30. januára 2020

Ako píše americký Forbes, desiatka najlepšie zarábajúcich hráčov videohier má dokopy 270 miliónov sledovateľov na sociálnych sieťach YouTube, Twitch a Mixer. V roku 2019 zarobili 121 miliónov dolárov.

Vo svete profesionálnych videohier platí, že víťazstvo nie je všetko. Prvé miesto v rebríčku najlepšie zarábajúcich športovcov totiž patrí hráčovi Fortnite Tylerovi „Ninja“ Blevinsovi, ktorý minulý rok zarobil 17 miliónov dolárov, pričom z výhier sa mu ušlo len o niečo menej ako 100 000 dolárov.

V skutočnosti sa 28-ročný profesionálny hráč ani nekvalifikoval na prvý svetový pohár vo Fortnite, ktorý sa konal v júli minulého roka v New Yorku. Trojmiliónovú cenu tam získal len 16-ročný Kyle „Bugha“ Giersdorf z Pensylvánie.

Z hrania počítačových hier je miliardový biznis. Slováci boli po prvýkrát na majstrovstvách sveta v e-športe

Najlepšie zarábajúci hráči sú v súčasnosti väčšími influencermi ako elitní športovci. Svoj online vplyv zhodnocujú aj spoluprácami so značkami, ktoré im prinášajú milióny dolárov. Ninja má 2,8 milióna sledovateľov na rodiacej sa hernej platforme spoločnosti Microsoft – Mixer, ktorá podľa odhadov Forbesu za tri roky zaplatí 30 miliónov dolárov po tom, ako ho v auguste minulého roka k sebe pritiahli z konkurenčného Twitchu.

Modrovlasý hráč má 22,7 milióna odberateľov na Youtube a 14,9 milióna followerov na Instagrame. Dokopy má desiatka najlepšie zarábajúcich hráčov 270 miliónov sledovateľov na sociálnych sieťach YouTube, Twitch a Mixer, pričom za minulý rok zarobili 121 miliónov dolárov.

Ich ďalšou cestou je stať sa mainstreamovými celebritami, v čom vyniká práve Ninja. Jeho tvár sa ocitla na plechovkách nealkoholických nápojov vďaka spolupráci s Red Bullom a značka Adidas má tenisku pomenovanú Ninja. V minulom roku sa objavil v The Tonight Show s Jimmym Fallonom, Daily Show s Trevorom Noahom a vystupoval ako hosťujúci spevák v šou Fox’s Masked Singer, americkej obdobe Tvoja tvár znie povedome.

Martin Styk je profesionálny hráč. Má iba 21 rokov a už zarába desaťtisíce

Ninja je len jedným z tisícov internetových zabávačov, ktorí ťažia z rastúceho vplyvu streamingovej a gamingovej kultúry. Marketéri odhadujú, že suma určená na samotný sponzoring a reklamu v hernej oblasti dosiahla za minulý rok 3,3 miliardy dolárov. Kto sú teda najlepšie zarábajúci hráči sveta?

10. Nickmercs (Nick Kolcheff)

Príjmy: 6 miliónov dolárov

View this post on Instagram

My boy @mikeevans in trouble .. 🏈

A post shared by Nick Kolcheff (@nickmercs) on

Nick Kolcheff si v tomto svete urobil meno hraním Fortnite s ovládačom, čo sa považuje za náročnejšie ako hra s klávesnicou a myšou. Podľa portálov StreamElements a Arsenal.gg sa v roku 2019 stal 10. najsledovanejším streamerom, čo si všimol aj Twich a ponúkol mu dvojročnú zmluvu za dva milióny dolárov.

9. TimTheTatman (Timothy Betar)

Príjmy: 8 miliónov dolárov

Hráč Fornite sa stal obľúbencom medzi značkami, a to od Reese až po Bud Light. Je streamerom a komentátorom programu NFL’s Thursday Night Football games na streamovacej platforme Twitch. Na konci roka s ňou podpísal exkluzívnu zmluvu.

8. Jacksepticeye (Sean McLoughlin)

Príjmy: 11 miliónov dolárov

So svojimi 23,2 miliónmi odberateľov na YouTube je McLoughlin najpopulárnejším hráčom v Írsku. Venuje sa viacerým hrám a minulý rok rozbehol odevnú značku s populárnym YouTuberom Markom „Markiplier“ Fischbachom.

7. VanossGaming (Evan Fong)

Príjmy: 11,5 milióna dolárov

Fongov komediálny prístup k hraniu pritiahol 24,9 milióna odberateľov a v roku 2019 dosiahol 1,6 miliárd videní na YouTube. Hráč je slávny už nejakú chvíľu po tom, čo v roku 2016 zažiaril v kreslenom seriáli Paranormal Action Squad.

6. DanTDM (Daniel Middleton)

Príjmy: 12 miliónov dolárov

View this post on Instagram

ima model now. 💁🏼‍♂️ 📸 @adwaiz

A post shared by DanTDM (@dantdm) on

Vďaka svojim Minecraft videám je tento hráč senzáciou po celom svete. Má 22,4 milióna odberateľov a v roku 2019 dokonca absolvoval turné.

5. Shroud (Michael Grzesiek)

Príjmy: 12,5 milióna dolárov

View this post on Instagram

👍

A post shared by Michael Grzesiek (@shroud) on

Tým, že Michael Grzesiek nie nie pripútaný k jednej hre, sa stal obľúbencom viacerých top herných producentov, ako napríklad Electronic Arts, Ubisoft či Activision Blizzard. Bývalý profesionálny hráč má tiež rozsiahlu líniu oblečenia s hernou značkou Jinx.

4. Markiplier (Mark Fischbach)

Príjmy: 14 miliónov dolárov

Svoj úspech si Fischbach postavil na humorných, niekedy až prehnaných reakciách na hororové hry, ako je napríklad Amnesia: The Dark Descent. Vydal vlastný film s názvom A Heist with Markiplier a má odevnú značku s hráčom Seanom McLoughlinom.

3. Preston (Preston Arsement)

Príjmy: 14 miliónov dolárov

Populárny hráč Minecraftu a zároveň vloger zarába ročne sedemmiestnu sumu vďaka hosťovaniu v špeciálnej verzii Minecraftu.

2. PewDiePie (Felix Kjellberg)

Príjmy: 15 miliónov dolárov

View this post on Instagram

New tsuki epicly in bio

A post shared by PewDiePie (@pewdiepie) on

Top YouTuber Felix Kjellberg oznámil, že si po ďalšom búrlivom roku urobí prestávku. Po škandále s jeho antisemitskými kontroverziami prisľúbil v septembri minulého roka 50-tisíc dolárov americkej Lige proti hanobeniu (Anti-Defamation League), no po negatívnych ohlasoch z jeho fanúšikovskej základne tento dar odvolal. Zostáva však rovnako populárny. V roku 2019 dosiahol ohromných 4,5 miliardy videní.

1. Ninja (Tyler Blevins)

Príjmy: 17 miliónov

Najlepšie zarábajúci hráč bol v roku 2019 všade. Od plechoviek Red Bullu v potravinách až po reklamy NFL (národná liga amerického futbalu). Aj keď videnia Blevinsa poklesli, jeho vplyv nie. Má spoluprácu s Adidasom, Red Bullom, značkou spodnej bielizne PSD či exkluzívnu spoluprácu s Microsoftom.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk