12. augusta 2020

S príjmom 87,5 milióna dolárov je najlepšie zarábajúcim hercom už druhý rok po sebe Dwayne „The Rock“ Johnson. Top desiatka rebríčka zarobila tento rok  spoločne 545,5 milióna dolárov, pričom viac ako štvrtina tejto sumy pochádza od spoločnosti Netflix.

Adam Sandler už nie je prvou voľbou filmových štúdií, ak hľadajú herca, vďaka ktorému prinesú trhák. Bývalý komediant zo Saturday Night Live dosiahol vrchol v roku 1998, keď „predal“ lístky do kín v hodnote 240 miliónov dolárov, no odvtedy jeho hodnota klesá. V minulom roku natočil Sandler len jediný film, ktorý bol v kinách, a zinkasoval zaň iba 5 miliónov dolárov. Napriek tomu sa ocitol na deviatej priečke v rebríčku najlepšie zarábajúcich hercov. Tajomstvo? Netflix.

Najlepšie plateným športovcom sveta je Roger Federer.
V stovke sú len dve ženy

Streamovacia platforma zaplatila Sandlerovej spoločnosti 31 miliónov dolárov, čo je 75 % z toho, čo zarobil herec za celý minulý rok. Ide o časť peňazí z 250 miliónovej zmluvy za štyri filmy, ktoré s Netflixom podpísal v roku 2014. Jeho používatelia pritom Sandlerove filmy streamovali dokopy dve miliardy hodín, čo viedlo k podpísaniu novej zmluvy v januári tohto roku, ktorá mala mať údajne ešte väčšiu hodnotu ako predchádzajúca.

Štvrtina od Netflixu

Aj keď v percentuálnom vyjadrení nezískal žiaden herec od Netflixu viac ako Sandler, niekoľko ďalších tiež benefitovalo zo spomínanej platformy. V číselnom vyjadrení? Desať najlepších hercov tohto roku zarobilo spoločne 545,5 milióna dolárov, pričom viac ako štvrtina sumy pochádza od spoločnosti Netflix.

Už druhý rok po sebe vedie rebríček Dwayne Johnson s 87,5 miliónmi dolárov, pričom za svoju úlohu agenta Interpolu v pripravovanom pôvodnom filme od Netflixu Red Notice získal 23,5 milióna dolárov. Spoločnosť Netflix vyplatila ďalších 85 miliónov dolárov Ryanovi Reynoldsovi, Markovi Wahlbergovi, Benovi Affleckovi a Vinovi Dieselovi.

Kto sú najlepšie platení hráči videohier?
Top desiatka zarobila 121 miliónov dolárov

Vplyv streamingových spoločností sa pritom zväčšuje. Očakáva sa, že spoločnosť Netflix, ktorá investovala do top mužov Hollywoodu viac ako ktorékoľvek filmové štúdio, investuje tento rok do obsahu viac ako 17 miliárd dolárov. Apple TV + údajne plánuje „pustiť“ viac ako 30 miliónov dolárov, aby pritiahla Reynoldsa (č. 2, 71,5 milióna dolárov) a jeho Vianočnú koledu a Amazon platí hviezde Bollywoodu Akshayovi Kumarovi (č. 6, 48,5 milióna dolárov) približne 10 miliónov dolárov za jeho rolu v pripravovanom televíznom seriáli.

„Už to nie je len úplné umenie alebo veda,“ hovorí Mike Bloxham, analytik zábavy vo výskumnej spoločnosti Magid, odvolávajúc sa na stratégie, ktoré používajú štúdiá a streamovacie spoločnosti pri určovaní výplat. „Je to veľká alchýmia, ktorá sa stáva prepracovanejšou, čím ďalej sa posúvame a čím viac údajov získavame,“ dodáva.

10. Jackie Chan

Zárobky: 40 miliónov dolárov

Herec Jackie Chan pózuje pre médiá. Foto: SITA

Šesť desaťročí kariéry a hviezda bojových umení je aktívnejšia ako kedykoľvek predtým. V uplynulom roku natočil Chan päť filmov a zárobky z nich dopĺňa príjem z reklám či licenčných zmlúv.

9. Adam Sandler

Zárobky: 41 miliónov dolárov

Adam Sandler prichádza na premiéru filmu z produkcie Netflix Murder Mystery. Foto : SITA

Svoj domov našiel populárny komik na Netflixe. Po tom, čo sa jeho film Murder Mystery stal jedným z najpopulárnejších streamovaných filmov všetkých čias, podpísal Sandler v januári zmluvu o vytvorení ďalších štyroch filmov pre online platformu.

8. Will Smith

Zárobky: 44,5 milióna dolárov

Will Smith pred odovzdávaním cien Nickelodeon Kids’ Choice Awards. Foto: SITA

„Princ z Bel-Air“ vie stále inkasovať vysoké šeky za hlavné roly vo filmoch, ako je napríklad očakávaný Kráľ Richard, v ktorej hrá postavu Richarda Williamsa, otca top tenisových hráčok Sereny a Venus. Peniaze zarába aj prostredníctvom sociálnych sietí, napríklad jeho populárneho účtu na Instagrame.

7. Lin-Manuel Miranda

Zárobky: 45,5 milióna dolárov

Lin-Manuel Miranda pózuje počas Sundance Film Festival. Foto: Sita/AP

Tento rok získala spoločnosť Disney celosvetové práva na hru Hamilton, pôvodnú produkciu z Broadwaya, za 75 miliónov dolárov, vďaka čomu sa herec dostal po prvýkrát do tohto rebríčka. Aj keď bude Broadway do konca roka zatvorený, Miranda môže očakávať ďalší veľký výplatný deň, keď vyjde filmová verzia jeho muzikálu In the Heights.

6. Akshay Kumar

Zárobky: 48,5 milióna dolárov

Akshay Kumar odpovedá na otázky novinárov počas tlačovej konferencie. Foto: SITA

Jediný predstaviteľ Bollywoodu v zozname pracuje na svojom prvom televíznom seriáli The End pre platformu Amazon Prime. Väčšina jeho peňazí pochádza z reklamných spoluprác, pričom propaguje rôzne produkty od multivitamínov až po toaletný čistič.

5. Vin Diesel

Zárobky: 54 miliónov dolárov

Vin Diesel na premiére filmu Bloodshot v LA. Foto: Sita/AP

Hviezda filmu F9 tento rok prepásla obrovskú výplatu po tom, čo bolo vydanie jeho filmu posunuté na apríl 2021. Zarábal väčšinou ako producent v animovanej sérii Netflixu Fast & Furious Spy Races.

4. Ben Affleck

Zárobky: 55 miliónov dolárov

Ben Affleck na premiére filmu The Way Back v LA. Foto: Sita/AP

Po krátkej prestávke sa Affleck vrátil tento rok na veľkú obrazovku a zahral si role vo filme The Way Back a tiež v The Last Thing He Wanted od Netflixu.

3. Mark Wahlberg

Zárobky: 58 miliónov dolárov

Mark Wahlberg pózuje počas premiéry filmu Spenser Confidential. Foto: Sita/AP

Wahlbergova akčná komédia Spenser Confidential sa po marcovom debute stala tretím najsledovanejším originálnym filmom Netflixu. Herec tiež zarobil milióny dolárov produkciou dokumentárnych sérií McMillions a Wahl Street.

2. Ryan Reynolds

Zárobky: 71,5 milióna dolárov

Ryan Reynolds v New Yorku počas Comic Conu. Foto: Sita/AP

Súčasný zlatý chlapec Netflixu Reynolds zarobil viac ako 20 miliónov dolárov za role v Six Underground a Red Notice. V júli streamovacia spoločnosť oznámila, že vypustí Reynoldsov tretí film, čo bude nepochybne znamenať ďalších osem cifier na jeho účte.

1. Dwayne Johnson

Zárobky: 87,5 milióna dolárov

Dwayne Johnson prichádza na podujatie Time 100. Foto: SITA

The Rock je na vrchole zoznamu už druhý rok po sebe vďaka šeku od Netflixu vo výške 23,5 milióna dolárov za pripravovaný film Red Notice a jeho úspešnú líniu Under Armour, Project Rock.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?