4. marca 2020

„Podnikanie nie je iba o  hmotnom bohatstve, ale tiež o vyšších cieľoch,“ hovorí Romana Machová, ktorá pred 10 rokmi nabrala odvahu, vzdala sa kariérnej istoty a rozbehla vlastný biznis. Najviac túžila po tom, aby po nej niečo zostalo. V Trnave založila značku beeLOL, v ktorej vznikajú cukríky a lízanky z domáceho medu bez umelých aditív balené v ekologických obaloch. Výroba je poctivá a tradičná, potrebuje na ňu len indukčné variče, hrnce a šikovné ruky.  

Nechcela si požičiavať peniaze

Životnou zmenou sa začala Machová zaoberať okolo roku 2010, keď mala 40 rokov. „Ten vlak, do ktorého som nastúpila po skončení vysokej školy, bol rozbehnutý. Nebola som si istá, či správnym smerom. Začala som sa preto zaoberať myšlienkou, že zmením svoje smerovanie. Chcela som z toho vlaku vystúpiť na nejakej stanici. A prestúpiť na iný,“ spomína.  

Slovenskú medovinu Apimed poznajú aj v zahraničí.
Za 20 rokov získala desiatky ocenení

Dvadsať rokov pracovala vo viacerých výrobných závodoch. Kariéru mala dobre rozbehnutú, pred podnikaním koordinovala výrobné systémy štyroch spoločností, z ktorých dve sa nachádzali v zahraničí. „Mala som všetky benefity, po ktorých v tom čase mladí ľudia túžili. Napriek tomu som nebola spokojná. Chýbal mi pocit, že to, čo robím, zanecháva stopu. Takú, na ktorú by som mohla byť pyšná,“ vysvetľuje Machová. 

Majiteľka značky beeLOL sa stará o to, aby boli produkty ekologicky balené. Veľmi ju teší, keď si cukrovinky objednávajú bezobalové obchody. Foto: archív beeLOL

Preto si zaumienila, že chce byť majiteľkou vlastného výrobného podniku. S budovaním značky beeLOL začínala po večeroch popri zamestnaní. „Počiatočné investície ma stáli asi 20 eur, za ktoré som si kúpila nerezový hrniec. Jednou z mojich zásad bolo, že si nebudem požičiavať peniaze a začnem s tým, čo mám. Receptúru som vyvíjala doma na plynovom sporáku,“ prezrádza. Spomína si tiež na svoju prvú tržbu. Bolo to 11 eur, ktoré jej vyplatil jeden z trnavských bioobchodov 

Otec so synom ponúkajú oceňovaný med.
Vo svojej včelnici dnes majú už 220 rodín

Výzvy, ktorým čelila počas budovania značky beeLOL, sa týkajú predovšetkým komplikovanej legislatívy a negatívneho prístupu úradníkov. „Za 10 rokov podnikania mi na úradoch takmer nikto nedal pocit, že by si ma vážil, pretože zamestnávam ľudí a nie som odkázaná na štát. A to aj napriek tomu, že som si pre svoje podnikanie nikdy nič nepožičala a nikdy som nežiadala o granty či dotácie,“ dodáva Machová.  

Zamestnanci sú pre ňu alfa a omega

Majiteľka značky beeLOL sa riadi filozofiou štyroch dimenzií od Stephena Coveyho. Fyzickou, mentálnou, emočnou a duchovnou. Vo svojom biznise sa preto nesústreďuje iba na produkty. Snaží sa pracovať s ľuďmi, ktorí tieto hodnoty vytvárajú a bez ktorých by jej podnikanie nemalo zmysel. „Iba hŕba železa a betónu by boli firmy bez ľudí,“ vraví. Vrátane nej pracuje na výrobe cukroviniek sedem kmeňových zamestnancov a traja vysokoškolskí brigádnici. Machová sa stará o ich rozvoj, vzdelávanie a tiež rozširovanie znalostí.  

Túžil odísť do zahraničia, zostal však, aby pomáhal rodičom.
Za svoj med získali ocenenie Great Taste

Dôležitým aspektom v podnikaní sú pre majiteľku značky beeLOL emócie. „Ide o to, akými ľuďmi sa obklopím. Som rada v tíme, ktorý je veselý a panuje v ňom dobrá nálada. Mám napríklad zamestnané dve ťažko zdravotne postihnuté ženy a ich prístup k životu a osudu je neuveriteľne pozitívny. V mnohých oblastiach ma motivujú,“ vysvetľuje. 

Dobre rozbehnutú kariéru vymenila Romana Machová za vlastný sladký biznis. Foto: archív archív beeLOL

Hlavnou surovinou cukríkov a lízaniek značky beeLOL je med. Ten nakupuje Machová od spoločnosti Apimed z Dolnej Krupej. Aj ostatné ingrediencie sa snaží nakupovať od výrobcov  z regiónu. „Myslím si, že máme organizmy a imunitu nastavené na potraviny, ktoré sa pestujú u nás. Keď ich dovážame z ďalekých krajín, začmudíme polovicu zemegule a ešte si s nimi prinesieme aj cudzorodé látky,“ hovorí Machová. Trstinový cukor nakupuje od spoločnosti Anja, bylinky a silice zase od firmy Hanus.  

V značke beeLOL je mesačná kapacita okolo 10-tisíc produktov. „Niekedy vyrábame týždeň iba lízanky, inokedy cukríky alebo mix oboch,“ upresňuje majiteľka. Čo sa obľúbenosti produktov týka, podľa Machovej záleží od obdobia. Veľkoobchodní zákazníci nakupujú v chladných mesiacoch zázvorové a škoricové cukríky a v lete zase levanduľové či mätové. Ide o kamenné predajne, lekárne a tiež reťazce. Ako príklady menuje Yeme, Starého otca, Farmfoods či benzínky Slovnaft. Najobľúbenejšie lízanky sú celoročne ovocné, prevažne jahodové, malinové, pomarančové a brusnicové. 

Biznis odprezentuje v Česku

Značka beeLOL spolupracuje aj s dvojicou výrobcov čili korenia. Ide o slovinskú značku Čili Pipp a českú Jiří Kosina Semínka-CZ. „Posielajú nám vlastné čili korenie a my im z neho vyrábame cukríky,“ vraví Machová. V biznise sa momentálne snaží preraziť aj na českom trhu prostredníctvom svojho e-shopu. Preto sa s tímom chystá aj na pražský Evolution Festival, kde chce odprezentovať  svoje výrobky aj podnik ako taký.  

„Naše produkty testujeme aj v Bahrajne. Predbežne o ne prejavili záujem, momentálne sú na skúške u konečných veľkoobchodníkov,“ hovorí. V priebehu marca by mala mať jasno v tom, či sa táto spolupráca podarí. „Nemám dlhodobé strategické plány. Doba je dynamická a turbulentná, všetko sa rýchlo mení. Nemá zmysel zamýšľať sa, čo budeme o päť rokov robiť a pre koho,“ dodáva Machová.  

Istá si je tým, že chce vo svojom biznise udržiavať trend, pre ktorý sa rozhodla na začiatku. Neupustiť od prírodnej receptúry a zlepšovania ekologických obalov. „Aby keď nejaký neposlušný zákazník zahodí paličku s etiketou, tak sa to rozloží. Prípadne to niekto zodvihne a hodí do koša na papier, čím sa to zrecykluje,“ vraví. Najdôležitejšie pre ňu je, aby značka beeLOL fungovala na dennej, týždennej a mesačnej báze. Krok za krokom.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk