23. apríla 2018

Máte radi sladké šišky? Malá “donutáreň” na Šafárikovom námestí funguje už rok a pol. A aj keď jej majiteľ Peter Straňák nemal predtým s gastrobiznisom žiadne skúsenosti, podarilo sa mu vytvoriť úspešný koncept, ktorý na Slovensku chýbal.

Keďže ich súčasná pekáreň už nestíha pokrývať veľký dopyt, La Donuteria sa v najbližšom čase chystá do väčšej. Okrem toho plánujú otvoriť dve nové pobočky v Bratislave a obzerajú sa po nových lokalitách vo Viedni, Prahe a v Brne.

Mandlove sú zdravé sladkosti. Víťazka MasterChef buduje svoju značku

Nápad preniesť na Slovensko kúsok Ameriky vznikol, ako inak, počas cestovania. „Všimol som si, že v Londýne, New Yorku alebo Austrálii sú donuterie veľmi časté a obľúbené,“ hovorí Peter. Predtým pracoval pre veľké zahraničné spoločnosti, lietal po celom svete a hovorí, že po toľkých rokoch sa tejto práce nasýtil a lákalo ho robiť niečo vlastné. A keďže kvalitné hand-made donuty na Slovensku v tom čase neboli veľmi dostupné, vyhodnotil to ako zaujímavý biznis nápad. Teraz je jeho kamenná prevádzka plne zabehnutá a spoločnosť sa už dostala z červených čísel. Rok 2017 skončila so ziskom takmer 18-tisíc eur.

Reklama
Interiér prevádzky na Šafárikovom námestí. Foto: Peter Straňák

Napriek tomu, že La Donuteria teraz slávi úspech, nájsť ten správny recept firme trvalo viac ako rok a pol. „Sme perfekcionisti a povedali sme si, že buď pôjdeme do absolútnej kvality, alebo neotvoríme vôbec,“ vysvetľuje majiteľ. Po tom, čo mnoho vzoriek skončilo v koši, však nakoniec objavili tú správnu chuť. Každý deň ponúkajú osem druhov donutov a Peter tvrdí, že medzi najobľúbenejšie patrí sladká malina a karamel. Okrem nich tu však môžete nájsť aj netradičné príchute ako napríklad arašidové maslo či nutellu so škoricou a v predajni si vyberú dokonca aj vegáni.

Podnikateľ síce nechcel konkretizovať, koľko donutov denne predajú, no tvrdí, že často vypredajú zásoby ešte pred záverečnou. Ich malá pekáreň v súčasnosti nestíha piecť také veľké množstvá, ako by chceli a aj to je dôvodom, prečo im v ponuke stále chýbajú slané príchute. „Intenzívne sa tejto myšlienke venujeme, v zásuvke už máme viac ako pol roka podpísané zmluvy na donášku surovín, no výrobu vieme spustiť, až keď bude väčšia pekáreň,“ vysvetľuje.

Ako šéfkuchár z Kréty rozbehol v Bratislave úspešné grécke bistro

La Donuteria má momentálne jednu kamennú predajňu na Šafárikovom námestí, menšiu pobočku v Avione a len pred troma mesiacmi začali donuty predávať aj v Brne. A ako hovorí Peter Straňák, koncept v susednom Česku sa im osvedčil. Teraz sa preto v tomto meste obzerajú po ďalších lokalitách a mieria aj do Prahy. „Aktuálne sa tam začíname pozerať po šikovných manažéroch a mierime aj do Viedne, robili sme si veľa porovnaní a dovolím si vyhlásiť, že v takej kvalite ako my tam donuty nikto nerobí,“ tvrdí majiteľ.

Každý deň má donutéria v ponuke 8 príchutí, dve z nich pre vegánov. Foto: Peter Straňák

Od konkurencie sa podľa neho odlišujú napríklad tým, že používajú len kvalitné, lokálne a prírodné ingrediencie. „Neverili by ste koľko dodávateľských firiem nám po tom, čo sme narástli, začalo ponúkať množstvo polotovarov, zmesi, chémie, stabilizátorov a podobne,“ vysvetľuje. Donuty si pečú každý deň, aj cez víkendy už od skorého rána tak, aby boli každý deň čerstvé.

Straňák chystá ešte jednu novinku. Okrem expanzie a slaných donutov plánuje firma v najbližšom čase spustiť aj výrobu vlastnej zmrzliny.

Hlavná foto: Pixabay