17. marca 2020

Dnešný deň pokračoval tohtoročný debakel svetového športu. Straty, ktoré sa rozrástli o zrušené futbalové majstrovstvá Európy, sa vyvíjajú v rádoch miliárd, ak vypadnú celé sezóny veľkých amerických líg, pohnú sa do rádov desiatok miliárd dolárov.

vypnutiu“ futbalových, hokejových a ďalších športových líg v Európe pribudlo dnes rozhodnutie európskej futbalovej federácie UEFA, že EURO, majstrovstvá Európy, sa odkladajú o rok. Barážový zápas Slovenska s Írskom, ktorý sa mal hrať budúci týždeň v Bratislave bez divákov, sa odkladá takisto.

(Takmer) posledným veľkým športovým podujatím, ktoré organizátori zatiaľ neboli nútení odložiť či zrušiť, tak zostávajú olympijské hry – zatiaľ naplánované na júl a august. Z pohľadu slovenských fanúšikov ešte existuje malá nádej, že by sa konali aj majstrovstvá sveta v hokeji, o ktorých zatiaľ nerozhodli, a sú (teoreticky?) naďalej v pláne na máj tohto roku.

Prinášame prehľad najdôležitejších pôvodne plánovaných športových podujatí roku 2020. Pred mesiacom sa ešte zdalo, že športový kalendár bude poriadne nabitý.

Futbal

EURO je najnovšou obeťou vírusu, presúva sa na rok 2021. Podujatie patrilo v minulosti medzi najlukratívnejšie. V roku 2016 zvýšilo oproti roku 2012 tržby o 34 percent na 2,13 miliardy dolárov, z toho 1,1 miliardy vo vysielacích právach a 530 miliónov od sponzorov.

Všetky európske ligy v minulých týždňoch prešli najprv na režim „bez divákov“, v pondelok UEFA „odložila“ na tento týždeň plánované stretnutia Ligy majstrov. Aktuálne európske ligy majú „poodkladané“ stretnutia najmenej na jeden týždeň, alebo aj na dlhšie.

Osud aktuálnej futbalovej sezóny je momentálne nejasný. Tržby štyroch hlavných európskych líg v sezóne 2017-18 dosiahli súhrnne takmer 17 miliárd dolárov. Nemecká bundesliga, ktorej tržby dosahujú asi 4 miliardy eur, už cez víkend vyčíslila aj prvý odhad strát – zatiaľ na 770 miliónov eur.

Koronavírus ničí svetový futbal. Dôsledky budú pre mnohé kluby aj likvidačné

Hokej

O osude majstrovstviev sveta v Zürichu a Lausanne, ktoré sa majú konať 8. až 24. mája, rozhodovala Medzinárodná hokejová federácia (IIHF) dnes, 17. marca. Konečné rozhodnutie o podujatí však nepadlo, IIHF zrušila len MS I. divízie skupín A a B, ktoré sa mali konať v Slovinsku a Poľsku.

Majstrovstvá sveta 2019 na Slovensku dosiahli 471-tisíc fanúšikov na štadiónoch, 200-tisíc vo fanzónach. Federácia IIHF uvádza (s ohľadom na krajiny, v ktorých ľudia hokej sledujú, pomerne ťažko uveriteľný) údaj o 1,3 až 1,6 miliardy divákov v televízii. Hrubý zisk MS 2019 slovenskí organizátori vlani vyčíslili na 7,5 milióna eur.

V NHL, ktorá sa nehrá od minulého týždňa, sa špekuluje o „ideálnom pláne“ podľa vedenia ligy – otvoriť tréningové kempy o 45 dní a oživiť sezónu o 60 dní. Či sa to podarí, je samozrejme veľmi neisté. Tržby NHL v minulej sezóne dosiahli päť miliárd dolárov.

Prázdny štadión klubu NHL Washington Capitals. FOTO: SITA, AP

Cyklistika

Giro d´Italia – podľa plánu sa malo začať pretekať v máji v Budapešti. „Svoje“ etapy Maďarsko už zrušilo, tie v Taliansku, paradoxne, sú zatiaľ len „odložené bez jasného dátumu”.

Tour de France – zatiaľ zrušená nie je, ale taký kontaktný a najmä po celej krajine roztrúsený šport ako cyklistika má aj napriek optimistickým výrokom organizátorov zrejme len veľmi malú šancu získať povolenia od úradov.

Formula 1

Aktuálne je štart sezóny (mal byť v marci) preložený na máj. Odpadli zatiaľ štyri ázijské podujatia. Tržby seriálu F1 dosahujú okolo 1,7 miliardy dolárov.

Koronavírus verzus James Bond: film odložili, reklama beží ďalej

NFL

Najbohatšia liga sveta, s tržbami na úrovni 25 miliárd dolárov (za minulú sezónu), zatiaľ odložená nie je. Liga amerického futbalu v pondelok oznámila, že vstupný draft naplánovaný na 23. až 25. apríla, bude bez divákov.

MLB

Bejzbalová liga (tržby takmer 11 miliárd dolárov v sezóne 2019) zatiaľ posunula „Opening Day“ o dva, možno tri týždne na apríl, majitelia zatiaľ vedú optimistické reči o „nádeji na celú sezónu.“

NBA

Basketbalová liga je zastavená po pozitívnych testoch niektorých hráčov, preskúmanie rozhodnutia má byť o 30 dní. Situácia je nejasná. Vlani sa tržby ligy pohybovali okolo 8 miliárd dolárov, asi polovicu z vysielacích práv. „Neplatí to všeobecne, ale samozrejme, ak nedodáte obsah, ktorý by sa mal vysielať, poplatky sa znížia,” povedal pre New York Times športový právnik Chris Bevilacqua.

Ochráňme seba samých, vyzýva hviezda ligy Stephen Curry.

Tenis

Druhý zo štyroch grandslamových turnajov, Medzinárodné majstrovstvá Francúzska Roland Garros preložili organizátori na september. Obrat Roland Garros sa pohybuje rádovo okolo 200 miliónov eur.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?
Odoberajte Forbes Espresso