7. novembra 2020

Keď začiatkom tohto roka autorka kníh o upratovaní Marie Kondo odporučila ľuďom, aby sa v rámci upratovania zbavili starých kníh, ktoré ich už nerobia šťastnými, rozpútala tým kontroverznú debatu. Austrálska štúdia totiž dokazuje, že by ste sa kníh rozhodne zbavovať nemali.

Po výroku tejto japonskej autorky sa milovníci kníh búrili a jej odporúčanie neprijali. A urobili dobre. Nová štúdia sociológov z Austrálie totiž prišla so zaujímavým zistením: samotná prítomnosť kníh – starých, nových, prečítaných aj nikdy neotvorených – má svoje pozitíva.

Severská detektívka ešte žije. Jo Nesbø vlani zarobil na svojich knihách 4,3 milióna eur

Sociologička Joanna Sikora z Austrálskej národnej univerzity sa zamerala na to, aký efekt majú plné knižnice na dospievajúcu mládež. Zistila, že ak deti vyrastajú v prostredí plnom kníh, darí sa im lepšie ako deťom z podobných rodín, ktoré však nie sú obklopené knihami.

Ani ich nemusia čítať

Zaujímavé je, že nie je dôležité, či deti knihy reálne čítajú alebo nie. Len samotná ukážka toho, že knihy sú dôležitou súčasťou života a domova, vedie deti k lepším študijným výsledkom.

Reklama

„Ak vyrastáte v prostredí, kde rodičia čítajú knihy alebo kde sa knihy dávajú ako darčeky k narodeninám, stane sa to súčasťou vašej identity a smeruje vás to k tomu, aby ste sa kníh držali,“ povedala Sikora v podcaste 60 Second Science. To podľa nej vysvetľuje, prečo sa deťom z rodín, kde knihy hrajú dôležitú úlohu, darilo lepšie.

Článok vyšiel na webe Forbes.cz

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?