5. apríla 2020

Biznis cestovných kancelárií patrí počas pandémie koronavírusu medzi najťažšie zasiahnuté. Matej Očenáš, spolumajiteľ FutbalTour.sk, pre Forbes napísal, ako sa krízu snaží zvládnuť on a jeho firma.

FutbalTour.sk vybudoval spolu s kamarátom z detstva Júliusom Turčekom, ako veľkí fanúšikovia futbalu si založili športovú cestovnú kanceláriu pred takmer dvanástimi rokmi. Postupne záber firmy rozširovali až do niekoľkých krajín Európy a ich ročné tržby vlani predstavovali takmer 9 miliónov eur.

Dnes Matej Očenáš v podnikaní čelí najzložitejšiemu obdobiu a opisuje, ako sa usiluje uniknúť pred pádom do priepasti.

Matej Očenáš, spolumajiteľ športovej cestovnej kancelárie FutbalTour.sk. Foto: Miro Nôta

Aktuálny stav. Momentálne máme asi 5-tisíc klientov, ktorí majú zakúpené zájazdy v hodnote asi 1,8 milióna eur. Pre nás je životne dôležité, aby nežiadali späť vrátenie peňazí, ale aby sme mohli vystaviť voucher, za ktorý si po pandémii môžu vybrať náhradný zájazd.

Musím povedať, že zatiaľ asi 8 z 10 klientov s týmto postupom súhlasí.

Reklama

Začni od seba. Taký bol môj prístup po vyhlásení pandémie. Chcem zostať fit. Dbám na kvalitný spánok, životosprávu a pohyb. Spolu s rozvahou, nadhľadom a pozitívnym prístupom je to balík atribútov, ktoré mi pomôžu v ťažkých chvíľach.

A verím, že v konečnom dôsledku aj celej firme. Ako kapitán lode udávam smer, preto ostávam pokojný, emócie filtrujem a dôraz kladiem na rozhodnosť a leadership.

Štyri oči vidia viac ako dve. Už pri prvých náznakoch problémov sme zriadili krízový tím z majiteľov a kľúčových zamestnancov. Bol som si istý, že ich skúsenosti a znalosť cestovnej kancelárie zvnútra prispejú k racionálnym rozhodnutiam. Zároveň som denne absolvoval konzultácie s biznisovo skúsenejšími ľuďmi v snahe získať aj externé pohľady.

Tri hlavné úlohy. Určili sme si základné oblasti: po prvé mapovanie situácie okolo koronavírusu, po druhé chod firmy a core business a po tretie znižovanie nákladov a ďalší rozvoj. Úlohy sme si rozdelili „na teraz a na neskôr“.

Dni už ani nepočítam, hovorí futbalový strelec Róbert Boženík.
Zostal v Rotterdame, trénuje, ako sa dá

To, čo mohlo počkať, sme ďalej klasifikovali na krátkodobé a dlhodobé. Zostavovali sme potenciálne scenáre, hľadali ďalšie možnosti úspor a spôsoby, ako firme pomôcť zotrvať na trhu.

Komunikácia na prvom mieste. Základným princípom krízového manažmentu bola jasná a transparentná komunikácia vo vnútri firmy aj navonok. Na interných mítingoch sme sa každý deň usilovali otvorene informovať aj o ťažkých témach.

Proaktívne sme sa ozývali všetkým klientom, aby sme im dali jasný signál, že oni sú pre nás číslo jeden – napriek zložitej situácii sme boli pozitívni, ochotní a empatickí.

Znižovanie nákladov. Prvou oblasťou, kde bolo potrebné znížiť náklady, bol jednoznačne marketing. Náš biznis je viac ako jedenásť rokov postavený na cestovaní za športom do zahraničia, preto bola akákoľvek komerčná aktivita s cieľom predaja zájazdov zbytočná.

Ako sa odkladá olympiáda: vysvetľoval krátko
pred rozhodnutím športový manažér Alfons Juck

Predajné kampane na všetkých platformách sme stopli na nulu. Postupne sme znižovali zapojenie všetkých externých dodávateľov a agentúr. Mali sme rozbehnuté mnohé rozvojové spolupráce s cieľom expanzie a ďalšieho rastu. Investovali sme do prieskumov trhu, analýz a stratégií. Spolu s aktívnym B2B predajom sme všetko stopli v priebehu pár dní.

V polovici marca sme pristúpili k plošnému zníženiu platov. Od apríla sme začali s postupným prepúšťaním a rušením pracovných miest. To prebieha vo viacerých vlnách s cieľom zachovať len personálne minimum potrebné na fungovanie a prežitie.

Dokopy náš tím tvorilo asi 30 ľudí, predpokladám, že v máji nás bude dokopy už len päť. Prioritou však bola korektná dohoda a zachovanie nadštandardných vzťahov s každým jedným zamestnancom.

Budúcnosť cestovného ruchu je veľmi neistá, preto prepusteným pomáhame s hľadaním nových pracovných miest.

Refundácia klientov. Nakontrahovaných dodávateľov máme za takmer milión eur – vstupenky na zápasy, ubytovacie kapacity či letenky – bude úspech, ak aspoň polovicu peňazí získame naspäť.

Stále sú totiž nejasné závery zo strany hotelov, organizátorov a aj vlády. Ani náš najväčší zahraničný partner FC Barcelona nám nevie odpovedať v podstate na žiadne otázky. To presne dokumentuje situáciu, aká v športovom svete panuje.

Nevieme, čo bude ďalej. Preto aj my našich partnerov a klientov prosíme o strpenie. A každému, kto má nejaké nejasnosti, odporúčame kontaktný formulár na našom webe. Keby bolo úplne najhoršie, podnikanie máme chránené poistením proti úpadku.

Reklama

Čo ďalej? Sezóna sa predčasne skončila, preto sme sa začali zaoberať posilňovaním nášho DNA, firemných hodnôt, zlepšovaním webu a všetkých komunikačných súčastí.

V tejto negatívnej a nepriaznivej situácii sa tiež snažíme, aby si s nami klienti a fanúšikovia aspoň zaspomínali na historické zápasy či krásne góly, ktoré im prostredníctvom našich sociálnych sietí a blogov každý deň ponúkame.

Nekončíme. Verím, že každá kríza je na niečo dobrá. Keď sme v roku 2008 začínali, bolo množstvo problémov, ktoré nám komplikovali život. Napokon nás však dostali do pozície lídra v našom segmente.

Šport neumrel, len hibernuje. Ako my a náš biznis.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?