12. júla 2019

Vstupenka na zoznam najlepšie zarábajúcich miláčikov celého sveta nebola ešte nikdy drahšia. Americký Forbes aktuálne prináša stovku tých najlepšie platených celebrít. Na poslednom stom mieste je speváčka Celine Dion, ktorej ročný príjem dosiahol neuveriteľných 37,5 milióna dolárov, čo nárast až o 7 percent oproti vlaňajšiemu stému miestu. Spoločne pritom zarobila stovka najlepšie platených hviezd za posledných 12 mesiacov 6,3 miliardy dolárov pred zdanením.

My vám prinášame prvú desiatku z rebríčka:

10. Canelo Alvarez

94 miliónov

Boxer Canelo Alvarez pózuje v Madison Square Garden v New Yorku. Foto: Sita/AP

Streamingová spoločnosť DAZN zaplatila v roku 2018 až 365 miliónov dolárov za 11 zápasov najväčšej hviezdy boxu súčasnosti. Alvarez na nich zarobil zhruba 50 miliónov za jeho prvé dva zápasy na DAZN, ale v budúcnosti by si mal odniesť 35 miliónov za jeden. Fanúšikovia sa v súčasnosti dožadujú tretieho zúčtovania medzi ním a Gennadym “GGG” Golovkinom. Prvý skončil remízou a druhý vyhral tesne Alvarez.

Rebríček: Toto je 10 najlepšie zarábajúcich futbalistov 2019. Na špicu sa dostali rivali Messi a Ronaldo

9. Dr. Phil McGraw

95 miliónov

Dr. Phill. Foto: Sita/AP

Chránenec Oprah Winfrey sa môže pochváliť jednou z nasledovanejších šou v televízii. McGraw zarába na konferenciách, má percentná z reklamy a peniaze z umiestňovania produktov. Okrem toho, že sa od roku 2002 venuje poradenstvu v rámci svojej šou, je tiež výkonným producentom šou „The Bull“ a „The Doctors“. Aj keď nie je praktizujúcim lekárom, McGraw spoluzaložil aplikáciu Doctors on Demand, ktorá ma hodnotu 300 miliónov dolárov a prepája pacientov s lekármi online.

8. The Eagles

100 miliónov dolárov

Kapela v roku 2013. Foto: Sita/AP

Súčasná zostava kapely sa skladá z pätice hudobníkov, ktorými sú Don Henley, Joe Walsh, Timothy B. Schmit, Vince Gill a Deacon Frey. Ich posledné turné An Evening With The Eagles Tour zarobilo za jednu zastávku 3,5 milióna dolárov. Táto šnúra bola prvou dlhšou od smrti spoluzakladateľa kapely Glenna Freya v roku 2016.

Najlepšie platené celebrity pod 30 rokov. Rebríček ovládla Kylie Jenner

7. Neymar

105 miliónov

Brazílsky hráč Neymar počas prípravného futbalového zápasu Brazília – Uruguaj v Londýne. Foto: Sita/AP

Futbalista je vďaka päťročnej zmluve s tímom Paris Saint-Germain (PSG) do júna 2022 zabezpečený ročným príjmom 350 miliónov dolárov. Jeho 263-miliónový prestup z Barcelony do PSG sa stal známym ako najdrahší v histórii. Futbalista je po Ronaldovi druhým najsledovanejším športovcom na sociálnych sieťach a podobne ako jeho ďalší futbaloví kolegovia, bol obvinený za neplatenie daní. Neymar stratil pozíciu kapitána národného tímu Brazílie po tom, čo udrel fanúšika po porážke PSG vo francúzskom pohári.

6. Cristiano Ronaldo

109 miliónov dolárov

Cristiano Ronaldo. Foto: Sita/AP

Po deviatich rokoch v drese Realu Madrid prestúpil Ronaldo v roku 2018 do Juventusu, ktorý v prvých 24 hodinách po oznámení predal 520-tisíc dresov s jeho menom celkovo v hodnote 60 miliónov dolárov. Vďaka štvorročnej zmluve s novým tímom dostane každý rok 64 miliónov dolárov ročne. Portugalec je so 400 miliónmi followerov na sociálnych sieťach najsledovanejším športovcom sveta. V januári súhlasil s pokutou vo výške 21 miliónov dolárov za daňové úniky v rokoch 2010 – 2014.

5. Ed Sheeran

110 miliónov dolárov

Spevák Ed Sheeran pózuje počas príchodu na ocenenie Brit Awards 2018 v Londýne. Foto: SITA/AP

Jeho The Divide Tour, v rámci ktorého strávil spevák dva roky na cestách, ukončil toto leto s celosvetovými zárobkami na úrovni 600 miliónov dolárov. V máji oznámil prípravu albumu, na ktorom bude spolupracovať s mnohými umelcami vrátane Justina Biebera, Cardi B a Bruna Marsa.

4. Lionel Messi

127 miliónov dolárov

Lionel Messi je v rebríčku najlepšie zarábajúcich futbalistov 2019 na prvom mieste. Foto: SITA/AP

Od svojho debutu v Barcelone odohral Messi pre tím 687 zápasov, strelil 603 gólov a vyhral 33 klubových titulov, vrátane 10 titulov v La Lige. Jeho súčasný kontrakt na roky 2020/2021 mu zabezpečuje ročný príjem na úrovni 80 miliónov dolárov a futbalista má tiež doživotnú zmluvu s firmou Adidas. V roku 2016 bol v Španielsku odsúdený za daňový podvod,  keďže sa v rokoch 2007 až 2009 vyhýbal plateniu daní z príjmov. Jeho 21-mesačný trest bol znížený na pokutu 250-tisíc dolárov.

3. Kanye West

150 miliónov dolárov

Kanye West. Foto: Sita/AP

Väčšina peňazí z príjmov Kanyeho Westa pochádza z predaja tenisiek Yeezy, ktoré vznikli v spolupráci s Adidas. Spoločnosť mu totiž vypláca kráľovských 15 % veľkoobchodnej ceny a odhaduje sa, že Yeezy za posledných 12 mesiacov zarobili miliardu dolárov. Raper tiež zarába na vlastnej značke oblečenia.

2. Kylie Jenner

170 miliónov dolárov

Kylie Jenner. Sita/AP

V 21 rokoch sa vďaka svojmu kozmetickému impériu stala bývalá hviezda reality šou najmladšou self-made miliardárkou v histórii. Jenner, ktorá v roku 2015 začala pod značkou Kylie Cosmetics ponúkať 29-dolárový lesk na pery, predala vlani produkty v hodnote 360 miliónov. V novembri 2018 začala spolupracovať s predajcom kozmetických výrobkov Ulta a za prvých šesť týždňov dosiahli tržby 55 miliónov dolárov. V máji 2019 oznámila spustenie svojej vegánskej línie Kylie Skin. Vďaka masívnym tržbám má jej firma v súčasnosti hodnotu minimálne 900 miliónov dolárov.

1. Taylor Swift

185 miliónov dolárov

Americká country-popová speváčka Taylor Swift vystupuje v programe rannej šou televízie ABC Good Morning America na Times Square v New Yorku. Foto: SITA/AP

Minuloročné turné popovej speváčky s názvom Reputation je oficiálne najziskovejším v histórii USA a vynieslo celkové zárobky na úrovni 266,1 milióna dolárov. Rok 2018 bol pre Swift zlomovým aj tým, že po rokoch opustila nahrávacie štúdio Big Machine Records, v ktorom začínala ešte ako tínedžerka. Súčasťou dohody s jej novým „domovom“ Universal’s Republic Records je klauzula, že v prípade predaja miliardového podielu štúdia v spoločnosti Spotify, musí zdieľať výnosy z neho s umelcami.

Hlavné foto: Sita/AP

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk