Už nejaký čas dobrovoľne koučujem mladých rodičov a páry, ktoré si budujú kariéru, aby dokázali prekonať súčasné šialenstvo a vyvážiť lásku, prácu či výchovu detí počas izolácie. Z konverzácií, ktoré som v tejto súvislosti viedla, sa opakovane vynárajú štyri témy:
Pád osobného a pracovného múru
Počas prvého mesiaca koučovania dominovali úspešné osobnosti typu A. Ide o ľudí, ktorí sa domnievajú, že akákoľvek situácia je zvládnuteľná, pokiaľ sú sami organizovaní a sústredení. Zvládali prácu, lásku, rodičovské povinnosti. Tak prečo nie pandémiu?
Nerozprávajte sa doma len o korone.
Psychologička radí, ako zvládnuť napäté vzťahy v izolácii
Náhle sa ocitli v iných situáciách. Ženy dojčia počas videokonferencií, zatiaľ čo ich partneri sa snažia dostať kvíliace deti spred kamery. Včerajší šéfovia, ktorí boli k dispozícii 24 hodín denne sedem dní v týždni, a nikdy nemuseli riešiť starostlivosť o deti, zrazu s partnermi vyjednávajú o štyroch hodinách nerušenej práce v spálni. Ešte väčšmi to otvára oči tým, ktorých partneri nepracujú a nechápu, prečo vzniká celý tento zmätok.
Náhle a veľkolepo ako Berlínsky múr sa zrútila bariéra, ktorú svet podnikania dávno zaviedol ako posvätnú. Ide o hranicu medzi osobným a pracovným životom. Vaše videokonferenčné obrazovky zrazu odhaľujú, akí v skutočnosti ste: rodičia bez kontroly, s náladovými, nespolupracujúcimi partnermi a nepostlanými posteľami. Je to ponižujúce. Je to nádherné. Je to transformačné. Jedna mladá žena sa mi priznala, že svojho šéfa už nikdy nebude vidieť tak ako predtým. Teraz bola svedkom toho, ako sa jeho trojročná dcéra dožadovala bozku počas zasadnutia správnej rady.
Ako byť lepší v čase pandémie? Zavolajte mame,
nakúpte susedovi, podporte kolegyňu v práci
Čo robiť? Zlúčte tieto životy. Prijmite za svoju ľudskosť, ktorá je výsledkom tejto situácie. Nesnažte sa ju skrývať, pochváľte sa ňou. Šéfka, ktorá dojčí počas videokonferencie, je vzorom a ukážkou toho, ako bude v budúcnosti vyzerať leadership.
Neriešte perfekcionizmus
Je načase znížiť vaše očakávania. Predovšetkým tie, ktoré máte sami na seba. Nie, počas pandémie zrejme nebudete dokonalými rodičmi, partnermi alebo deťmi. Väčšina vašich rodičov práve uviazla v ťažkej situácii, a ak bývajú v domovoch dôchodcov, tak stres vynásobte tisíckou. Nemôžete to kontrolovať. Vy to skrátka nemôžete kontrolovať. Kedy ste sa stali natoľko posadnutí kontrolou? Hlučné strhávanie náplasti ilúzií je bolestivé. Mnoho úspešných ľudí si uvedomuje, koľko toho považovali za samozrejmé.
Pandémia koronavírusu nás napĺňa strachom.
Psychológ radí, aby sme ho radšej nahradili nádejou
Nejde iba o malé zmeny. Slávne pravidlo 80/20 percent, ktoré som roky dávala klientom ako radu, to nevyrieši. Musíte ísť oveľa, oveľa nižšie. Až na úrovne, do ktorých ste sa nikdy nechceli dostať. Dovolíte deťom, aby celý deň strávili sledovaním videí na YouTube. Na večeru si dáte päť dní po sebe cestoviny a tie zostávajúce dva dni siahnete po cereáliách.
Nedosiahnete svoje ciele, prídete o dohody. Pohádate sa s milovanými partnermi pred deťmi! V tíme si skočíte do vlasov. Priberiete 10 kíl. Rozplačete sa pred šéfom – online. Vo väčšine prípadov budete nedokonalí. Sklamete sami seba – opakovane. I napriek tomu, ak dokážete prijať túto svoju stránku a zdieľať s ostatnými zraniteľné miesta, si môžete vybudovať odolnosť v osobnej i pracovnej realite.
Čo robiť? Je čas na to, aby ste si opakovali slová: „Dopraj mi pokoj, aby som prijal veci, ktoré nemôžem zmeniť. Daj mi odvahu, aby som zmenil veci, ktoré zmeniť môžem. A daj mi múdrosť, aby som dokázal rozoznať jedno od druhého.“ Kašlite na perfekcionizmus a objasnite si krátkodobé priority. Na prvom mieste je, aby ste sa z tejto situácie aj s blízkymi dostali živí a zdraví. Všetko ostatné je detail.
Spoznávajte sa (súcitne)
Práve kríza odhalí o ľuďoch, vzťahoch a leadershipe veľa. Začnete sa učiť, kto bude kričať, kto žiariť, kto plakať a prežívať a kto sa potichu, možno potajme vzdá. Odhalí to veľa aj o vás. Za čo a za koho sa postavíte? Komu pomôžete a koho necháte padnúť? Kým sa stanete, keď bude situácia zväzujúca či desivá? Ste extroverti, ako žena z Paríža, s ktorou som komunikovala a ktorá z balkóna mávala neznámym susedom? Alebo ste ako Lucy Kellaway z Financial Times a užívate si, že sa môžete skrývať doma v pyžame?
Moji priatelia z oblasti koučingu hovoria: „Ak nemôžete ísť von, choďte dovnútra.“ A toto je skvelá príležitosť sledovať blízkych, ako reagujú na nezvyčajné okolnosti. Opýtala som sa jednej mladej matky, čo by chcela v budúcnosti. Nevedela odpovedať. Bola príliš zaneprázdnená zoznamom úloh a odsudzovaním sa za všetko, čo nesplnila. Pokiaľ to neviete, nemôžete požiadať o pomoc. Ujasnite si to a začnite vyjednávať.
Čo robiť? Študujte sami seba, ale nesúďte sa. Uvedomte si systémy a vzorce, v ktorých fungujete doma a v práci. Možno už totiž nikdy nebudú také zreteľné ako teraz. Poznať (a milovať) človeka, ktorý sa vynára z tejto krízy, je niečo, čo môžete kontrolovať. Sebauvedomenie a vzťahy, poznamenáva Thomas Hübl, sú najlepšou imunitou proti chorobe a depresii.
Dohoda so všetkými (vrátane vás)
Je pomerne dobre preskúmané, že tímy, v ktorých sa ľudia naučili, akým spôsobom sa môžu na veciach dohodnúť, sú oveľa výkonnejšie. Vytvárajú akúsi „psychologickú bezpečnosť“, ktorá umožňuje každému jednotlivcovi pohodlne prispievať. Amy Edmondson odporúča tri kľúčové kroky pri budovaní psychologicky bezpečných tímov:
- Prácu berte ako učenie sa, nie ako úlohu, ktorú treba len vykonať.
- Uznajte vlastnú omylnosť.
- Podnecujte svoju zvedavosť a klaďte veľa otázok.
Tento proces je rovnako efektívny aj doma. Páry, ktoré sa učia vyjadrovať a vyjednávať o svojich víziách, potrebách i túžbach, sú spokojnejšie, píše profesorka Jennifer Petriglieri v knihe Couple That Work. V skutočnosti je to jediná vec, ktorú majú podľa výskumu tieto páry spoločnú. Nezáleží na ich majetku, inteligencii ani zázemí. Ide o to, či našli konštruktívny spôsob prijať rozdiely.
Máte viac tímov, doma aj v práci, a všetci by mohli ťažiť zo vzájomnej dohody. Sadnite si s rodinou a spíšte túto dohodu. Využite tri vyššie uvedené kroky. Zapojte do tejto činnosti aj deti, aby získali novú zručnosť. Kto robí v novej realite čo, a na ako dlho? Buďte otvorení novým úlohám. A myslite na to, že deti sa učia o rodovej rovnosti podľa toho, čo im ukazujú rodičia.
Držte sa pôvodného modelu alebo ho pre krízu opäť prerokujte. Rovnaké nástroje využite v práci. Dohodnite sa so šéfom, čo ste schopní a čo nie ste schopní dodať. V týchto diskusiách je menej dôležitý výsledok a viac proces či dôvera, ktorú si budujete. Všetky strany totiž cítia, že sú naplno zapojené do definovania demokracie, v ktorej sa snažia žiť, pracovať a milovať.
Čo robiť? Využite čestnosť a transparentnosť na vyjednávanie vzájomne prijateľných, prípadne inovatívnych nápadov a riešení. Môže sa stať, že sa vy a členovia tímov vynoríte z lockdownu skutočne fyzicky aj psychicky silnejší.
Avivah Wittenberg-Cox píše pre Forbes.com o leadershipe a rodovej rovnosti.
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]