13. augusta 2020

Priemerný vek ľudí narodených v USA je v súčasnosti 79,1 roka (na Slovensku je to 78 rokov). Škandinávske krajiny ako Švédsko (83,3), Nórsko (82,9) a Dánsko (81,4) sú pred USA (i Slovenskom), rovnako ako ďalšie severské krajiny Island (83,5) a Fínsko (82,5).

Je veľa dôvodov, prečo USA za severnou Európou zaostáva – najmä však ich rozdielny prístup k zdravotnej starostlivosti a penziám. Ale mohol by jeden z dôvodov spočívať v ich jednoduchšom životnom štýle? Takmer 10 rokov som žil v tomto regióne a sledoval ako Škandinávci žijú. Objavil som niekoľko zdravých zvykov, z ktorých by sa mohli poučiť všetci ľudia žijúci mimo Škandinávie.

Zdravie má byť najväčší životný cieľ. Toto je 25 tipov,
ako byť lepší k sebe i k životnému prostrediu

Friluftsliv: Radosť z pohybu na čerstvom vzduchu

Friluftsliv je spojením nórskych výrazov pre čerstvý vzduch a život, alebo životný štýl. Škandinávci, a obzvlášť Nóri, sú turisti. Tento životný štýl však nemá nič spoločné s chvastaním sa fotografiami s úžasnými výhľadmi na krajinu na Instagrame. Toto slovo po prvý raz použil dramatik Henrik Ibsen už v 19. storočí a pretrvalo dodnes.

Ak si tento zvyk chcete osvojiť, nemusíte sa vydávať na žiadne vyčerpávajúce turistické výlety. Nemusíte dokonca ani len odísť z mesta. Váš pobyt na čerstvom vzduchu môže byť len obyčajnou prechádzkou v parku, aby ste boli v spojení s prírodou. To ale, samozrejme, neznamená, že počas prechádzky budete pozerať do obrazovky vášho telefónu.

Reklama

Jednoduché škandinávske stravovanie

Mnoho reštaurácií a bistier v regióne preferuje čerstvé, sezónne a miestne potraviny vždy, keď je to možné. Ich jedlá často kombinujú to najlepšie z miestnych fjordov a hôr. Ryby a morské plody sú bežnou súčasťou jedálnička, hríby a rôzne typy bobuľovitého ovocia sú obľúbenou prílohou k jedlám.

Škaredé topánky, otravné hodinky. Veci, pri ktorých
by ste nečakali, že ich výrobcom zarobia miliardy

Aby bolo jasné – Škandinávci majú radi aj hamburgre či pizzu rovnako ako iné národy. Treba však dodať, že viaceré štúdie potvrdili benefity severského stravovania, takže aj keď občas zhrešia, ich strava je poväčšine zdravá.

Pracujte, aby ste žili. Nežite, aby ste pracovali

Ak sa náhodou v Škandinávii ocitnete v kancelárii okolo piatej poobede, je vysoko pravdepodobné, že tam budete sám. Pracovný čas len zriedka trvá dlhšie ako od 7:30 ráno do 15:00 poobede, alebo od 8:00 ráno do 16:00 poobede. Okrem toho piatky v práci sú často ešte kratšie, hlavne počas leta. Ak sa niekto rozhodne pracovať dlhšie, v mnohých spoločnostiach sa na to len málokedy pozerajú pozitívne. Šéfovia si skôr budú myslieť, že máte priveľa práce a/alebo svoju prácu nezvládate.

Škandinávci tiež dostávajú štedrý počet dovolenkových dní. Bežná norma v regióne je päť týždňov dovolenky počas roka. Niektoré firmy dokonca experimentovali so šesťhodinovým pracovným dňom a občas uplatňujú aj koncept štvordňového pracovného týždňa.

Užívajte si jednoduché radosti života. Foto: unsplash.com

Osvojiť si tento škandinávsky zvyk je samozrejme ťažšie, ako zmeniť spôsob stravovania alebo ísť denne na prechádzku do parku. Ale môžete urobiť veľa preto, aby ste z kancelárie odchádzali načas a vyhradili si večery pre rodinu, nie na písanie pracovných mailov.

Skutočný význam konceptu hygge

V ostatných rokoch bolo slovo hygge spopularizované a tiež skomercializované. Mohli ste dokonca uveriť, že šťastie vám zaručí tá pravá sviečka alebo ozdobný vankúšik. „Pre mňa hygge nikdy nebolo niečo, čo by som si mohla kúpiť,“ vysvetlila v nedávnom rozhovore pre portál Mashable dánska spisovateľka Laura Byager.

Iste, zapáliť si sviečku a sedieť obsypaný vankúšmi je súčasťou spomalenia, trávenia času s priateľmi a rodinou a jednoducho životného štýlu prítomnosti tu a teraz. „Pre mňa hygge znamená pohodlie. Existuje len vtedy, keď nemám stres a nezažívam nepríjemnosti a vychutnávam si pocity šťastia a odpočinku,“ dodáva Byager.

Autorom článku je prispievateľ David Nikel, ktorý pre americký Forbes píše o zdravom životnom štýle a cestovaní a zameriava sa na Škandináviu.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?