9. novembra 2020

Narcizmus vo vedení firmy spôsobuje, že jej fungovanie je menej etické, zamestnanci sú v spolupráci zdráhavejší a firma je menej efektívna. Prečo je to tak?

Autori nového výskumu tvrdia, že narcistické správanie vo firme je „infekčné“ a dokáže zmeniť aj podnikovú kultúru. Firma ním dokonca zostáva ovplyvnená aj po tom, ako takýto šéf odíde.

Sarkazmus a irónia v práci? Radšej nie

Ak ste už podobného šéfa mali, zažili ste, ako vyzerá jeho správanie, keď chce dosiahnuť svoje. Takíto nadriadení mávajú vyššie platy ako iní. Podľa štúdie je to vďaka faktu, že si radi privlastňujú zásluhy za prácu iných, vrátane zamestnancov.

Pravidlá pre nich neplatia

Ak sa niečo pokazí, narcistický šéf nepreberie zodpovednosť a presunie vinu na kolegov. Človek, ktorý preňho pracuje, nebýva zodpovedný za úspechy, ale len za chyby.

Reklama

Títo šéfovia veria, že rozumejú veciam lepšie ako ostatní, takže nepočúvajú svojich ľudí ani expertov. Známi sú aj výbušnosťou a záchvatmi hnevu, keď vidia nesúhlas alebo nelojálny prístup.

Chcete byť mladým úspešným lídrom? Osvojte si týchto 12 zvykov

Pre firmu je však najhoršie, že striktne vyžadujú od druhých, aby sa správali podľa pravidiel, ale sami sa nimi neriadia. Avšak narcista vo vedúcej funkcii má celý život na to, aby zdokonalil svoju stratégiu zastrašovania. Ľudia, ktorí od neho chcú, aby dodržiaval štandardy, sa rýchlo naučia, že za túto odvahu zaplatia. Narcistický manažér verí, že pre neho pravidlá neplatia.

Sú úspešnejší ako ostatní?

Lídri tohto typu dokážu okolo seba vytvoriť celú mytológiu. Zoberte si, napríklad, Elona Muska, jedného z najbohatších ľudí planéty a zakladateľa Tesly. Alebo Steva Jobsa s Applom. Že by novátori boli trošku narcistickejší ako ostatní? Odpoveď je nie, tvrdí v komuniké spoluautorka štúdie Jennifer Chatman z Kalifornskej univerzity v Berkley.

Zakladateľ Tesly Elon Musk. Foto: SITA

„Môžete si veriť a byť inovatívny, ale pritom nebyť egocentrický, nezneužívať iných a nemať prílišnú sebadôveru či necitlivosť k riziku,“ hovorí Chatman. „Bill Gates je perfektný príklad. Verejnosť v USA si však vytvorila názor, že lídri majú byť hlasní a veľmi sebavedomí.“

Narcistickí šéfovia neuspejú vždy. Iný výskum zistil, že ak sa správate „čudne“, v skutočnosti vám to príliš na pracovisku nepomáha. Ak sa však takémuto lídrovi darí, vplyv na organizáciu je zásadný aj vtedy, keď už nie je na čele.

Narcistickí lídri sú infekční

Výskumníci tvrdia, že samoľúbi lídri sú ako vírus: „Nevytvárajú ďalších narcistických ľudí,“ hovorí Chatman, „nejde totiž o to, aby ľudia robili to, čo robí líder. Háčik je v tom, že líder vytvorí kultúru, ktorá ľudí motivuje, aby postupovali menej eticky a menej spolupracovali, či už sú sami narcistickí alebo nie.“

Firemné postupy a politiku totiž podobní lídri tvoria všelijako, prípadne ich nevytvoria vôbec. „Často sa rozhodnú, že nezostavia pevnú politiku v oblasti etiky, konfliktu záujmov či rovnosti platov medzi ženami a mužmi, ako aj podpory tímovej práce a snahy, aby sa ľudia voči kolegom správali slušne a s rešpektom,“ pokračuje Chatman.

Ako hovoriť so šéfom, aby vás počúval? Sú na to osvedčené triky

Z dlhodobej perspektívy však podobné postupy organizáciu poškodzujú. Jednou zo silných stránok spoločností sú výsledky tímovej práce. Tie sa nedostavujú, ak ľudia nespolupracujú. Morálka klesá a zamestnanci zisťujú, že sa neučia ani nerastú.

Ako sa s takým šéfom vysporiadať

Ak zdravie a úspech organizácie závisí od skutočnosti, či sa podarí vyhnúť tomu, aby bol na čele samoľúby líder, tak to znamená v prvom rade, že by sa tam taký človek vôbec nemal dostať. Chatman preto radí, aby sa pri najímaní manažérov firmy snažili odhaliť ich narcistické sklony. Pripúšťa však, že tí pri pohovoroch majú len také referencie, ktoré ich chvália.

Mnoho narcistických ľudí sa dokáže tváriť milo, kým sa nedostanú na pozíciu lídra. Chatman tak odporúča predstavenstvám, aby ich radšej obmedzovali. Asi najvýznamnejším odporúčaním je, aby väčšia časť platu a bonusov lídra závisela od rozvoja jeho ľudí.

Ostré lakte v práci automaticky úspech nezaručia, zistili vedci

Jediný spôsob, ako organizáciu zachrániť pred samoľúbym človekom vo vedúcej funkcii, je odvolať ho, uzatvára Chatman. To je však často len začiatok ťažkej práce, ktorá bude nasledovať. Opraviť poškodenú firemnú kultúru a oživiť otrávených zamestnancov zvykne trvať dlho.

Prispievateľka Alison Escalante píše na Forbes.com o práci a výkonnosti.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?