18. novembra 2020

Nezúfajte, nie každá technika musí vyhovovať všetkým. Tu je pár tipov, ako známe metódy nahradiť a všetko stihnúť urobiť včas.

Zjedz tú žabu

Je pravidlo Briana Tracyho, ktoré hovorí: „Začni deň tou najťažšou úlohou, teda zjedz tú žabu, a tým rutinným sa venuj až potom.“ Čo však robiť, ak ráno nie ste schopní začať hneď takto zostra?

Vyskúšajte: Naplánujte si najťažšiu prácu na hodiny, keď sa sami cítite najviac produktívni. Pokiaľ máte napríklad pocit, že sa vám najlepšie pracuje tesne pred odchodom z práce, nechajte si tú najťažšiu úlohu práve na túto chvíľu.

Alebo: Pokiaľ ráno nemáte dostatok motivácie, aby ste sa púšťali do náročných úloh, skúste najskôr urobiť tie malé, rutinné, ktoré vám pôjdu od ruky. Budete mať pocit, že ste niečo urobili a budete aj viac motivovaní na väčšie úlohy. Mimochodom, tvrdil to aj Mark Zuckerberg: „Jednoduché biznisové pravidlo znie: ‚Začni vecami, ktoré sú jednoduché a potom urobíš veľký progres.‘“

Pomodoro technika

Spočíva v tom, že 25 minút pracujete a následne si dáte 5 minút prestávku. A celé to opakujete. Pokiaľ vás dodržiavanie tejto techniky dostáva do príliš veľkého stresu, zvážte nasledujúci prístup.

Vyskúšajte: Tiché hodiny. Stanovte si v práci pevný čas, počas ktorého vás nikto nebude môcť vyrušiť. Odpojte sa teda na vami určený čas od všetkých sociálnych sietí, vypnite telefón, neaktualizujte e-mail, nedohovárajte si schôdzky a venujte sa iba svojej práci. Prestávku si dajte až po uplynutí celej dvojhodinovky, ktorú nebudete nijako časovo porciovať.

To do listy

Time managementová klasika, ktorá však nemusí vyhovovať všetkým. Tu sú dva spôsoby, ako ju nahradiť.

Vyskúšajte: Not-to-do list. Ten bude obsahovať všetky aktivity, do ktorých sa počas dňa nechcete pustiť, alebo ktoré zbytočne odvádzajú vašu pozornosť.  Kouč Tim Ferriss, ktorý si not-to-do listy sám robí, dodáva: „To, čo neurobíme určuje, čo urobiť môžeme.“ Ferriss má na svojom zozname tieto body: nenechať ľudí odbiehať od témy a nezúčastňovať sa na stretnutiach s nejasnou agendou. Váš zoznam potom môže obsahovať aj položky typu: nekontrolovať Facebook, nevybavovať sa pridlho s kolegom na káve, alebo neodpovedať na e-maily hneď, ako prídu.

Alebo: Päťbodová metóda Rydera Carrolla, zakladateľa bullet journalingu, v ktorej si spíšete všetky úlohy a zhodnotíte, či ich vôbec musíte urobiť.

Dvojminútové pravidlo

Hovorí, aby ste úlohy, ktoré môžete vybaviť za menej ako dve minúty, urobili ihneď, ako sa objavia. V praxi vás toto pravidlo môže neustále vyrušovať od práce. Čo s tým?

Vyskúšajte: Vo chvíli, keď sa objaví úloha, zapíšte si ju na papier alebo do poznámok v telefóne. Vráťte sa k nej však až vo chvíli, keď máte podobných úloh nazbieraných viac a potom ich urobte všetky naraz.

Článok vyšiel v českej verzii magazínu Forbes v rubrike Jak být lepší.   

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?