30. mája 2020

Stovka najlepšie zarábajúcich športovcov zarobila za uplynulý rok 3,6 miliardy dolárov, čo je o deväť percent menej v roku rok predtým. Jednotkou aktuálneho rebríčka Forbes najlepšie platených športovcov je tenista Roger Federer a je to prvýkrát od roku 2016, keď sa doň dostali dve ženy.

Najlepšie plateným športovcom sveta je aktuálne Roger Federer. Švajčiarsky tenista podľa americkej redakcie Forbes zarobil za posledných 12 mesiacov 106 miliónov dolárov. Drvivú väčšinu svojich príjmov pritom získal mimo kurtov.

EURO 2021. Prehľad top športových podujatí a líg,
ktoré zrušili a presunuli pre koronavírus

Dvadsaťnásobný grandslamový šampión sa v tridsaťročnej histórii rebríčka stal celkovo deviatym športovcom a vôbec prvým tenistom, ktorý je na jeho vrchole. Vďačí za to predovšetkým lukratívnym partnerstvám so značkami ako napríklad Uniqlo, Credit Suisse alebo Mercedes-Benz, ktoré mu vyniesli zhruba 100 miliónov dolárov.

Cristiano Ronaldo je druhým najlepšie zarábajúcim športovcom. Foto: SITA

Za sebou nechal Federer aj dve futbalové megahviezdy – Cristiana Ronalda z Portugalska (105 miliónov dolárov) a Lionela Messiho z Argentíny (104 miliónov dolárov). Štvrté miesto obsadil ďalší futbalista, Brazílčan Neymar (95,5 milióna dolárov) a päticu uzavrela basketbalová ikona LeBron James (88,2 milióna dolárov).

Elitnej stovke najlepšie zarábajúcich športovcov za uplynulý rok dominujú zástupcovia športov populárnych v zámorí. Dohromady je v nej 35 basketbalistov NBA, 31 hráčov amerického futbalu z NFL, 14 futbalistov, šesť tenistov, štyria golfisti, štyria boxeri a traja jazdci Formuly 1. Po jednom reprezentantovi majú športy MMA, baseball a kriket.

Šport neumrel, len hibernuje. Ako my a náš biznis,
vraví majiteľ cestovnej kancelárie FutbalTour.sk

Až na dve výnimky sú v rebríčku výhradne muži. Rekordný zisk 37,4 milióna dolárov vyniesol na 29. miesto japonskú tenistku Naomi Osaka. V ženskej kategórii tak ukončila štvorročnú nadvládu Sereny Williams, ktorej vďaka príjmom na úrovni 36 miliónov dolárov pripadlo 34. miesto. Je to pritom po prvýkrát od roku 2016, keď sa v prvej stovke umiestnili dve ženy.

Vo všeobecnosti pritom platí, že najlepšie platení športovci si tento rok pohoršili. Ich príjmy klesli pre odloženie či úplné zrušenie mnohých športových udalostí v dôsledku koronavírusovej pandémie.

Stovka športovcov s najvyšším platom zarobila spoločne za posledný rok 3,6 miliardy dolárov, čo je o deväť percent menej ako minulý rok. Len Ronaldo s Messim stratili spoločne oproti predchádzajúcemu roku 28 miliónov dolárov, keďže futbalové ligy sa zastavili a kluby im znížili mzdy.

Autor Robert Sattler píše pre Forbes Česko.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?