14. januára 2019

Tvrdia, že sú novou generáciou žien v biznise, ktoré si na to, aby boli úspešné, nepotrebujú obliekať „nohavice“. Po rokoch v pracovnom prostredí, ktoré je silne maskulínne, cítili potrebu podporiť a spájať ženy, ktoré sa v ňom pohybujú. Platforma Trust Women sa teraz prostredníctvom diskusií posúva z uzavretej facebookovej skupiny smerom k širšej verejnosti. Zakladateľky si totiž uvedomujú, že bez pomoci mužov sa spoločnosť nezmení.

Za iniciatívou Trust Women stoja štyri úspešné Slovensky Adela Zábražná, Kristína Pomothy, Martina Drahošová a Eva Vaľovská, ktoré spojila práve téma žien v biznise. „Neboli sme štyri kamarátky, ktoré sa rozhodli založiť si klub. Pociťovali sme však rovnakú potrebu ženského networku a podpory,“ vysvetľuje  Drahošová, ktorá je biznis developerkou slovenského startupu iXWorx.

Každá z nich pôsobila v rôznych krajinách sveta na iných pozíciách a pocit nedostatku žien v pracovnom prostredí prišiel až s kariérnym postupom. Ženy sú totiž často vo firmách medzi zamestnancami zastúpené 50-percentne a chýbajú až na vyšších miestach.

Zakladateľky platformy (zľava) Eva Vaľovská, Kristína Pomothy, Martina Drahošová a Adela Zábražná. Foto: Miro Nôta

Na tento problém vo svojom predchádzajúcom zamestnaní poukázala ďalšia zo zakladateliek Adela Zábražná, ktorá k rozlúčkovému mailu kolegom pripojila grafickú pyramídu znázorňujúcu zastúpenie žien a mužov. „Ženám som priradila červené políčka, mužom modré a postupne som poskladala pyramídu od najnižších pozícií po najvyššie. Pekne bolo vidieť, ako je pyramída zdola červená, postupne sa farbila domodra a na samotnom vrchole už červená nebola vôbec,“ hovorí.

Zo Silicon Valley sa vrátila domov.
Vo firmách spája psychológiu a dizajn

Reklama

Jasnou rečou hovoria aj čísla. Medzi 500 najväčšími firmami sveta je podľa prieskumu Gender Forward Pioneer Index spoločnosti Weber Shandwick len necelých 11 % žien na seniorských manažérskych pozíciách. Aj napriek tomu, že už viaceré výskumy a štúdie ukázali, že rodová diverzita spoločnostiam prospieva. Washingtonský think tank Peterson Institute of International Economics napríklad zistil, že ak spoločnosť zvýši počet žien na manažérskych pozíciách z nuly na 30 percent, dosiahne zisky vyššie o 15 percent.

Platforma Trust Women chce k riešeniu aj tohto problému prispieť budovaním sebavedomia žien či už v pracovnom, alebo súkromnom živote. „Chceme vytvárať priestor na výmenu skúseností, zdieľanie životných príbehov, učenie sa a vzájomné posúvanie. To je spôsob, ako sa pohnúť vpred bez násilných metód,“ hovorí Zábražná, ktorá je konateľkou Slovenskej aliancie pre inovatívnu ekonomiku.

Na stretnutiach a diskusiách rieši platforma témy, ktoré sa týkajú rovnosti, sebarealizácie, spolupráce žien či búrania stereotypov. Ako hovorí štúdia Catalyst, len väčšia rodová diverzita nestačí a kľúčové je práve to posledné spomínané. „Keďže sú ženy líderky stereotypizované ako zlé riešiteľky problémov, ich moc motivovať podriadených je ohrozená,“ píše sa v štúdii.

REBRÍČEK: Top startupistky Slovenska.
Majú potenciál a milióny v investíciách

Z tohto a podobných dôvodov sa Trust Women snaží do debát o rodovej rovnosti zapojiť aj mužov. Väčšina z nich si neuvedomuje, čo môžu niektoré poznámky urobiť so psychikou ženy, s jej sebadôverou, a ako to môže ovplyvniť jej pracovný výkon. „Nechceme byť klubom žien, ktoré sa podporujú rozprávaním ukrivdených príbehov,“ vysvetľuje Eva Vaľovská, ktorá je zároveň CEO startupu Event Advisor, a dodáva, že v januári chystajú špeciálne podujatie, na ktoré pozvú aj mužov. „Chceme poznať ich názor, vypočuť si, ako to vnímajú oni,“ dodáva Drahovská.

dvojstrana z januárového vydania magazínu Forbes na ktorej je časť rozhovoru so zakladateľkami platformy Trust Women a ich spoločná fotografia Veľký rozhovor so zakladateľkami si môžete prečítať v januárovom Forbes.

Tak ako ženy, aj muži čelia v pracovnom a súkromnom živote stereotypom a Trust Women chce podľa zakladateliek nastoľovať rovnováhu. Aj preto nepoužívajú slovo feminizmus, ktoré má v našej spoločnosti väčšinou negatívnu konotáciu. „Necítime potrebu operovať s tým názvom. Podobne, ak by sa nejaké hnutie volalo maskulinizmus, tiež by sa nám to nepáčilo,“ hovorí štvrtá zo zakladateliek, work-place konzultantka Kristína Pomothy.

Dôležitosť feminizmu však nepopierajú, keďže historicky priniesol našej spoločnosti veľa. „Dnes sme už ďalej, potrebujeme nastoľovať rovnováhu, balans. Tak, aby chlapi mohli priznať zraniteľnosť a aby ženy mohli dosahovať CEO posty v korporáciách. Celé je to o vyrovnávaní toho, čo si spoločnosť myslí, že je ´vhodné ´alebo ´možné ´,“ uzatvára.

Ich fond podporuje ženy vo vedení firiem.
Prvé peniaze dajú aj na novú školu v Bratislave

Pred rokom začali ako skupina na Facebooku, ktorá má dnes viac ako 200 členiek. Postupne začali organizovať uzatvorené stretnutia či knižné kluby a tiež diskusné podujatia otvorené pre verejnosť. Ich cieľom je, aby si ženy viac dôverovali, navzájom sa inšpirovali a motivovali so zámerom rásť tak v osobnom, ako aj v profesijnom živote.

ANKETA

Medzi vyše 200 členkami platformy Trust Women sú mnohé úspešné Slovenky nielen z prostredia biznisu. Spoluzakladateľky Pixel Federation Lucie Šickovej, CEO Profesie Ivany Molnárovej a zakladateľky programu MiniTech MBA Mirky Rusnokovej sme sa opýtali, prečo sa stali jej súčasťou a prečo sú podobné iniciatívy dôležité.

Mirka Rusnoková

„Členkou Trust Women som sa stala na podnet spoluzakladateliek. Podujatia, ktoré som navštívila, ma presvedčili, že takáto komunita tu chýbala. Pridanou hodnotou je zdieľanie osobných aj pracovných skúseností a atmosféra dôvery. Zakladateľky sa nesnažia vyčleňovať, ale povzbudzovať ženy, aby každá vo svojom prostredí bola čo najlepším prínosom a cítila, že je podporovaná ďalšími (nielen) ženami.“

Lucia Šicková

lucia šicková

„V skupine Trust Women som zatiaľ len pasívnym prijímateľom obsahu, na stretnutia sa mi, bohužiaľ, nepodarilo prísť. Stoja za ním však silné mladé ženy, s ktorými v nejakej forme spolupracujem alebo sledujem ich prácu. Myslím, že podobne platformy sú dôležité. Vďaka nim sa stretávajú, vymieňajú si informácie, zdieľajú skúsenosti, dávajú si spätnú väzbu a navzájom si pomáhajú, z čoho na záver dňa benefituje každý. Dievčatám veľmi držím palce!“

Ivana Molnárová

ivana molnárová

„Je dôležité, aby sa ľudia v dnešnej dobe spájali. Vnímam ako potrebné, aby sme si vzájomne pomáhali a nebojovali proti sebe. Práve z tohto dôvodu majú takéto platformy veľký zmysel. Mnohým z nás neuveriteľne pomáha, keď sa vieme podržať a zdieľať svoje skúsenosti. Iným zas môže pomôcť čo i len vyrozprávanie sa a uvedomenie si, že aj iným sa to už stalo. Podľa mňa má veľký zmysel, keď sa o čosi skúsenejšie kolegyne podelia o svoje skúsenosti a odovzdajú vlastné životné príbehy. Ja sama si veľmi vážim komunikáciu s podobne nastavenými ženami. Je to krásne, keď v každej jednej nájdem kúsok svojho mladšieho ja.“

Hlavné foto: Miro Nôta