28. januára 2018

Mladá Slovenka Eva Vokounová sa venuje výrobe netradičných a originálnych šperkov, ktoré u nej v e-shope nájdete pod názvom záušnice. Ako sama hovorí, sú určené pre ženy, ktoré cítia slobodu v srdciach, svoju ženskosť, silu, krásu, ale aj pre tie, ktoré to všetko v sebe potrebujú opätovne nájsť.

Čaru záušníc značky Vivien Esme podľahli aj známe slovenské osobnosti, ako napríklad Lenka Šóošová, Mária Čírová, Eva Cifrová, Lenka Vacvalová, Mária Zelinová a ďalšie. „Pre mňa je osobnosť každá žena, s ktorou komunikujem,“ hovorí Trnavčanka o svojich zákazníčkach.

Pri živote drží staré remeslo. Matej Rabada sa pustil do modrotlače

Eva Vokounová študovala na Vysokej škole múzických umení v Bratislave (VŠMU) bábkarskú réžiu a dramaturgiu a náhodou sa vtedy dostala aj ku dizajnu šperkov. Doplnky si najradšej vyrábala sama, pretože sa chcela odlíšiť a nechcela nosiť niečo, čo má doma okrem nej aj tisíc ďalších žien. „My to voláme rebélia, pokiaľ niekto nezapadá do konvencií. Pre mňa je to potreba sebavyjadrenia,“ hovorí. Aj v malých detailoch a šperkoch preto vždy hľadala príbeh a výpovednú hodnotu. Ako uvádza, sú to pre ňu talizmany a každý z nich musí mať svoje posolstvo.

Slovenská dizajnérka šperkov vytvára takéto skvosty. Foto: E. Vokounová

Prvú záušnicu vytvorila ešte ako študentka na VŠMU. „Bojovala som vtedy s mnohými vecami, obdobie na škole pre mňa nebolo ľahké a tak som vytvorila záušnicu, šperk pre ženu – bojovníčku, ktorá je ale vo vnútri stále rovnako jemná a krehká ako pierka na ňom,“ uvádza Eva o výrobe prvého doplnku tohto druhu. V tomto momente sa pre ňu záušnica stala odkazom slobody, elegancie, ženskosti a originality. Ako sama hovorí, tieto doplnky si k nej našli cestu samé, vkradli sa do jej fantázie.

Reklama

Vegánska kozmetika a nulový odpad. Dve sestry rozbehli voňavý biznis

Nezvyčajný šperk sa zapáčil aj okoliu mladej umelkyne. „Ľuďom sa to páčilo, zaujímalo ich, čo to je a hlavne odkiaľ to mám,“ uvádza. Počas posledného ročníka na bakalárskom stupni štúdia prijala prvé objednávky a na výrobe záušníc pracovala ďalej. Na magisterské štúdium ju neprijali, no jej voľba bola jasná. Začala podnikať. „Hodila som sa do vody, v ktorej som absolútne nevedela plávať. Nemala som peniaze, a tak som všetko okolo značky začala robiť a učiť sa sama,“ hovorí Eva. Značka Vivien Esme začala oficiálne fungovať v roku 2013.

Mladá umelkyňa vyrába aj takéto ozdoby do vlasov. Foto: E. Vokounová

Aktuálne vlastní mladá podnikateľka úspešný e-shop, jej brandu sa darí a záušnice sú hitom. Na ich výrobu používa Eva materiály a komponenty ako drevo, textílie, korálky, kamienky, pierka, drahé kovy, polodrahokamy ale aj recyklované materiály. Výroba každej jednej je špecifická a šikovná dizajnérka šperkov strávi nad jedným kusom doplnku aj celé dni. „Niektoré ručne vyšívam, a to si pýta veľa hodín. Tento proces nie je len o samotnej výrobe ale aj nákrese, kombinovaní materiálov, hľadaní správneho tvaru, komunikácii so zákazníčkou a podobne,“ uvádza. Väčšinu záušníc už tvorí na zákazku pre konkrétnu zákazníčku. Pre umelkyňu je dôležité zistiť, čo by sa danej žene páčilo, čo potrebuje, čo si predstavuje, ale aj o čom sníva.

Umelkyňa na voľnej nohe Bumpkinova obľubuje fixky a navrhuje tetovania

Mladú Slovenku inšpiruje príroda a jej zákazníčky. Ako sama hovorí, u nej slovné spojenie „nedá sa“ neexistuje. Každá žena, ktorá si u nej šperk objedná získa originálny doplnok s príbehom. Eva Vokounová do každej záušnice pretavuje jedinečnosť jej budúcej nositeľky, vraj pre to, „aby na to náhodou pri denno-denných povinnostiach nezabudla“.

Záušnice sú hitom. Foto: E. Vokounová

Záušnice sa tešia popularite aj mimo Slovenska. Putovali napríklad do Spojených štátov amerických, Talianska, Francúzska, Ruska, Nórska, Švajčiarska, Česka ale aj do ďalších krajín. Na svojom e-shope však predáva dizajnérka okrem záušníc aj iné zaujímavé doplnky – náramky, čelenky, vlasové ozdoby či náušnice.

Eva Vokounová nemá rada stagnáciu a aj preto má do budúcnosti so svojou značkou Vivien Esme veľa plánov. „Rok 2018 som na svojich sociálnych sieťach vyhlásila za rok sebalásky. Čiže plánujem ako vždy, prekračovať hranice, dívať sa na to, čo je zdanlivo skryté, učiť sa, milovať, dôverovať a snáď inšpirovať ženy k tomu, aby sa ráno na seba nezabudli usmiať,“ dodáva. V budúcnosti plánuje šikovná umelkyňa pripraviť aj kolekciu oblečenia značky Vivien Esme. Siahnuť by chcela po ekologických materiáloch, keďže ju táto téma zaujíma.

Hlavná foto: E. Vokounová