16. marca 2020

Podnikatelia už niekoľko dní apelujú na vládu, aby zaviedla opatrenia, ktoré im pomôžu zmierniť finančné dôsledky koronavírusu a preventívnych opatrení proti jeho šíreniu. Dosluhujúci minister hospodárstva Peter Žiga preto po boku s jeho nástupcom Richardom Sulíkom v pondelok popoludní oznámili 13 opatrení, ktoré chce vláda zaviesť, aby podnikateľom uľavila.

Navrhované zmeny sú výsledkom rokovaní so zamestnávateľskými zväzmi a podnikateľskými klubmi, ktoré združujú najväčších zamestnávateľov v krajine. Cieľom opatrení, ktoré minister aj jeho designovaný nástupca chcú, je zmierniť ekonomické škody v čo najväčšej miere.

„Tak, aby štát pomohol podnikateľom a nestrpčoval im život. Myslím, že toto nie je konečná stanica, budeme ďalej sledovať situáciu a jej ďalší vývoj a podľa toho buď dopĺňať, alebo meniť tieto opatrenia,“ povedal na tlačovej konferencii minister hospodárstva Peter Žiga.

Na koronavírus reaguje aj druhá najväčšia slovenská banka.
Odkladá splácanie hypoték

Sulík ho doplnil, že štát by mal podniknúť kroky, ktoré firmám znížia prevádzkové náklady, mal by pomôcť firmám vykryť straty, ktoré utrpia, a tiež im dať viac času na to, aby sa na novovzniknutú situáciu adaptovali. Napríklad prostredníctvom rôznych odkladov splátok úverov či odvodov. V neposlednom rade je podľa neho namieste zaviesť opatrenia, ktoré firmám umožnia náhradu škôd, ktoré štát vyhlásením núdzového stavu podnikateľom spôsobil.

Reklama

Navrhované opatrenia, ktoré môže schváliť vláda:

 1. Vláda bude rokovať s bankami o možnosti odkladu splátok úverov a hypoték bez toho, aby mal dlžník negatívny záznam v registri dlžníkov. Pre banky by v rámci kompenzácie mohol štát odpustiť bankový odvod.
 2. Zjednodušenie poskytovania krátkodobých a nízkoúročených úverov pre vybrané sektory, napríklad pre gastronomické prevádzky.
 3. Alokovanie financií na podporu investovania prostredníctvom Slovak Investment Holdingu (SIH) alebo Európskej investičnej banky (EIB).
 4. Upravenie možnosti odpisu daňovej straty bez časových limitov, prípadne ich predĺženie.
 5. Odloženie daňového priznania z 31. 3. na 30. 6. 2020 pre fyzické aj právnické osoby.
 6. Odloženie platieb sociálnych odvodov pre SZČO počas 2 – 3 mesiacov a rozložiť tieto platby počas obdobia nasledujúcich 18 mesiacov.
 7. Po vzore 13. a 14. platov oslobodiť zamestnávateľov od platenia odvodov pre zamestnancov, ktorí nemôžu pracovať kvôli preventívnym opatreniam štátu.
 8. Zjednodušenie podmienok pre získanie príspevku pre udržanie pracovného miesta pre malé a stredné podniky.
 9. Možnosť dotovania TPS (tarify za prevádzku systému), ktorá je dôležitou súčasťou výslednej ceny elektrickej energie, zo štátneho rozpočtu.
 10. Diskusia na európskej úrovni o umožnení čerpania eurofondov (z ESIF) zo súčasného obdobia na zmierňovanie ekonomických dopadov krízy.
 11. Zmena v podmienkach čerpania OČR tak, aby jeden z rodičov, ktorý zostane doma s dieťaťom, mohol poberať špeciálnu PN a dostávať 80 percent zo svojej priemernej mzdy, ktorú by od prvého dňa platila Sociálna poisťovňa. V prípade, že má dieťa oboch rodičov, ktorí pracujú v nepretržitých prevádzkach, by štát zvážil pridelenie 600-eurového voucheru na opatrovateľku.
 12. Predĺženie postihu dovozcov pre výrobu z tretích krajín, predĺženie času na vyplatenie colného dlhu.
 13. Minimalizácia štátnych kontrol súvisiacich s činnosťami, ktoré nie sú životu dôležité, a z nich vyplývajúcich pokút, ktoré by mohli ďalej zaťažovať podnikateľov. Neukladať spoločnostiam pokuty, ak nemôžu včas splniť verejnú zákazku a obmedziť výkon kontrolnej činnosti podnikov a podnikateľov.

Je však potrebné podotknúť, že ide o zoznam opatrení, ktoré ministri prerokovali s podnikateľskými zväzmi. Na to, aby začali platiť, je potrebné, aby ich schválila vláda – či už dosluhujúca, alebo nová, ktorá má nastúpiť v sobotu 21. marca, kedy ju má vymenovať prezidentka.

Výroba pokračuje

Veľkí zamestnávatelia na Slovensku zatiaľ na šírenie koronavírusu reagujú rôzne. Kým napríklad najväčší zamestnávateľ v krajine, automobilka Volkswagen, už v nedeľu oznámil, že zastavuje výrobu, ďalšie veľké fabriky pokračujú vo výrobe. Prerušenie výroby nateraz (k pondelkovému popoludniu) neplánujú.

Napríklad nitrianska automobilka Jaguar Land Rover, ktorá zamestnáva v regióne 2 800 zamestnancov, pokračuje vo výrobe doma aj vo svojich materských závodoch v zahraničí. „Každý výrobný závod Jaguar Land Rover v Spojenom kráľovstve aj v Európe je naďalej v plnej prevádzke. Podnikáme kroky na ochranu zdravia našich zamestnancov,“ povedala pre TASR manažérka spoločnosti pre vzťahy s verejnosťou Miroslava Remenárová.

Koronavírus ničí futbal, ako ho poznáme.
Po konci pandémie môžu niektoré kluby skrachovať

Na aktuálnu situáciu reaguje aj trnavská automobilka PSA Groupe, ktorá sa v pondelok (16. marca) vyjadrila, že 27. marca by mali byť pozastavené výroby vo všetkých európskych závodoch. „Predseda predstavenstva a členovia krízového štábu sa rozhodli uzavrieť všetky produkčné závody,“ uviedla spoločnosť, s tým, že slovenský závod by mal byť uzatvorený od štvrtka 19. marca.

Spoločnosť PSA sa pre uzávierky rozhodla z dôvodu vývoja v ostatných dňoch a pribúdajúcich závažných prípadov COVID-19 v blízkosti určitých výrobných lokalít. Problémy jej spôsobujú aj dodávky od hlavných dodávateľov či náhly pokles predajov na automobilovom trhu.

Podobne na otázky TASR reagoval aj hovorca košickej oceliarne U.S. Steel Ján Bača. „Výroba ocele je veľmi odlišná od výroby automobilov a zmeny v našej výrobe sú oveľa zložitejšie z hľadiska technického aj bezpečnosti práce. Ak by sme neprevádzkovali zariadenia v súlade s ich špecifikami, určitá časť nášho výrobného procesu by bola natrvalo poškodená.“

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?