14. novembra 2020

V prvom rade – neľakajte sa, nejde o žiaden predsmrtný rituál. Nie je to nič hrozné. Reč bude o obyčajnom döstädningu, forme upratovania, ktorá sa porovnáva s hygge či metódami spisovateľky o upratovaní Marie Kondo. 

A aj keď je v jeho názve skutočne obsiahnuté slovo smrť (dö; städning znamená upratovanie), je to činnosť, do ktorej sa môžete pustiť v akomkoľvek veku. Podľa Margarety Magnusson, ktorá döstädning spopularizovala po celom svete, tu dokonca platí pravidlo – čím skôr, tým lepšie.

Jeho cieľom je totiž zbaviť sa prebytočných vecí, urobiť si v živote poriadok a to, čo vám z neho ostáva, si viac užiť. A logicky, čím skôr začnete, tým dlhšie sa budete mať dobre. Ako na to?

Uvedomte si, koľko vecí máte

Nič nepočítajte, iba sa zamyslite nad tým, kde čo máte. Dokážete si vybaviť, kam ste dali turistické topánky, zmluvu o založení bankového účtu alebo náhradné hlavice do elektrickej zubnej kefky? Magnusson tvrdí, že zámerom döstädningu nie je odstrániť zo života veci, vďaka ktorým je príjemnejší a pohodlnejší. Pokiaľ však nie ste schopní mať o svojich veciach prehľad, znamená to, že ich máte priveľa.

Usporiadajte si veci

Ak už viete, že toho vlastníte viac, ako potrebujete, pusťte sa do triedenia. Začnite s tými základnými vecami, ktoré bežne používate. Každej vyhraďte jedno miesto a pravidelne ju tam odkladajte. Keď si na to zvyknete, už nikdy nebudete v bunde a topánkach pochodovať po byte a na poslednú chvíľu pred odchodom hľadať kľúče a mobil alebo počas varenia zúfalo pátrať v kuchynských šuplíkoch po správnom noži.

Reklama

Čoho sa zbaviť

Potom príde na rad to horšie – zbavovanie sa zbytočností. Prečo je to horšie? Pretože hromadu vecí si nechávame z nostalgie a spájajú sa nám s príjemnými zážitkami. K vyvolaniu spomienok však žiadne predmety nepotrebujeme, v hlave ich predsa máme stále! A navyše, čím častejšie sa budete pozerať na suveníry vystavené na poličke, tým bežnejšími sa pre vás stanú a spomienku len tak nevyvolajú. Takže hoďte nostalgiu za hlavu.

Zapojte ostatných

Dávať preč veci, ktoré pre nás majú nejakú hodnotu, nie je len tak. Preto najprv zvážte, či by neurobili radosť niekomu z vašich blízkych. Ak máte deti, zamyslite sa, či nemajú zálusk napríklad na nejaké kúsky z vášho šatníka alebo či by nepotešila vašich priateľov niektorá z kníh. Podľa Magnusson tým vyriešite dve veci naraz – doma urobíte miesto a ľuďom, na ktorých vám záleží, môžete dať k narodeninám niečo, z čoho budú mať radosť.

Kde začať

V skrini s oblečením to zvládnete roztriediť relatívne rýchlo. Potom môžete prejsť ku knihám alebo zvážiť, či potrebujete všetok nábytok. Marie Kondo aj Magnusson varujú pred fotografiami. Tieto malé emočné bomby si nechajte na koniec, keď už budete mať zbavovanie sa vecí v krvi.

Neponáhľajte sa 

Životné upratovanie nestihnete za víkend. Môže vám trvať mesiace, niekedy aj roky. Preto s ním Magnusson odporúča začať čo najskôr. Najdôležitejšie nie je samotné zbavovanie sa vecí, ale vaše mentálne nastavenie a to, aby ste sa s vecami, ktoré majú pre vás nejaký význam, patrične rozlúčili a svoje rozhodnutie potom neľutovali. A to sa nedá zvládnuť za deň.

Článok vyšiel v českom vydaní Forbes v rubrike Jak být lepší

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?