30. júla 2019

Aj špičkového šéfkuchára Michala Konráda očarila pouličná gastronómia. Jeden streetfoodový projekt už sám vybudoval, no teraz vyberá pre Forbes ďalšie, ktoré sa (aj) v lete oplatí na ulici ochutnať.

Michal Konrád pracoval v špičkových reštauráciách Cocoon, Kyashii či Chino Latino v Londýne, na Gurmán Awards ho ocenili titulom Kuchár roka na Slovensku. Deväť rokov šéfoval kuchyni v bratislavskej reštaurácii Fou Zoo, ktorá pod jeho vedením získala titul prestížnej svetovej organizácie Gault & Millau za najlepšiu reštauráciu na Slovensku. Vychytené miesto však vlani v októbri opustil a začiatkom roka otvoril vlastný streetfoodový projekt Bao Brothers.

Michal Konrád spustil aj vlastný streetfoodový projekt, ktorý vychádza z ázijskej kuchyne.  Foto: Miro Nôta

Sám sa snaží pouličné jedlá ochutnávať a tie, ktoré ho doteraz najviac zaujali, zaradil do svojho výberu. Nech sa páči, tu je jeho 5 tipov:

Poľná kuchyňa. Zakaždým, keď som si u nich v stánku dal fish&chips, tak som si pochutnal. Morská šťuka obalená v pivnom cestíčku a hráškové pyré je ich „klasika“ a vždy mala vyladené chute. Okrem svojej vlajkovej lode však Martin Labanc ponúka aj rôzne „vychytávky“, ako kura na paprike či trhané rebrá s tarhoňou – a aj tie pripravuje výborne.

Poľná Kuchyňa: Ako v Bratislave uspieť so street foodom

Foodstock. Vyprážané japonské taštičky gyoza nutrične telu veľa nedajú, ale je to chuťovka. Jemné šťavnaté pirôžky sú obsypané sezamom, jarnou cibuľkou a preliate sladkou teriyaki omáčkou. Nájdete ich však nielen v stánkoch na ulici či na festivaloch, majú aj svoju kamennú prevádzku.

MumBhai Express. Chalan z Indie pripravuje ozaj autentické pouličné indické jedlá. Pre mňa veľmi príjemné prekvapenie. Farebný príves, tradičná hudba, vôňa korenín, čerstvé suroviny a super jedlo. Mal som napríklad chicken tikka masala a to ich kura som si nevedel vynachváliť. Shrey Kadam navyše svoje jedlá servíruje v „eco-friendly“ štýle.

Dolinky. Tradičný recept na československé dolky ponúkajú mladí manželia v novom šate. Na ich „minilievancoch“ ma zaujalo aj super cesto, ktoré je po upečení krásne nadýchané. Chuť umocňujú domáce polevy, navyše si ich môžete nakombinovať aj podľa vlastných predstáv. Z môjho pohľadu je to ozaj dobrota.

Petite Crêperie. Pouličná palacinkáreň, ktorá ponúka netradičné sladké aj slané variácie a svoje produkty skladá do šikovného kornútu, ktorý sa dobre drží v rukách. Všetko, čo som od nich jedol, môžem len pochváliť. Mne napríklad chutila kombinácia s kozím syrom, chorizom, rukolou a ľadovým šalátom, alebo sladká verzia so slaným domácim karamelom a banánom. A pripravujú aj bezlepkové verzie.