31. augusta 2020

Počas U.S. Open súťaží celosvetovo 300 najlepších tenistov o 44-miliónovú výhru vrátane troch miliónov za vyhraté dvojhry. Pre väčšinu sú tieto výhry rozhodujúcim faktorom úspešnosti ich finančného roka.

Pandémia koronavírusu zasiahla obzvlášť silno aj svet tenisu. Je to globálny šport, ktorý si vyžaduje časté cestovanie. Okrem toho zárobky tenistov závisia od nich samých, pretože v ťažkých časoch sa nemôžu spoliehať na svoj tím. Toto športové odvetvie preto založilo špeciálny fond, ktorý rozdelil 6 miliónov dolárov medzi 800 hráčov, ktorí pre stopnutie súťaží bojovali s nedostatkom financií.

No najlepšie platení hráči tenisu sa nemuseli ničoho obávať. Pozrime sa len na Rogera Federera. 39-ročný Švajčiar, ktorý sa v roku 2020 nezúčastnil na žiadnom Openu, pretože sa zotavoval z operácií, sa aj tak umiestnil na prvej priečke najlepšie platených tenistov. Medzi júnom 2019 a júnom 2020 zarobil pred zdanením 106,3 milióna dolárov.

Patria medzi najlepšie zarábajúcich hercov roka 2020,
príjmy im zvýšil aj Netflix. Ktorí to sú?

„Top tenisti majú zvyčajne dlhú kariéru a životnosť, preto si vedia vybudovať značku,“ hovorí Phil de Picciotto, zakladateľ športovej agentúry Octagon.

Väčšina tenisových zmlúv je však postavená na nízkych garanciách s bonusmi za výkon v turnajoch a umiestnení vo svetových rebríčkoch. Víťaz Grand Slamu môže utŕžiť sedemmiestny bonus. Naopak, ak sa napríklad hráč zraní alebo nastane pandémia, a teda nepodá dostatočný výkon, príde ku škrtom. Najväčšie hviezdy si však v zmluvách zabezpečili dostatočné garancie a práve voči týmto škrtom sú imúnne.

Federer tento rok zarobil 95 percent „svojej výplaty“ mimo kurtu. 20-násobný držiteľ Grand Slamu dostáva svoj podiel od teniskového gigantu Nike a podpísal 10-ročný kontrakt s japonskou značkou Uniqlo, ktorá mu prisľúbila 300 miliónov dolárov či hrá, alebo nie.

1. Roger Federer

Rebríček najlepšie zarábajúcich tenistov a tenistiek ovládol Roger Federer. Tenis. Plat. Zárobok.
Hlavné foto: SITA/AP

Národnosť: švajčiarska

Zárobok: 106,3 milióna dolárov 

Sponzori sa budú stále predháňať, kto bude Federerovi plniť vrecká, pokým bude odsunutý na vedľajšiu koľaj v lukratívnych zápasoch.

Najlepšie zarábajúcim cyklistom sveta je Peter Sagan.
Froome za ním zaostáva o pol milióna

2. Novak Djoković

Foto: TASR/AP

Národnosť: srbská

Zárobok: 44,6 milióna dolárov 

Djoković sa aktuálne považuje za top favorita na víťaza U.S. Open, keďže Nadal a Federer zostali doma. Vyhral päť z posledných siedmich grandslamových titulov. Djoković pridal v roku 2020 na zoznam svojich partnerov Peugeot.

3. Rafael Nadal

Foto: Archív

Národnosť: španielska

Zárobok: 40 miliónov dolárov 

Španiel je jedným z najväčších tenisových ťahákov a len za to, že sa nikde objaví si môže účtovať milión dolárov. Nadal je jedným z najlepších antukových hráčov svojej generácie.

4. Naomi Osaka

Foto: SITA

Národnosť: japonská/USA

Zárobok: 37,4 milióna

Osaka má síce japonské aj americké občianstvo, no pred olympijskými hrami sa rozhodla reprezentovať Japonsko. Toto rozhodnutie z nej urobilo ešte väčší magnet na sponzorov ako Procter & Gamble, All Nippon Airways a Nissin, s ktorými Osaka rozohrala marketingové hry. Spomedzi tenistov dostal od sponzorov viac ako ona iba Federer.

10 najlepšie zarábajúcich celebrít sveta.
Súčasťou rebríčka sú umelci, futbalisti či Dr. Phil

5. Serena Williams 

Foto: TASR/AP

Národnosť: USA

Zárobok: 36 miliónov dolárov

Williams investovala do viac ako 50 startupov za posledných šesť rokov cez svoj fond Serena Ventures. Jej firma sa sústreďuje na firmy, ktoré založili ženy a príslušníci menšín. Počas kariéry sa jej podarilo zarobiť 93 miliónov dolárov vo výhrach, dvakrát toľko ako ktorejkoľvek inej ženskej športovkyni.

6. Kei Nishikori

Foto: SITA

Národnosť: japonská

Zárobok: 32, 1 milióna dolárov 

Nishikori bol odsunutý na vedľajšiu koľaj, keď v roku 2019 zmeškal U.S. Open pre zranenie lakťa a na tohtoročnom turnaji sa nakoniec nezúčastní pre pozitívny test na koronavírus. Japonský tenista bol považovaný za jednu z najprominentnejších tvárí Olympijských hier v Tokiu ešte pred tým, ako boli odložené. Medzi jeho sponzorov patria firmy Asahi, NTT, Japan Airlines a iné.

7. Ashleigh Barty

Foto: SITA

Národnosť: austrálska

Zárobok: 13,1 milióna dolárov 

Pre Barty bol najlepším rokom ten minulý. Vo výhrach získala 11,3 milióna dolárov, čo predstavovalo druhú najväčšiu hodnotu vo WTA, hneď za Serenou. V tom istom roku vyhrala aj svoj prvý Grand Slam – French Open, čo jej vynieslo lukratívne spolupráce, najmä so značkou Fila.

Rebríček: Toto je 10 najlepšie zarábajúcich futbalistov 2019.
Na špicu sa dostali rivali Messi a Ronaldo

8. Daniil Medvedev

Foto: Archív SITA

Národnosť: ruská

Zárobok: 11,8 milióna dolárov 

Rusovi sa v minulom roku podarilo dosiahnuť v poradí šesť finálových zápasov ATP. Niečo, čo sa od roku 2000 podarilo len veľkej trojke (Federer, Nadal, Djoković) a Andymu Murrayovi. Dobré načasovanie pre značku Lacoste. Okrem toho sa k jeho sponzorom pridali BMW.

9. Dominic Thiem

Foto: SITA

Národnosť: rakúska 

Zárobok: 11,1 milióna dolárov 

26-ročný Rakúšan sa síce dostal do finále Australian Open aj French Open, ale na výhru svojho prvého Grand Slamu ešte čaká. Thiem je aktuálne svetovou trojkou a podporujú ho značky Adidas, Babolat, Red Bull či Rolex.

10. Simona Halep

Foto: SITA

Národnosť: rumunská

Zárobok: 10,9 milióna dolárov 

Halep počas kariéry vyhrala 36,5 milióna dolárov. 28-ročná Rumunka získala svoj druhý Grand Slam v kariére minulý rok na Wimbledone. Medzi jej najväčších sponzorov patrí Nike, Wilson, Hublot a Avon.

Článok vyšiel v americkej verzii magazínu Forbes, autorom je redaktor Kurt Badenhausen.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?