21. augusta 2020

Na Slovensku zachytili vo štvrtok 20. augusta 123 nových prípadov nákazy koronavírusom. Je to doteraz najvyšší prírastok, doterajší rekord padol ešte 15. apríla, keď testy zachytili 114 ľudí s ochorením COVID-19.   

Najviac nových nakazených zaznamenali v okrese Bratislava, až 34. Na Slovensku je aktuálne nakazených 1 147 ľudí, čo je takisto rekord. V nemocnici je s ochorením COVID-19 celkovo 44 ľudí, z toho štyria sú na jednotke intenzívnej starostlivosti a traja na pľúcnej ventilácii.

Druhá vlna sa rozbieha vo viacerých štátoch Európy, rekordné prírastky hlásilo v posledných dňoch napríklad aj Poľsko a Chorvátsko, zvýšené počty zaznamenávajú pravidelne aj v Nemecku či Česku.   

Opäť sme zaznamenali trojciferný nárast prípadov Covid-19.
Prehľad situácie v okolitých krajinách

Trojciferné číslo nových denných prípadov malo Slovensko zatiaľ len štyrikrát. Naposledy to bolo 18. augusta (vtedy pribudlo rovných 100), predtým sa to dva razy stalo v apríli: 15. apríla pribudlo 114 nakazených a 7. apríla 101. 

Reklama

Na Slovensku sme zaznamenali prvý potvrdený prípad nákazy koronavírusom 6. marca. O necelý týždeň, 12. marca u nás zaviedli prvé opatrenia. V zmysle rozhodnutia Úradu verejného zdravotníctva vtedy ostali zatvorené cukrárne, bistrá, kaviarne a bary. Od 15. marca až do 13. júna platil na Slovensku núdzový stav, postupne sa zatvoril celý maloobchod, mnohé firmy prešli na režim home office, povinne sa nosili rúška aj v exteriéri.

Minister Krajčí: Na Slovensku už máme druhú vlnu.
Vládna komisia schválila pandemický plán

Prvá fáza uvoľňovania opatrení, pri ktorej mohli pri dodržaní hygienických podmienok otvoriť obchody do 300 štvorcových metrov, gastro s výdajom cez okienko či vonkajšie športoviská pre bezkontaktný šport, nastala 22. marca. V stredu 6. mája prišlo k druhej a tretej fáze uvoľnenia, o ďalšie dva týždne k štvrtej fáze. 

Desiateho júna sa zrušila povinná štátna karanténa, zhruba týždeň od tohto kroku začali byť čísla nakazených opäť vyššie. V utorok 11. augusta schválila komisia odborníkov pandemický plán, ktorý nám ukazuje, ako budeme postupovať v jednotlivých fázach pandémie. Štát má pripraviť aj na zvládnutie druhej vlny pandémie. So zavedením podobne prísneho lockdownu ako na jar sa nateraz nepočíta.

Do dnešného dňa bolo na Slovensku pozitívne testovaných 3255 ľudí, zomrelo 33. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?