15. decembra 2018

Vyštudovala matematicko-fyzikálnu fakultu, v televíznej šou získala titul MasterChef a teraz Martina Grňová otvorila aj svoju vysnívanú kaviareň Mandlove Srdco.

Jej nová prevádzka sa nachádza v centre Bratislavy, na Kolárskej ulici, v priestoroch, kde kedysi sídlila chýrna reštaurácia a kaviareň Veľké srdce. Bola vyhlásená aj svojimi cukrárenskými výrobkami, na pochúťky ako citrónové rezy, veterníky či špice sa tam pravidelne stávalo v rade. Martina sa usmeje, že by sa vôbec nebránila, keby sa rady tvorili opäť.

„Otvorené máme len tri týždne, ale na návštevnosť si sťažovať nemôžem,“ hovorí majiteľka. „Pomáha nám to, že sme na trhu už tri roky a ľudia nás už poznajú.“

Martina Grňová a jej tím pred Starou tržnicou v Bratislave.
Martina Grňová a jej tím. Foto: Alex Kinová

V jej kaviarni Mandlove Srdco si môžete dať len to, čo tam vyrobia. V ponuke sú osvedčené „hitovky“ ako mandľová roláda plnená domácim nugátom či čoraz obľúbenejší krémový keks, ktorého základ tvoria orechy, chia semienka a nugátový krém. Pribúdajú aj klasiky na slovenský štýl, mandľový krémeš alebo škoricový perník, zo sezónnej ponuky je to zase jablčník. A špecialitou je káva s ich vlastným orieškovým mliekom.

Mandlove sú zdravé sladkosti. Víťazka MasterChef buduje svoju značku

Zdôrazňuje, že v zásade sa snaží, aby v ponuke kaviarne boli najmä novinky, iný sortiment, ktorý inde nedodáva. Svoje koláče totiž rozváža do vyše dvoch desiatok prevádzok, sú to najmä kaviarne v Bratislave, ale postupne sa záber rozširuje na Pezinok, Modru či najnovšie aj na Trnavu.

Jej značka Mandlove je postavená na paleo kuchyni, kladie dôraz na čerstvé potraviny, ktoré sa upravujú čo najprirodzenejšie. V ponuke prevládajú sladkosti, no pri ich príprave nahrádza sacharidy zdravými tukmi. Vždy sa jej pozdávala predstava vlastnej kaviarne, ale povedala si, že pôjde postupnými krokmi a najskôr bude lepšie aj menej nákladné sústrediť sa na B2B a otvoriť si len vlastnú výrobňu.

Viacero druhov koláčov z ponuky Mandlove na jednom tanieri.
Koláče z ponuky Mandlove. Foto: Alex Kinová

Rastúci záujem o jej výrobky ju však začiatkom roka prinútil, aby sa poobzerala po nových priestoroch. Doterajšia výrobňa už kapacitne nestíhala, a keď si preberala možnosti, vyšlo jej, že nastal ten vhodný čas, aby ju spojila aj s vlastnou kamennou prevádzkou.

Populárne vozíky s kávou mu úrady takmer nepovolili.
Teraz plánuje otvoriť brunchovňu

Väčšiu časť nových priestorov na Kolárskej ulici tvorí práve otvorená výrobňa, ktorá je trojnásobne väčšia ako tá predchádzajúca. Usmeje sa, že celá kaviareň tak nádherne rozvoniava a hostia zároveň môžu nazrieť, ako celý proces výroby prebieha. Interiér kaviarne si navrhla sama bez vstupov architektov. Pri jeho budovaní jej pomáhala najmä rodina, napríklad nábytok na mieru vyrobil strýko. Na sedenie majú momentálne 12 stoličiek, ale budúci rok sa kapacita miest rozšíri na tridsať, keďže využijú aj priestor v tamojšej pasáži.

„Časom navyše plánujeme ku koláčom pridať aj slanú zdravú kuchyňu,“ približuje 27-ročná podnikateľka. „Vegánske jedlá, ale aj mäsové špeciality z mangalice, ktoré budeme mať z jednej farmy. A ponúkať chceme aj slovenské výberové vína.“

Jej biznis však bude naďalej postavený aj na cateringových službách a predaji cez vlastný eshop, ktorý od októbra beží vo vynovenom režime. Organizuje tiež kurzy varenia, na ktorých je lektorkou.

Interiér novej kaviarne Mandlove Srdco.
Interiér novej kaviarne Mandlove Srdco. Foto: Alex Kinová

Martinu to do kuchyne ťahalo odjakživa. Prvé pokusy robila ako jedenásťročná, spolu s bratom chceli byť ako Jamie Oliver. O svojich bezlepkových receptoch a zdravých verziách klasických jedál sa neskôr rozhodla aj písať a popri štúdiu na vysokej škole založila blog FoodLover.sk, ktorý sa stal veľmi populárny. Po úspechu v televíznej šou MasterChef začala budovať vlastnú značku Mandlove. A tú by od budúceho roku rada rozšírila aj za hranice Slovenska.

„Láka ma najmä viedenský trh,“ načrtáva svoje plány. „Mám odtiaľ aj viacero impulzov, že by o moje výrobky mohol byť záujem. A tiež som zvedavá, ako sa v kaviarenskej ponuke na Kolárskej bude dariť mojej slanej, zdravej kuchyni. Ak by mala úspech, mohli by sme rásť ďalej aj týmto smerom a prísť s projektom nejakého bistra.“

Hlavné foto: Alex Kinová