Na Slovensko prišiel na mesačnú výpomoc, dnes tu žije už jedenásty rok. Yiannis Fanourakis vybudoval v Bratislave grécke Bistro Suvlaki, ktoré sa v meste vyšvihlo medzi tie s označením veľmi populárne.
Často sa smeje, je výrečný, hoci neraz loví slovenské slovo. Narodil sa na Kréte a vraví, že záľubu vo varení mali v rodine, skvelým kuchárom bol napríklad jeho bratranec, od ktorého sa veľa naučil. Yiannis na rodnom ostrove varil vo veľkých hoteloch aj pre dvetisíc ľudí a neskôr si otvoril vlastnú tavernu. Potom sa však so spoločníkom rozišli a jemu zazvonil telefón od známeho z Bratislavy: nechceš mi prísť na mesiac pomôcť?
„Mal grécku reštauráciu na Dulovom námestí,“ približuje Yiannis. „Mesiac uplynul a on bol s mojou prácou spokojný. Aj mne sa páčilo, ponúkol mi dobrý plat, a tak som zostal. V jeho podniku som robil kuchára osem rokov.“
Yiannis Fanourakis, majiteľ aj šéfkuchár gréckeho bistra v Bratislave. Foto: archív Bistro Suvlaki
Potom si odskočil na rok kuchárčiť do Ameriky, do Miami, ale opäť ho to ťahalo späť do Bratislavy. „Mne sa tu veľmi páči,“ vraví. „Sú tu fajn ľudia, príjemné a bezpečné mesto, jediné, čo mi tu chýba, je more,“ usmeje sa.
Zamestnať sa už nechcel, viac ho lákalo vlastné podnikanie. Otvoril si bistro, v ktorom vládne pravá grécka atmosféra aj chute. Varí podľa svojich krétskych receptov a z kvalitných a čerstvých surovín. Obľúbená je musaka, jedlá s baklažánmi aj s plodmi mora, tiež suvlaki či gyros. Denne pripravuje aj obedové menu, ktorých predá v priemere okolo 150 až 170.
Tri kamarátky vybudovali sídliskový podnik, aký im chýbal. Príďte na raňajky
Hovorí, že v jeho bistre sa dobre najete za málo peňazí. Jeho cieľom totiž bolo, aby k nemu hostia nechodili na jedlo raz do mesiaca, ale päťkrát do týždňa. „Chalani zo susedstva sa pre gyros otočia aj štyrikrát za deň,“ poznamená. Otvorené má počas pracovného týždňa, cez víkendy je zatvorené, aby si trochu aj oddýchol, keďže je v práci každý deň od 7.30 do jedenástej večer.
Bistro Suvlaki sa nachádza na Krížnej ulici, v širšom centre mesta. Podľa jeho slov pri výbere lokality zavážilo, že v blízkosti je niekoľko vysokých škôl, na ktorých študuje početná skupina Grékov. „Veľa ich je najmä na lekárskej fakulte,“ vraví. „No zaujímavé je, že teraz sa trend trochu otočil a viac Grékov už prichádza na Slovensko za prácou, ako za štúdiom, najnovšie si totiž obľúbili školy v Bulharsku. Pokiaľ mám dobré informácie, dnes v Bratislave študuje okolo 250 až 300 Grékov a pracuje asi 450, najmä v IT oblasti či telekomunikačných firmách.“
Z menu bistra na Krížnej ulici. Foto: archív Bistro Suvlaki
Yiannis sa usmieva, že grécki študenti dostávajú dobré vreckové od rodičov a k nemu samozrejme často chodia na jedlo aj kávu, ale ďaleko najpočetnejšiu skupinu hostí tvoria Slováci. „Mám aj V.I.P. klientelu, moje bistro si obľúbili Boris Filan či členovia skupiny Elán,“ hovorí rodák z Kréty, ktorý chodieva variť aj do televíznych programov.
Marcelov blog o jedle zaujal aj šéfkuchárov. Dnes pre nich šije zástery
S prevádzkou bistra mu pomáha aj jeho slovenská priateľka Patrícia. Približuje, že ona má svoju prácu v softvérovej spoločnosti, ale v bistre dozerá na legislatívne veci či účtovníctvo. Pohrávajú sa aj s myšlienkou otvoriť druhú prevádzku, no zatiaľ to nie je na programe dňa, lebo „on síce má silu, ale na pravú grécku kuchyňu potrebuje Grékov“. Je však nákladnejšie ich pritiahnuť, lebo im musí zabezpečiť bývanie aj dať vyššiu výplatu, aby sa im oplatilo prísť.
Yiannis chodí domov na Krétu raz do roka, vždy v auguste na desať dní. Hovorí, že natrvalo sa zatiaľ vrátiť neplánuje, spokojný je v Bratislave. Ale má sen, predstavuje si, že keď sa mu priblíži šesťdesiatka, rád by si otvoril tavernu s penziónom len pár krokov od mora. „Ale nájsť takú budovu a nezaplatiť majland je zložité,“ vraví. „Poprosil som však rodinu, nech sa mi po takom niečom stále obzerajú.“