock otvoril vlani v bratislavskej Starej tržnici, druhá prevádzka pribudla tento mesiac v nákupnom centre Eurovea.

Príbeh Ľuba Blaha, jediného majiteľa Foodstocku, križuje celý svet. V 90. rokoch odišiel do Izraela, kde zbieral papriku, robil záhradníka, upratoval v luxusných hoteloch – až mu náhoda prihrala možnosť prenajať si spustnutý hostel. Vraví, že zakrátko mal kapacitu 40 postelí plne obsadenú a v priestoroch organizoval aj rôzne kultúrne akcie.

Od tenisu k suši. Ako dvaja mladí Slováci budujú miliónovú sieť

„Prežil som tam hádam svoje najkrajšie roky,“ prehodí pri spomienkach na život v Ejlate. „A pri vedení hostela som navyše prvý raz objavil, že viem spájať aj nadchnúť ľudí, čo sa mi zišlo v budúcnosti.“

Ľubo Blaho, majiteľ Foodstocku. Foto: archív Ľ. B.

Neskôr podľa jeho slov odišiel na samotu do Egypta, odtiaľ do Indie, kde si vysoko v horách s kamarátom postavili dom, ktorý prenajímali. Nasledoval návrat domov a práca v maklérskej spoločnosti. O pár rokov zase pomáhal rozbehnúť bratov sushi bar na bratislavských Dolných honoch. Na pol roka si ešte odskočil do Anglicka, kde pracoval v bare a po príchode späť do Bratislavy sa stal manažérom reštaurácie Fou Zoo, ktorú vyšvihol medzi najlepšie v meste.

Reklama

Usmeje sa. „No, pravda, keď sa tak počúvam, prežil som toho dosť,“ poznamená.

Ale poďme k jeho najnovšiemu, sólovému projektu Foodstock. Začínali ako streetfood, ponúkali chrumkavé japonské pirôžky gyoza a falafel a obiehali najmä hudobné festivaly. Pred ich „okienkom“ sa vždy kľukatil dlhý rad a Blaho dokola počúval otázku:  kde si vás môžeme dať v Bratislave? To mu prišlo ako vhodný impulz, aby vybudoval aj kamenný podnik.

La Donuteria expanduje. Otvorí nové pobočky v Bratislave, Česku či Rakúsku

Hovorí, že vtedy prechádzal zložitým obdobím, rozvádzal sa, s manželkou predávali spoločné nehnuteľnosti a on sa svoj diel rozhodol investovať do biznisu. Našiel priestor v bratislavskej Starej tržnici a do vybudovania prevádzky vložil okolo 100-tisíc eur. Foodstock otvorili 7. apríla 2017.

„Rozbeh bol super, nemôžeme si sťažovať,“ približuje. „Mali sme meno z festivalov, ľudia nás poznali, čo bola naša veľká výhoda.“

Obľúbené japonské taštičky gyoza. Foto: archív Ľ.B.

Jednu zmenu, s ktorou nepočítali, však museli urobiť. Vraví, že investoval okolo 25-tisíc eur do technológie z Japonska, aby gyozy pripravovali klasicky, naparovaním a opečením. Lenže na festivaloch ich podávali vyprážané a zákazníci si začali sťažovať, že sa im zdajú málo chrumkavé, skrátka iné, ako sú zvyknutí. „Cítili sa podvedení, a tak sme stroj odstavili,“ hovorí Blaho. „Hlas ľudu, hlas boží, a preto gyozy opäť len vyprážame.“

Svoj vegánsky lístok majú postavený iba na troch jedlách. Okrem japonských taštičiek je to ešte falafel s hummusom a polievka Ramen.

Majiteľ Foodstocku vraví, že momentálne sa ich mesačné tržby pohybujú na úrovni 30-tisíc eur. Zvýšiť by ich mal aj projekt v Eurovei, kde sa stali súčasťou nového streetfoodového bloku. Rozmýšľa aj nad pobočkou v Prahe, ktorú by otvoril v spolupráci s českým hercom Jakubom Prachařom.

Tým sa však jeho plány nekončia. Uvažuje aj nad malými stánkami so zdravou výživou, ktoré by umiestnil po sídliskách. A zamerať sa chce aj na donášku. Tvrdí, že krivka rozvozu ide hore a ak dokážete jedlo spoľahlivo doručiť do pol hodiny, môžete konkurovať reštauráciám s obedovým menu.

Foto: archív Foodstock