8. decembra 2020

Efektívne manažovať čas bolo problémom už za normálnych okolností. Pandémia teraz priniesla celú novú sériu problémov, vrátane zdieľania pracovného priestoru s životnými partnermi a deťmi, či dokonca zladenie práce a výučby detí z domu.

Online prenos diskusie spojenej s krstom Diáru duševného zdravia môžete sledovať 9. 12. od 18:00 hod. na tomto linku.

V máji sa podľa prieskumu Stanfordovej univerzity až 42 percent Američanov vo veku 20 až 64 rokov, ktorí zarábajú za rok viac ako 20-tisíc dolárov, stiahlo do svojich domovov. Pred pandémiou to boli len dve percentá. Veľké „sťahovanie“ kancelárií do našich domovov sa konalo aj na Slovensku.

A nezdá sa, že by koniec bol na dohľad. Hoci časť kancelárií sa otvorila, je možné, že zamestnanci budú musieť pracovať z domu najmenej do roku 2022. Ak ste však doma zaviedli týchto päť krokov na manažovanie času, dokážete zvýšiť produktivitu a zachovať si zdravý rozum aj v týchto šialených časoch.

Reklama

1. Máte už vlastné miesto?

Keďže je jasné, že pandémia bude trvať dlho, je zásadné určiť si doma svoje pracovné miesto. Súkromný pracovný priestor, ktorý je váš, jednoducho potrebujete. Skúste si nájsť také miesto, kde je ticho, kde vás nič neruší a kde ste dostatočne oddelený od zvyšku domácnosti, aby ste na konci pracovného dňa neboli pod časovým stresom.

Aj keď nemáte oddelenú izbu, nájdite si aspoň vlastný kút, miesto v jedálni, kuchyni, podkroví či na prízemí. Použite rozdeľovače, ktoré vám vytvoria jasnú hranicu medzi domácim a pracovným priestorom. Okrem nutného vybavenia, ako je dobré osvetlenie či veľký monitor, je rozhodujúca aj vhodná ergonomika.

Investujte do kvalitného kresla s kolieskami, ktoré sa dá výškovo nastaviť a ponúka podporu bedier. Čím lepšie pohodlie, tým vyššia produktivita.

2. Manažujete si energiu?

Táto schopnosť je pre maximálnu produktivitu rozhodujúca. Každý má odlišné vnútorné rytmy. Niektorí sme nočné sovy, iní zase ranné vtáčatá. Ak ste to druhé, naplánujte si na ráno najdôležitejšie úlohy. Sústreďte sa na to, čo dokážete ovplyvniť a nastavte si aktivity tak, aby ste využili svoje „ospalé“ a „čulé“ chvíle, ktoré sú pre vás prirodzené.

3. Robíte strategické prestávky?

Jedným z najhorších aspektov práce z domu je ten, že zvyčajne trvá dlhšie ako v práci. A ak pracujete nonstop, strácate sústredenie. Strategické prestávky potrebné na súboj s únavou si naplánujte aj do kalendára. Môžete počas nich meditovať, ísť von so psom, hrať sa s deťmi alebo sa len zasnívať, aby si myseľ oddýchla.

Ak sa trápite hrozbou nezamestnanosti, môžete si cez prestávku občerstviť svoj životopis a kontakty na LinkedIne.

4. Spolupracujete s partnerom?

Ako stráviť domáci pracovný deň bez toho, aby ste poškodili vzťah? Jedna možnosť je zdieľať kalendár, aby ste mali prehľad o tom, čo robí ten druhý. Ďalšou možnosťou je prideliť si „pracovné hodiny“ a rozdeliť si starostlivosť o deti počas jednotlivých úsekov dňa. Nájdite si aj tiché miesto na telefonovanie.

Aby ste sa vyhli vyhoreniu, nájdite si čas, počas ktorého budete osamote. Keď raz vyladíte rutinu a udržíte ju pohromade, život sa vám bude organizovať oveľa ľahšie.

5. Stanovili ste si zdravé hranice ?

Pracujete počas pandémie viac? Microsoft v prieskume zistil , že to tak je. Podľa štúdie dátových vedcov sa priemerný počet hodín v týždni navýšil o štyri. Teraz, keď cesta „z kancelárie domov“ trvá pár sekúnd, je manažment času veľmi dôležitý.

Aby ste si udržali zdravú rovnováhu medzi prácou a súkromím, vytvorte si kalendár a ukončite pracovný deň v stanovený termín. Vypnite počítač a notifikácie.

Zvážte, či do mailov nepridať aj pracovné hodiny, aby ľudia vedeli, kedy vás môžu kontaktovať. Nové hranice dodržujte a chráňte si ich. Ak to neurobíte vy, nikto to za vás nespraví.

Napokon je dôležité vytvoriť si štruktúru, ktorá funguje pre celú rodinu. Čím viac využívate čas a energiu, tým viac máte šancu, že krízu prežijete v šťastí a v zdraví.

Autorkou článku je prispievateľka Caroline Castrillon, ktorá píše na Forbes.com o kariére, podnikaní a ženách.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?