9. augusta 2019

Keď porovnáme gastronómiu, a možno aj celkový vzhľad, žilinská vlaková stanica je na tom oveľa lepšie ako tá v hlavnom meste. Nájdete v nej stánok s palacinkami či kaviareň s bezlepkovými cookies. A ak váš vlak mešká aspoň pätnásť minút, stíhate vybehnúť z podchodu na takzvanú Masaryčku, kde od januára priťahuje pozornosť streetfoodový stánok Butcher’s Bits.

Majiteľom stánku Butcher’s Bits je Boris Halaj, ktorý sám o sebe hovorí, že je primárne mäsiar. Svoje zručnosti sa však rozhodol zúročiť aj inak a odkúpil priestory upadajúceho fast foodu s klasickým konceptom ohrievania polotovarov. Veľkú rolu v tom zohrala poloha stánku, keďže sa nachádza doslova len pár krokov od mäsiarstva Šmak plus, ktoré mu patrí už jedenásť rokov.

Aký street food sa oplatí ochutnať? 5 tipov od šéfkuchára Michala Konráda

Aby jeho nový biznis zaujal aj náhodných okoloidúcich, nechal si poradiť od dizajnéra a súhlasil s kombináciou čiernej a dreva. Názov sa od začiatku snažil prispôsobiť cieľovej skupine zákazníkov, no aj tak sa nevymýšľal ľahko. „Chcel som, aby bol po anglicky, keďže mladí ľudia sa s tým jazykom stotožňujú čoraz viac. A tiež mal naznačovať, že stánok patrí k mäsiarstvu,“ vysvetľuje Halaj.

Butcher's Bits butchers bits zilina zilinsky streetfood hamburger hranolky stanica
Stánok Butcher’s Bits sídli priamo pri žilinskej vlakovej stanici. Len pár krokov odtiaľ sa nachádza mäsiarstvo, z ktorého sa berú čerstvé suroviny. Foto: Butcher’s Bits

Čierne hamburgery

Na sociálnych sieťach Butcher’s Bits nájdete nespočetné množstvo pochvál. Jedno z tajomstiev úspechu vraj spočíva v samotnom mäse. „V stánku máme len minimálne zásoby, zamestnanci chodia každé dve hodiny po čerstvo spracované hovädzie priamo do mäsiarstva,“ uvádza Halaj. Ako hovorí, všetko mäso navyše pochádza zo Slovenska.

Aby si udržali kvalitu, radšej vyrábajú menej.
Mäso údia na dreve aj 24 hodín

V hodnoteniach zákazníci vyzdvihujú aj netradičné čierne žemle. Halaja zaujal tento trend v zahraničí a následne požiadal žilinskú pekáreň Ďuroška o spoluprácu. „Vyskúšali sme tri farbivá a vybrali prírodné, ktoré nemení vôňu ani chuť. Je postavené na báze živočíšneho uhlia, a teda aj zdravé,“ uvádza majiteľ Butcher’s Bits.

Butcher's Bits butchers bits zilina zilinsky streetfood hamburger hranolky stanica
Boris Halaj odkúpil mäsiarstvo Šmak plus pred jedenástimi rokmi. V januári otvorením stánku Butcher’s Bits zdvihol úroveň žilinského street foodu. Foto: Boris Halaj

Priame prepojenie street foodu a mäsiarstva pocítite aj pri ďalších jedlách v ponuke. Názvy ako „pečená gazdovská slanina“ či „mäsiarska sekaná“ môžu znieť prvoplánovo, pritom však spĺňajú zámer, že zákazník hneď vie, čo má čakať. „Stavil som na jednoduché menu, žiadne cudzokrajné kombinácie,“ objasňuje Halaj. „Zákazníka chcem zaujať poctivosťou, férovosťou a čitateľnosťou tak, ako som sa to naučil v mäsiarskom biznise,“ dodáva.

Najedia sa aj vegáni

Ak preferujete vegánsky alebo vegetariánsky jedálniček, dokážete si tam poskladať celé obedové menu. Butcher’s Bits ako jeden z mála street foodov ponúka grilovanú zeleninu, ktorú rovnako ako každú inú objednávku pripravuje priamo pred očami zákazníkov.

Taktiež si môžete dať hamburger s kozím syrom alebo viaceré druhy hranolčekov. Ak ste však vegán alebo vegetarián, nezabudnite spomenúť, že ich chcete urobené v rastlinnom oleji. „Vyprážame ich v bravčovej masti, ktorá je zdravšia a dodáva zemiakom nezameniteľnú chuť a chrumkavosť,“ opisuje Halaj bežný spôsob prípravy. „Zároveň je však aj drahšia a treba ju často vymieňať, preto ju používa málo podnikov.“

Návštevníci sa často pýtajú na bezlepkový hamburger, potrebné žemle však na to stánok zatiaľ nemá. „Výroba tohto pečiva musí prebiehať oddelene a nesmie dôjsť k žiadnej kontaminácii lepkom, preto je to náročné,“ zdôvodňuje majiteľ. Zároveň však dodáva, že v budúcnosti určite doplní do ponuky aj túto možnosť, keďže dopyt je naozaj veľký.

Ekologické obaly z Talianska a káva z miestnej pražiarne

Butcher’s Bits odlišuje od ďalších žilinských street foodov aj používanie kompostovateľných obalov a príborov z Talianska. Halaj ich väčšinou objednáva vo veľkých množstvách, keďže pri dovoze často vznikajú komplikácie. Napriek tomu od toho nemieni upustiť. „Mladí sú nadšení a ja sám som zástanca ekologického zmýšľania,“ komentuje svoju voľbu.

Butcher's Bits butchers bits zilina zilinsky streetfood hamburger hranolky stanica
Jedlo dostanete zabalené v kompostovateľných obaloch s rovnako ekologickými príbormi, ktoré sa dovážajú z Talianska. Foto: Butcher’s Bits

Keďže cestou od vlaku sa pri stánku každý deň zastaví množstvo ľudí, Halaj nezanedbal ani kvalitu kávy. „Dodáva nám ju žilinská pražiareň 9 Grams Coffee. Vďaka nej si u nás môžete dať espresso či kapučíno zo stopercentnej arabicy.“ Pri väčších nákupoch dokonca dostanete čierny plechový hrnček, do ktorého si môžete kávu pripravovať doma.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk