10. júna 2018

Po pol roku od stanovenia novoročných predsavzatí už mnohí z nás zabudli, čo chceli zlepšiť. Otázku, ako sa zbaviť  zlozvykov, si však nekladú len obyčajní ľudia, ale aj psychológia a výskumníci. Táto téma sa stáva i predmetom mnohých kníh. Forbes vybral tie najlepšie tituly, ktoré vám so zlozvykmi pomôžu.

The Power of Habit: Why We Do What We Do in Life and Business  Charles Duhigg

(Sila zvyku: Prečo robíme, čo robíme, a ako sa zmeniť)

Kniha oceňovaného investigatívneho reportéra NY Times Charlesa Duhigga je zhrnutím jeho osemročného výskumu v oblasti zvykov, ktorý je dopĺňaný zaujímavými príbehmi. Odkazuje nielen na zbavenie sa zlozvykov obyčajných ľudí, napríklad na to, ako prestali fajčiť či začali cvičiť, ale aj na niektoré popredné americké firmy či obchodníkov, ktorí sa zmenou jediného návyku dostali z mínusu.

Premýšľajte ako Hessel, Kulich či Cifra. Aké knihy odporúča 5 top slovenských CEO?

Zameriava sa tiež na prepojenie neurovedy a obchodnej stratégie, pričom zaujímavo vysvetľuje napríklad to, ako obchodné reťazce pracujú na porušení vašich pravidelných nákupných zoznamov. K napísaniu knihy ho inšpirovala skúsenosť z Bagdadu, kde sa dopočul o generálovi, ktorý zmenou jediného zvyku zabránil vzburám v meste.

Kľúčom je pochopiť, ako fungujú naše zvyky a aké reakcie v nás vyvolávajú. Autor bestselleru o práci a manažmente Daniel H. Pink povedal, že po prečítaní Duhiggovej knihy nebudete už nikdy vnímať seba, svoju organizáciu a okolie rovnakým spôsobom.

The Willpower Instinct  Kelly McGonigal

(v češtine Tajemství pevné vůle: Řešení pro všechny chronické lenochy)

Autorkou je psychologička Kelly McGonigal, ktorá na Stanfordskej univerzite vedie úspešné kurzy týkajúce sa sebakontroly. Skúsenosti z praxe zúročila v tejto knihe, ktorá ponúka tipy na budovanie kontroly nad sebou a svojou pozornosťou.

Aká je naša krajina? Prinášame 5 kníh, ktoré vystihujú Slovensko

V desiatich kapitolách opisuje najčastejšie pokušenia pre ľudí, vysvetľuje, čo sa vtedy odohráva v ľudskom mozgu a ukazuje nám, ako sa im vyhnúť. Pevná vôľa je podľa nej ako sval, a čím častejšie ju posilňujeme, tým lepšiu kontrolu nad sebou získame – treba však vedieť, aké tréningy sú najúčinnejšie. Ľudia, ktorí majú sebakontrolu, sú potom zdravší, šťastnejší a úspešnejší.

Autorka navrhuje prečítať len jednu kapitolu týždenne, aby ste sa intenzívnejšie sústredili na to, čo si prečítate, a praktizovali to.

Better than before  Gretchen Rubin

Kniha hovorí o tom, ako si môžeme vybudovať dobré zvyky a zbaviť sa tých zlých a tiež ako ovplyvňujú náš život. „Asi 40 percent nášho správania opakujeme takmer denne, takže návyky formujú našu existenciu a budúcnosť. Ak ich zmeníme, môžeme zmeniť aj svoj život,“ píše sa v knihe.

Autorka sa v nej snaží objasniť, prečo sú niektorí ľudia úspešní v prijímaní dobrých návykov, zatiaľ čo ostatní nie. Aj podľa toho ľudí rozdeľuje do štyroch kategórií. Na základe toho ponúka užitočné rady a praktické tipy v siedmych oblastiach života, s ktorými majú ľudia najčastejšie problémy – zdravé stravovanie, cvičenie, financie, odpočinok, úspechy, zmätok a vzťahy.

7 kníh, ktoré vám pomôžu v práci a dokážete ich prečítať za jednu noc

Výhodou tiež je, že sa v knihe prepájajú rôzne vedecké informácie a štatistiky s príbehmi zo života, čo môže byť pre čitateľa zrozumiteľnejšie. Rubin je tiež autorkou bestselleru Projekt šťastia, v ktorom ponúka presný návod, ako nájsť v živote rovnováhu a byť šťastnejším.

The One Thing: The Surprisingly Simple Truth Behind Extraordinary Results  Gary Keller, Jay Papasan

(v češtine Jediná věc: Překvapivě prosté tajemství výjimečných výkonů)

Koncept knihy je jednoduchý, ale užitočný. Ak v jednom momente chytáte dvoch králikov, nechytíte ani jedného. Podľa autorov aj preto ľudia často zlyhávajú v plnení novoročných predsavzatí, stanovia si ich totiž príliš veľa. Základnou myšlienkou teda je, že ak chcete niečo zmeniť, musíte sa zamerať len na jednu vec, ktorá vás posúva bližšie k cieľu.

Čo čítajú slovenské top startupistky: Knihy o inováciách, ale aj cestopisy a detektívky

Jedným z návrhov, ktoré autori v knihe dávajú, je plánovanie veci, na ktorú sa sústredíme a stráženie si rozvrhu. Ak teda stratíte nejaký naplánovaný čas, musíte ho nahradiť. Okrem toho v knihe nájdete veľa nápadov a tipov, ktoré vám pomôžu, či už v oblasti práce, života či work-life balansu.

Hlavná foto: Pixabay