8. januára 2018

Tvorí, kreslí, vyrába šperky a oblečenie. Ak by ju nazvali menom Lucia Hudecová, zrejme by zostala prekvapená. Talentovanú slovenskú umelkyňu totiž ľudia neoslovia inak, než Bumpkinova. Svoje výtvory predáva cez stránku Sashe, ale aj vlastný e-shop. Okrem toho si spolu so svojim priateľom Richardom – Bumpkinom, otvorili v Trnave tetovací salón Bumpkin tattoo.

Žije na dedine v malom domčeku so svojim partnerom a dvojicou psov. Rada nosí gumáky a v lete kosí trávu či strihá kríky. Bumpkinova je ale predovšetkým umelkyňa na voľnej nohe. Jej prezývka je prevzatá z anglického jazyka a v preklade znamená sedliak.

Slovenka Dajana Rodriguez išla s kožou na trh: Jej kabelky sú hitom

Šikovná Slovenka vníma umenie ako dôležitú súčasť svojho života už od detstva. „Narodila som sa s tým, pastelky a papiere som mala stále v rukách, patrili ku mne a podvedome ma to k nim vždy ťahalo. Už od škôlky, a neskôr ako školáčka, som si predstavovala, že som umelec. Venovať sa umeniu, tvoreniu – myslím, že pre to sa nedá rozhodnúť. Je to ako prekliatie, v dobrom zmysle slova. Ráno sa budíte a máte v hlave okrem tisícky myšlienok aj tú tisíc prvú. Tá sa týka toho, čo vytvoríte. Rozhodnúť sa pre dráhu umelca na voľnej nohe je akési vedomé utvrdenie, kým som sa vlastne narodila, a kým chcem byť,“ hovorí Bumpkinova.

Inšpiráciu hľadá všade. Zdroj foto: archív L. Hudecová

V roku 2009 začala svoju tvorbu združovať pod jednou strechou a to na internetovej stránke Sashe, kde sa jej výtvory stali súčasťou Prapodivného ateliéru LucyHudec. V tom období ukončila školu, zamestnala sa a chcela aktívne tvoriť. Začínala s grafikou, svoje obrázky prostredníctvom spomínanej stránky predávala slovenským, ale aj českým zákazníkom.

Reklama

V Indii vyvíja hmotu budúcnosti. Slovenka chce nahradiť kožu

„Takto som fungovala popri zamestnaní približne sedem rokov. V roku 2014 mi zomrela mamka a priateľ prišiel s nápadom, že by sme mohli začať tetovať. Všetko sa dialo tak naraz. Súčasť mňa odišla a bolo nutné narovnať sa, nadýchnuť a znovu ísť. Keďže sme v tej dobe už obaja používali na internete prezývku Bumpkin, použili sme to do názvu nášho štúdia a zo mňa bola zrazu Bumpkinova,“ hovorí.

Bumpkinova má e-shop, predáva aj cez Sashe. Zdroj foto: archív L. Hudecová

Dvojica si svoj tetovací salón otvorila v Trnave a pomenovala ho familiárne – Bumpkin tattoo. Ona pracuje na dizajne a on zasa tetuje. Ľudia si z tohto miesta odnášajú ich večný podpis – tetovania, ktoré pár nazýva kreslenky, šité na mieru. Bumpkinovej inšpiráciou sú životné príbehy. „Milujem, ak majú ľudia príbeh. Ťažký, smutný, krutý a chcú sa cez nás a naše tetovanie posunúť ďalej. To je moja práca. Je to ako mágia, zvláštny proces, kde do dizajnu dám mnohé symboly, nádej, lásku, nový začiatok, alebo čokoľvek, čo si klient zažiada a je to pre neho dôležité. Takto pracujem najradšej a zároveň obdivujem Bumpkina a jeho prácu. Tetovania, ktoré robíme, sú z 90 percent na želanie. Sú to kreslenky, za ktorými stoja ich majitelia, ale sú prerozprávané mojimi očami a rukami môjho priateľa,“ dodáva umelkyňa.

Bumpkinova má svoj režim, ktorý dodržiava, a vďaka tomu sa umeniu venuje každý deň. Okrem tvorby vecí pre svoju značku, až 80 percent času venuje dizajnom pre tetovací salón. Na precízne vypracovanie tetovania pre klienta má pol roka. „Venujem tomu veľa času. Často mám na stole 20 ľudí, 20 príbehov, ktoré raz budú mať na koži. To znamená, že je tam zodpovednosť a stres. O 11.00 teda sadám ku skicárom a pracujem niekedy aj 10 hodín denne,“ uvádza. Iné dni zasa venuje sama sebe, vtedy vyrába šperky či vlastné skicáre, nad ktorými sedáva aj 12 hodín. Vpred ju poháňa jej rozhodnutie byť umelkyňou na voľnej nohe.

Svoj diár predávajú do sveta: Za každý kus posadia strom v Tatrách

V novembri 2017 sa jej podarilo vytvoriť aj vlastný e-shop, na Sashe ale ostala aktívna ako Bumpkinova. Samotné tvorenie umelkyňa považuje za 40 percent celkového kreatívneho biznisu. „Základom je tvoriť pre radosť a až potom rozmýšľať, koľko si za to vypýtate. Rovnako je potrebné nájsť balans medzi vašou hodnotou a hodnotou toho, čo vyrobíte. Dôležité je aj nastaviť si cenu produktov tak, aby ste sa príliš nenadcenili, ale ani aby ste nepôsobili ako niekto, kto si vypýta 10 eur za maľby na plátno. Hodnota umelca rastie s pozornosťou a popularitou, ja ale zastávam teóriu, že je zdravé byť pri zemi,“ konštatuje Bumpkinova. Inšpirácia pre diela jej značky prichádza vďaka vnímavosti. Všíma si detaily, akými sú napríklad papiere, tváre, fotografie, hudba, ale aj koláče či dokonca káva. „Pred Vianocami som si kúpila retro papiere, veľmi pekná vintage tlač. Práve vintage je moja srdcovka a nakoplo ma to robiť koláže a 3D obrázky s pohyblivými časťami,“ dodáva. Umenie považuje za hru a svoje kresby rada pretvára aj do podoby brošní, knižných záložiek, oblečenia či skicárov.

Tvorbe venuje každý deň. Zdroj foto: L. Hudecová

Čo sa jej obľúbenej techniky týka, v tomto smere Bumpkinovu ovplyvnila kúpa fixiek v roku 2013. „Možno to znie smiešne, lebo fixkami kreslia deti v škole, ale verte, že nájsť fixky a papier, ktoré spolu fungujú, je dosť ťažké. Momentálne mám doma obrovskú zbierku a viem, že ma nikdy neprestanú nudiť. Okrem toho milujem čipky, šnúrky, látky, papiere rôznej hrúbky a vône. Som v tom taký zberateľ, pretože sú to poklady a zásoby inšpirácie na horšie časy,“ uvádza slovenská umelkyňa.