16. marca 2020

Sobotňajší deň bol možno najhorší deň histórie futbalu – a to je len začiatok. Definitívny koniec futbalovej sezóny v Európe (vrátane Ligy majstrov a EURO) by mohla UEFA oznámiť už v utorok.

Ak ste si do prehľadu sobotňajších futbalových zápasov z celého sveta na stránke Flashscore zadali „odložené“ či „zrušené“, zobrazilo sa vám takmer tisíc stretnutí. Odohratých či plánovaných našla stránka čosi vyše tristo, zväčša v Latinskej Amerike, Afrike a Austrálii, prípadne v nižších anglických súťažiach.

Dopad na anglický futbal

Práve Veľká Británia dlho patrila ku krajinám, ktoré sa aj napriek epidémii koronavírusu zdráhali zakazovať veľké športové akcie. Cez víkend sa však už aj ministerský predseda Boris Johnson rozhodol sprísniť karanténne opatrenia a vlna odkladov a presunov tak definitívne udrela aj na anglický futbal.

Športoví bossovia rušeniu zápasov vzdorovali neústupne takmer všade, a tí futbaloví patria k najvplyvnejším. Vysvetlenie môže byť celkom jednoduché: po prvé, situácia bola absolútne bezprecedentná, neexistovali žiadne „návody“, a po druhé, dôsledky prerušenia či zrušenia celých líg môžu mať pre mnohé kluby vážne, pre tie slabšie aj likvidačné následky.

James Bond a koronavírus:
prečo Hollywood reaguje na epidémiu nezmyselne

Pozrime sa v tomto článku na tie anglické: Premier League a systém English Football League (EFL), teda štyri najvyššie súťaže v krajine. Všetky prerušili sezónu, zatiaľ do 3. apríla po tom, ako bolo viacero hráčov či zamestnancov klubov pozitívne testovaných na koronavírus.

„Je jasné, že výpadky príjmov sa dotknú všetkých. Tie kluby, ktoré sú poistené, to budú mať ľahšie, ale v situácii, keď budú poisťovne riešiť tisícky poistných udalostí, sa budú právne formality naťahovať a mnoho klubov postihne platobná neschopnosť,“ povedal Fausto Zanetton, CEO spoločnosti Tifosy Capital and Advisory.

„Kluby si musia uvedomiť, že súčasná situácia je pre mnoho poisťovní iná ako bežná prevádzka. Doľahnú tak na nich krátkodobé záväzky,“ súhlasili aj športoví právnici Andrew McGregor a Lydia Edgar z anglickej právnej firmy Brabners.

Improvizovaný nápis vytvorený fanúšikmi na štadióne nemeckého Eintrachtu Frankfurt. Foto: SITA/AP

Zanetton si je takmer istý, že príde aj na krachy klubov. „Určite je to možné. Ak sa kluby dostanú do vážnych finančných problémov, zostáva dúfať, že ligy, ktoré sa zaujímajú o svoju integritu, prikročia k rozumným opatreniam. Mnoho klubov má záväzky, napríklad neuhradené transferové poplatky. Ak kluby začnú defaultovať na tieto platby, môže to spustiť domino efekt.“

Podobná kríza, akej čelia banky

V minulom auguste napríklad vylúčili tradičný klub Bury so 125-ročnou históriou z EFL, keďže finančne skolaboval. Strata príjmov zo vstupného, ale aj vysielacích práv a obchodných zmlúv dopadne vážnejšie práve na kluby nižších líg.

„Vo všeobecnosti sú kluby Premier League lepšie kapitalizované a v schopnejšie absorbovať šoky, hoci niektoré budú mať problémy, v závislosti od dĺžky prerušenia,“ povedal Zanetton. „Na kluby EFL by dopad mohol byť veľmi významný: vstupné u nich tvorí oveľa vyšší podiel obratu a už výpadok niekoľkých zápasov môže mať jasný dopad,“ dodal.

Ako pomôcť?
Nakúpte susedovi, podporte ľudí v práci, či zavolajte mame

Situácia si podľa neho možno vyžiada aj „bailout“ malých zadlžených klubov. „Je to podobné ako v prípade bankovej krízy. Kluby sú s financovaním zväčša odkázané sami na seba. Najmä menšie kluby nemajú bezpečnostnú sieť veľkých zmlúv o vysielacích právach a výdavky, napríklad mzdy, ich ešte čakajú.”

Aj Kieran Maguire, expert na financovanie futbalu z University of Liverpool, povedal pre denník The Independent, že zlý cash flow zvýši tlak najmä na tie kluby, ktoré ich vlastníci už v minulosti dotovali.

Zápas Ligy majstrov medzi Valenciou a Bergamom sa 10. marca ešte odohral, ale už bez divákov. Foto: SITA/AP

„Dve tretiny klubov v EFL peniaze prerába a sú závislé od toho, že ich majitelia pravidelne dotujú,“ tvrdí Maguire. „Vlastníci kluby dotujú z príjmov svojho podnikania, a ak tieto podniky začnú mať problémy, čo bol aj vlani prípad Bury, je možné, že sa to bude opakovať častejšie, keďže kluby žijú z ruky do úst a čakajú na dotácie.“

Ligy budú možno musieť napokon zmeniť aj systém financovania a predpísať klubom povinné finančné rezervy – túto povinnosť by im mohli nadiktovať aj vlády.

Futbal bez divákov

Momentálne panuje vo svetovom futbale neistota a špekulácie. Nie je jasné, ktoré ligy budú túto sezónu anulovať, či ktoré udelia titul priebežným lídrom. Ak by sa situácia aj zlepšila, bude mimoriadne ťažké hľadať v kalendári náhradné termíny.

Už dávno ho majú najmä svetové tímy taký naprataný, že napríklad Liverpool už hral aj dva zápasy v ten istý deň a na Pohár EFL, takzvaný Carabao Cup, musel stavať mládežnícky tím. Je preto možné, že tento Pohár, možno aj slávnejší FA Cup, by v budúcnosti už nemuseli existovať.

Ďalší problém bude tiež zabezpečiť, ako hrať pred zatvorenými tribúnami. Riešenie, sledovať zápasy doma, nie je také jednoduché – práve domáci, anglickí diváci, mali v aktuálnej sezóne prístup k prenosom výrazne obmedzený rôznymi zmluvnými „blackoutmi“.

Ako sa boháči chránia pred koronavírusom?
Chodia na infúzie či nepodliehajú nákupnej panike

O osude tohtoročnej Ligy majstrov či letného EURA môže európska federácia UEFA rozhodnúť v utorok po videokonferencii zástupcov 55 členských krajín. Barážový zápas Slovenska s Írskom zatiaľ zrušený nebol, stále je naplánovaný na 26. marca v Bratislave bez divákov. Slovenský futbalový zväz požiadal UEFA o preloženie.

V súčasnosti je naozaj ťažké predpovedať, čo sa vo svete futbalu stane o pár dní, či dokonca o pár mesiacov. Zmeny vo futbale budú len malou súčasťou zmien v živote spoločnosti. Keď sa však kríza raz skončí, na futbale bude vidieť jej stopu.

Robert Kidd a Graham Rutven píšu na Forbes.com o športe, text s prispením Forbes.sk

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?
Odoberajte Forbes Espresso