23. augusta 2020

Desaťtisíce slovenských študentov, ktorí cestujú do zahraničia, majú neistú budúcnosť. Pre pandémiu koronavírusu upravujú jednotlivé inštitúcie svoje pravidlá akademického roka podľa nariadení štátov. Za veľkú mláku sa dostanú len na výnimku, v Británii niektorých čaká aj karanténa. 

Štvrtok 20. augusta sme na Slovensku zaznamenali rekordný počet pozitívne testovaných ľudí na ochorenie Covid-19 od začiatku pandémie. Časť z nich tvoria dovolenkári, ktorých už onedlho pravdepodobne vystriedajú slovenskí študenti študujúci v zahraničí. Dôležité číslo: v roku 2017 študovalo na zahraničných školách viac ako 30-tisíc Slovákov

Do škôl už čoskoro

Ako sa hovorí, iný kraj, iný mrav — niektoré školy otvárajú svoje brány podľa bežných pravidiel, iné nechávajú zatvorené kampusy a ďalšie budú prezenčnú formu štúdia kombinovať s online výučbou.

Mnohé štáty k zahraničným  študentom pristupujú s výnimkou a aj podľa rezortu slovenskej diplomacie by mal byť proces vzdelávania čo najmenej ovplyvnený cestovnými opatreniami či hraničnými obmedzeniami, ktoré môžu opätovne vstúpiť do platnosti. Ako pre Forbes povedal štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus, téma cezhraničnej študentskej mobility sa bude otvárať na septembrovom zasadnutí konzília odborníkov. 

V zahraničí študuje viac ako 30-tisíc Slovákov.
Chýba im zvučné meno školy aj odbory

Reklama

Rezort diplomacie upozorňuje, že situácia sa neustále mení a študenti by si mali pred odchodom overiť režim, v akom fungujú jednotlivé krajiny. „V súčasnosti prichádzajú z rôznych krajín Európy či sveta informácie o zavádzaní, respektíve úprave tamojších bezpečnostných opatreniach, týkajúcich sa aj prechodov hraníc či pobytu v danej krajine, študentov nevynímajúc,“ upozorňuje Klus. Preto sme sa pozreli na situáciu v krajinách, ktoré navštevujú naši študenti. 

1. Česi zatiaľ bez obmedzení

Do susednej Českej republiky mieri až 70 percent študentov, ktorí sa rozhodnú pre výučbu za hranicami. Podľa pandemického semafora, ktorý podobne ako Slovensko zaviedli aj naši západní susedia, sú aktuálne rizikovejšie oblasti Praha a Frýdek-Místek. Práve metropola a tamojšia Univerzita Karlova býva častou zastávkou slovenských vysokoškolákov.

Univerzita Karlova zatiaľ plánuje štandardný začiatok školského roka, teda od 1. októbra. „Všetky naše fakulty sú pripravené začať vyučovanie v bežnom režime, žiadnu mimoriadnu úpravu v tejto chvíli neplánujeme,“ hovorí pre Forbes Petr Podzimek z odboru vonkajších vzťahov Univerzity Karlovej. Dodal, že ak si to bude situácia vyžadovať, sú pripravení presunúť výučbu do online prostredia. Slovenskí študenti sa pred nástupom do školy momentálne nemusia preukázať negatívnym testom na Covid-19 alebo absolvovať povinnú karanténu. 

3, 2, 1… 123. Odpočítavať už netreba,
druhá vlna koronavírusu je tu

Naopak, ďalšia našincami obľúbená Masarykova univerzita sa ešte na jar rozhodla posunúť otvorenie školského roka na 5. októbra. Aktuálne počíta s prezenčnou výučbou, ale v prípade nepriaznivej epidemiologickej situácie sú pripravení prejsť aj na online. „Prípadné obmedzenia sa nemusia týkať plošne celej univerzity, ale iba konkrétnych fakúlt, budov a pracovísk,“ vysvetľuje hovorkyňa Masarykovej univerzity Tereza Fojtová. Podobne ako niektoré štáty, aj samotná univerzita pracuje na vlastnej forme pandemického semafora, ktorý bude upravovať obmedzenia podľa stupňa nákazy. K zahraničným študentom plánujú pristupovať podľa nariadení ministerstva zdravotníctva a zahraničných vecí. 

2. Situácia vo svete

Slováci neobľubujú univerzity len v Českej republike, ale často vycestujú za štúdiom do Rakúska, Nemecka, Francúzska, Veľkej Británie, USA alebo Kanady. Pred niekoľkými dňami otvoril zahraničným študentom brány napríklad aj Izrael, ktorý predtým povoľoval vstup len vlastným občanom či ľuďom s trvalým pobytom na ich území. Podobná situácia panuje aj za veľkou mlákou.

„Vstup do Kanady majú napriek aktuálnemu zákazu vstupu cudzincov povolení medzinárodní študenti, ktorí mali platné povolenie na štúdium alebo ho mali schválené pred začiatkom obmedzení,“ ozrejmuje štátny tajomník. O výnimku môžu požiadať napríklad aj študenti, ktorí plánujú ísť do USA. Deje sa tak na základe osobitého posúdenia Veľvyslanectvom Spojených štátov amerických v Bratislave.

Tamojšie vysoké školy fungujú podľa rôznych schém. Podľa Kataríny Križkovej, Student Programs Manager Leaf, väčšina škôl zvažuje prezenčnú formu, mnohé sú však nastavené na online. Ako príklady uvádza napríklad Harvard Kenedy School, ktorá tento rok napríklad neotvorí svoj kampus, alebo Harvard College, ktorá umožní len obmedzené používanie laboratórií, výskumných oddelení a knižníc, väčšinou však pre doktorandov a výskumných pracovníkov.

Opäť sme zaznamenali trojciferný nárast prípadov Covid-19.
Prehľad situácie v okolitých krajinách

Univerzity vo Veľkej Británii sa zasa väčšinou zhodli, že počas prvého semestra zavedú takzvané blended teaching, teda zmiešané vyučovanie. Časť kurzov bude online a časť zasa prezenčne. „Školy otvárajú kampusy pre študentov a chcú, aby prišli, pričom sa budú riadiť situáciou v krajine a vládnymi nariadeniami. V prípade lockdownu a uzatvorenia univerzít školy tiež pripravujú riešenia (ubytovanie) pre študentov, ktorí sa pre situáciu nemôžu vrátiť domov,“ dodáva Križková.

3. Špecifickí stredoškoláci

Trochu iná situácia panuje pri stredoškolákoch, ktorí v prípade, že chceli stihnúť začiatok školského roka v zahraničí, už museli vycestovať. Ako ozrejmuje Križková, štipendisti Leafu študujú vo Veľkej Británii len na súkromných vysokých školách. Ak do krajiny prišli po 16. auguste, musia absolvovať povinnú karanténu.

Toto pravidlo sa vzťahuje aj na stredoškolákov v USA, aj keď veľa stredných škôl v Spojených štátoch pozastavilo prijímanie zahraničných študentov, keďže nie sú schopné zabezpečiť študentovi rodinu. Tí, ktorí žijú na internátoch, musia absolvovať karanténu. „Niektoré poskytnú samostatné izby na internáte, iné zabezpečia hotel, niektoré vyžadujú od študenta a jeho rodiny, aby sa o zabezpečenie miesta pre karanténu postarali sami,“ dopĺňa manažérka Leafu. Navyše všetky tieto školy vyžadujú negatívny test, nosenie rúšok závisí od pravidiel v jednotlivých štátoch USA.  

Reklama

Klus na záver pripomína, že stále existuje riziko nemožnosti vycestovať za zahraničným štúdiom v prípade vzniku ďalších komplikácií. „Odporúčame študentom, aby si nad rámec svojej individuálnej komunikácie so školou či univerzitou overili na našej webovej stránke cestovateľské informácie a podmienky vstupu do danej krajiny (najmä možnosť udelenia výnimky pre študentov),“ uzatvára. 

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?