6. mája 2018

V regáloch kníhkupectiev môžete každoročne objaviť množstvo noviniek no i dobre známych diel od slovenských spisovateliek a spisovateľov. Núdza nie je ani o žánre. Po akých tituloch by ste ale siahli, ak by ste si chceli zalistovať v knihách, ktoré reprezentujú Slovensko?

Každý človek by si vybral niečo úplne iné, keďže práve čítanie kníh je maximálne subjektívnou záležitosťou.

Najpredávanejšie biznis knihy roka podľa Martinusu. Čítali ste ich?

Niekto by sa spoliehal na starú (rokmi overenú) literatúru a známe mená, ktoré rezonujú už dekády. Ďalší by dali šancu novinkám, neznámym tváram a titulom. Iní by sa zasa pre záplavu niekedy únavného textu zamerali skôr na dizajn a vizuálnu stránku kníh, ktoré sú plné kvalitne spracovaných ilustrácií. Čo takto kúsok zo všetkého? Skúste si zvoliť niektorý titul (alebo pokojne aj všetky) z nášho knižného výberu:

Rivers of Babylon

Peter Pišťanek (Slovart, 2008)

Slovenský spisovateľ Peter Pišťanek zomrel v marci 2015 vo veku 54 rokov. Spoločnosti po sebe však stihol zanechať niekoľko knižných odkazov, medzi jeden z najkontroverznejších patrí román z roku 1991 – Rivers of Babylon.

Peter Pišťanek (vpravo). Foto: SITA/Peter Žákovič

Plný expresívnych výrazov a slangu odhaľuje príbeh odohrávajúci sa v porevolučnej Bratislave. Sleduje pri tom tamojšie podsvetie a hlavného hrdinu – Rácza, ktorý tu v hoteli Ambassador získa prácu kotolníka.

Knihy o biznise, ktoré predali milión kusov

Krok po kroku sa z neho ale stane vládca podsvetia. „Nepotrvá dlho a tento hotel bude patri jemu, Ráczovi. On, Rácz, bude potrebovať spoľahlivú ochranku. Hotelovú políciu. Ľudí so skúsenosťami. Oddaných a všetkého schopných,“ píše Pišťanek vo svojej knihe. Tá má i voľné pokračovanie v podobe dvoch ďalších dielov – Rivers of Babylon 2: Drevená dedina a Rivers of Babylon 3: Fredyho koniec.

Cigánka

Janette Motlová Maziniová (Technická univerzita vo Zvolene, 2018)

Táto slovenská aktivistka sa narodila v Trenčíne, vyštudovala sociálnu prácu na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre a vedie neziskovú organizáciu Eduma. O svojom príbehu napísala knihu Cigánka, v ktorej opisuje život v dvoch svetoch – „romáckom a gadžovskom“.

Na fotografii je zobrazená titulná strana knihy Cigánka.
Kniha Cigánka je autobiografiou. Foto: Facebook

Týmto titulom sa snaží otvoriť spoločnosti oči, poukázať na to ako jednoducho dokážu ľudia súdiť iných len pre farbu pleti a príslušnosť k určitej etnicite, ale aj pomôcť Rómčatám, ku ktorým sa sama autorka prirovnáva. Do regálov kníhkupectiev sa v tomto roku dostalo už druhé doplnené vydanie knihy Cigánka.

AHA

Tomáš Kompaník (Tomáš Kompaník, 2014)

Mladý Slovák priniesol na 296 stranách nový vietor a pozmenil tak to, čo sme dovtedy označovali ako tradičné. Do nášho výberu sme si zvolili knihu AHA, v ktorej Kompaník dokázal navzájom prepojiť niečo také odlišné ako sú folklórne slovenské výšivky so súčasným grafickým dizajnom.

Na fotografii sa nachádza otvorená kniha AHA.
Knihu AHA si zamilujú ľudia, ktorí obľubujú grafickú tvorbu. Foto: Tomáš Kompaník

Na svoje si v tomto prípade prídu milovníci vizuálu. Osem kapitol mapuje graficky spracované výšivky typické pre osem slovenských krajov. Nájdete svoj región?

Tisícročná včela

Peter Jaroš (Agentúra Signum, 2014)

Pre milovníkov slovenskej „klasiky“ sme do výberu kníh, ktoré reprezentujú našu krajinu, zaradili známe dielo Petra Jaroša. Román Tisícročná včela zachytáva na 416 stranách príbeh troch generácií rodiny Pichandovcov, ktorý sa odohráva na prelome 19. a 20. storočia až do konca 1. svetovej vojny.

Realitu tu striedajú sny, radosť zasa smútok, a včela predstavuje symbol neúnavnej práce, ktorá v kolobehu nekončí. Jarošovo najpopulárnejšie dielo sa stalo i predlohou pre kultový film s rovnomenným názvom, ktorý režíroval Juraj Jakubisko.

Najkrajšie slovenské rozprávky

Pavol Dobšinský (Ottovo nakladateľstvo, 2015)

Kto by dokázal povedať, že nemá rád rozprávky? Deti, často po boku a v spoločnosti svojich rodičov, si vďaka nim už dlhé desaťročia rozširujú hranice vlastnej fantázie. Pre náš zoznam sme si vybrali rozprávky, aby nikto z vás nezabudol dieťa, ktorým raz bol. A zatiaľ čo v  Nemecku mali bratov Grimmovcov, na Slovensku sa popularite stále tešia diela evanjelického kňaza a zberateľa ľudovej slovenskosti –  Pavla Dobšinského.

Práve v knihe Najkrajšie slovenské rozprávky nájdete na 768 stranách až 76 tradičných rozprávok. Vyberte sa so svojimi ratolesťami za Popolvárom, Mahulienou, Zlatovláskou či Dvanástimi mesiačikmi. Všetky rozprávky sú v tejto knihe pretkané ilustráciami od Martina Benku.

Hlavná foto: Pixabay