30. októbra 2020

Tenisová šampiónka a zlatá olympijská medailistka Venus Williams má odkaz najmä pre viac ako 30 miliónov malých podnikateľov, ktorí v USA bojujú s dopadmi pandémie a hľadajú pevnú pôdu pod nohami, ale aj pre každého, kto sa potýka s neľahkou situáciou. Dáva im rovnakú radu, akú by dala svojmu mladšiemu ja: „Nenechajte sa opantať strachom, postavte sa mu čelom!“

Práve to je lekcia, ktorú sa naučila už ako 19-ročná, keď súťažila spolu s jej vtedy 17-ročnou sestrou Serenou na US Open.

Najväčšia prehra v živote

Bolo to v roku 1999 a Williams sa dostala len do semifinále, kým jej sestra vyhrala rovno celý turnaj. „Dovolila som strachu, aby ma ovládol namiesto toho, aby som sa otriasla a hrala najlepšie, ako len viem,“ hovorí pri pohľade späť. „Chcete viac, pracujete na tom každý deň, a preto to nie je prípustné. To bola moja najväčšia životná prehra,“ spomína.

Venus Williams, ktorá sa s Forbesom zhovárala na podujatí Business Class Live: Summit for Success, ktoré sa konalo ešte 20. októbra, poukazuje na viacero paralel medzi jej prípadom a súčasnou situáciou mnohých malých podnikateľov, ktorí sú pre pandémiu strachom bez seba.

Kamarátky sa rozhodli prevrátiť svadobný priemysel naruby.
Do ich firmy investovala i Serena Williams

„Aj keď zažívame krušné časy, práve teraz máte príležitosť, aby ste prišli na spôsob, ako svoj biznis posunúť na novú úroveň, a ponúkali ľuďom službu, ktorú skutočne potrebujú, a nielen ju chcú,“ hovorí Williams, ktorá sama podniká s jej rezidenčnou dizajnérskou firmou V Starr a značkou športového oblečenia EleVen by Venus Williams.
„Tento rok nám ukázal, že na to, aby ste sa udržali aj v takýchto časoch, musíte ponúkať produkt alebo službu, ktorému ľudia nepovedia nie,“ hovorí tenistka.
Venus Williams počas nedávneho zápasu so Slovenkou Annou Karolinou Schmiedlovou v Paríži. Foto: SITA/AP

Jej rady môžu pritom pomôcť tisíckam malých podnikateľov. Ku koncu augusta skončilo pre pandémiu (a s ňou súvisiacimi opatreniami) len v Amerike vyše 163-tisíc malých podnikov, uvádza septembrová ekonomická správa portálu Yelp.

To je o 23 percent viac podnikov, než skončilo k júlu tohto roka, a vyše 60 percent amerických podnikov, ktoré sú aktuálne zatvorené pre Covid-19 a s ním súvisiacimi reštriktívnymi opatreniami, zostane zrejme zatvorených permanentne.

Na druhej strane, najnovšia ekonomická správa portálu Yelp, ktorú zverejnil len 22. októbra, hovorí, že až 210-tisíc tamojších podnikov sa znova otvorilo, čím reagujú na rastúci záujem zákazníkov o vonkajšie služby či aktivity. A to sú dobré správy.

Ako prežiť pandémiu

Pre tie biznisy, ktoré sa dokázali aj počas pandémie udržať nad vodou, bude dôležité, aby si zachovali schopnosť adaptovať sa v rýchlo sa meniacom prostredí.

Približne 76 percent stredných podnikov muselo na to, aby si udržalo počas pandémie nejaký príjem, celkom zmeniť svoj biznis model, uvádza nedávna štúdia American Express medzi tisíckou podnikateľov. A až 73 percent z nich predpokladá, že ďalšie zmeny budú musieť implementovať budúci rok.

Napriek tomu zostávajú americkí podnikatelia optimistami. Až 80 percent opýtaných podnikateľov povedalo, že benefity z toho, že vlastnia nejaký podnik, naďalej prevyšujú strasti, ktoré im podnikanie spôsobuje.

Rebríček najlepšie platených tenistov.
Takmer nehrajú, no dokopy zarobili 340 miliónov dolárov

Pokiaľ ide o prekonávanie prekážok, malí podnikatelia si nemôžu dovoliť spochybňovať každé svoje rozhodnutie. Venus Williams sa už dávno naučila, aké dôležité je byť psychicky odolný.

„Je úplne v poriadku, keď sa bojíte. No nie je správne, aby ste dovolili strachu, aby sa vkradol do vašich rozhodnutí. Je rozdiel medzi tým, že sa bojíte a že necháte strach zvíťaziť. Mali by ste sa ním nechať prevalcovať? Jasné, že nie!“

Podnikateľka, ktorá sa nebojí

Tieto ťažké lekcie, ktoré získala na tenisovom dvorci, dnes pretavuje do svojho podnikania, keďže sa rozhodla, že sa bude venovať viacerým podnikateľským zámerom naraz. Toto rozhodnutie, pre ktoré ju inšpirovali jej rodičia – otec, ktorý viedol vlastnú bezpečnostnú firmu a mama, ktorá už od detstva podporovala jej kreativitu – ju priviedlo k móde a interiérovému dizajnu.

V roku 2002 založila interiérové dizajnérske štúdio V Starr, ktoré nedávno spolupracovalo s firmou Niddo, partnerom Airbnb, pri dizajnovaní ich vôbec prvého bytového komplexu.

Patria medzi najlepšie zarábajúcich hercov roka 2020,
príjmy im zvýšil aj Netflix. Ktorí to sú?

V roku 2009 sa stali aj spolu so sestrou Serenou prvými Afroameričankami, ktoré kúpili podiel vo franšíze NFL, a to tým, že sa stali spolumajiteľkami futbalového klubu Miami Dolphins.

O tri roky neskôr spustila EleVen by Venus Williams a získala aj titul z módneho dizajnu na floridskej škole Art Institute of Fort Lauderdale. No a začiatkom tohto roka sa spojila s kozmetickou značkou Credo Beauty a spolu priniesli na trh minerálne pleťové produkty s SPF pod značkou EleVen by Venus.

Williams hovorí, že riadiť biznis počas pandémie patrí k jednej z najväčších výziev, akej kedy v živote čelila. No stále dokáže vidieť aj svetlú stránku vecí.

„V týchto ťažkých časoch sa mnohé biznisy snažia pomôcť Afroameričanom, ženám a minoritám, a to v bezprecedentnej miere. Takže aj v týchto ťažkých časoch prichádzajú mnohé príležitosti. Mali by sme sa na pandémiu pozerať ako na výzvu – prijať ju a ísť ďalej. Nemáme žiaden čas nazvyš.“

Autorkou článku je redaktorka amerického Forbesu Maneet Ahuja, ktorá píše o boháčoch a podnikateľoch.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?