27. apríla 2021

Spolumajiteľovi finančnej skupiny Penta a jednému z najbohatších ľudí Slovenska Jaroslavovi Haščákovi hrozí, že sa vráti do väzby. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková totiž v utorok podpísala podanie dovolania v jeho prípade na základe podnetu špeciálneho prokurátora. 

„Podnet na podanie dovolania považovala za dôvodný. Špeciálny prokurátor zároveň avizoval doplnenie dôvodov o nové dôkazné skutočnosti,” cituje portál Teraz.sk Petra Bublu z tlačového oddelenia rezortu spravodlivosti. Rozhodovať by mal o ňom Najvyšší súd.

Finančník skončil vlani 1. decembra vo vyšetrovacej väzbe po tom, čo ho vyšetrovateľ po výsluchu zadržal a obvinil z korupcie a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. V ten istý deň uskutočnila NAKA policajnú raziu v sídle Penty v bratislavskom Digital Parku. Obvinenia súvisia s kauzou Gorila, okrem Haščáka boli obvinení aj bývalý šéf kontrarozviedky SIS Ľubomír A. a jeho manželka Dana A.

Haščák, ktorý je považovaný za významného strojcu úspechov Penty, sa krátko po zadržaní vzdal všetkých výkonných funkcií vo firme. Spolumajiteľom (s najvyšším podielom, podobným ako má Čech Marek Dospiva) zostal. Vianoce 2020 síce strávil Haščák ešte vo väzbe, no v januári 2021 jeho právnici na Najvyššom súde dosiahli prepustenie z väzby.

„Senát 4T Najvyššieho súdu 7. januára na neverejnom zasadnutí, na podklade sťažností obvinených Jaroslava H. a Dany A., zrušil uznesenie Špecializovaného trestného súdu zo 4. decembra 2020 a prepustil oboch obvinených z väzby na slobodu. Senát dospel k záveru, že existencia väzobných dôvodov u obvinených nie je daná,“ uviedla vtedy hovorkyňa Najvyššieho súdu Alexandra Važanová. Práve tohto verdiktu sa týka mimoriadne dovolanie ministerky spravodlivosti.

Reklama

Penta ako reakciu na novú situáciu zmenila vedenie. Vybrala troch nových partnerov, z pôvodnej zostavy ohlásil ku koncu roka 2021 odchod Eduard Maták, ktorý má pod palcom predovšetkým dôležitú zdravotnícku odnož skupiny.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?