11. augusta 2020

V utorok 11. augusta schválila komisia odborníkov pandemický plán, ktorý nám ukazuje, ako budeme postupovať v jednotlivých fázach pandémie. Štát má pripraviť aj na zvládnutie druhej vlny pandémie. Podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího ju už na Slovensku máme. Neodporúča cestovať do zahraničia a v stredu navrhne na vláde, aby deti pri nástupe do školy predložili čestné vyhlásenie, že neboli v posledných 14 dňoch mimo Slovenska a nezúčastnili sa hromadných podujatí.

V čase, keď na Slovensku sledujeme najrýchlejší rast infikovaných novým koronavírusom od apríla, zasadla odborná komisia, aby schválila pandemický plán, ktorý popisuje úlohy zložiek štátu počas jednotlivých fáz koronavírusovej pandémie. Cieľom je väčšia pripravenosť Slovenska a lepšie prijímanie opatrení, aby sme zabránili situácii z jari, kedy to bolo často aj o improvizácii.

Pandemická komisia zasadala takmer šesť hodín a riešila aj aktuálnu situáciu. Tá je podľa ministra zdravotníctva stabilizovaná, ale zhoršuje sa. „Žiaľ, druhú vlnu tu už máme. Nielen v našej krajine, ale aj v okolitých krajinách stúpajú počty nakazených,“ uviedol. Komisia preto navrhla stretnutie konzília odborníkov, kde by mali prehodnotiť, ktoré krajiny sú považované za rizikové a ktoré za menej rizikové.

Necestujte do zahraničia

Podľa ministra má Slovensko všetky prípady koronavírusu pod kontrolou, pričom drvivá väčšina bola importovaná zo zahraničia. Aj preto dnes ľuďom neodporúča cestovať. Pozor by si mali dať najmä žiaci, ktorí budú po nástupe do predškolských a školských zariadení musieť predložiť čestné vyhlásenie, že v posledných 14 dňoch neboli v zahraničí a nezúčastnili sa hromadných podujatí, napríklad táborov.

Reklama

Korona, nová vláda a šport? Zemetrasenie. Sezóna sa začína s obrovskými zmenami

„Je extrémne dôležité, aby v septembri nastúpili do školy zdravé deti. V prípade, ak bolo dieťa v zahraničí a zúčastnilo sa hromadných podujatí, napríklad táborov, tak sa odporúča, aby ostalo s rodičom v karanténe doma,“ povedal minister. V stredu to plánuje navrhnúť na rokovaní vlády.

Pripraviť sa budú musieť aj vysoké a stredné školy s internátmi, ktoré budú potrebovať karanténne zariadenia pre študentov zo zahraničia a pre ľudí, ktorí budú pozitívne testovaní.

Prieskum: Pätina Slovákov nemá rezervu ani na mesiac. Chceme sa viac uskromniť

Ako to môže vyzerať? Napríklad na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika na lekárskej fakulte majú 1200 študentov zo zahraničia a každého z nich budú na náklady univerzity testovať. Ten, kto príde z menej bezpečnej krajiny, však bude najprv v karanténe, už na to vyčlenili priestory.

Úloha firiem

Otázkou je dnes podľa viacerých odborníkov aj to, či testujeme dostatočne. „Testujeme toľko, koľko treba,“ uviedol hlavný hygienik Ján Mikas. „Hlavne musia byť vyšetrené úzke kontakty a podozrivé prípady. Nemá zmysel robiť desaťtisíc testov denne, uvidíme, ako sa bude vyvíjať situácia s nástupom chrípkového obdobia. Predpokladáme, že vtedy bude na testovanie vyšší nápor,“ povedal.

Pandemická komisia riešila aj to, aká bude úloha firiem. Podľa hlavného hygienika by mali oprášiť svoje krízové plány a mali by nastaviť systém dodržiavania hygienických pravidiel, teda nosenia rúšok, pravidelného dezinfikovania a podobne. Je na veľkých zamestnávateľoch, aby nastavili pravidlá pre svojich zamestnancov, nakoľko môžeme počítať s navyšovaním prípadov. „Môže sa stať, že sa budú riešiť epidémie aj v týchto veľkých firmách a kvôli týmto prípadom budú musieť uzatvoriť časti prevádzky. Preto je lepšie nastaviť systém a predchádzať tomu,“ povedal Mikas.

Pandemický plán

Má nás pripraviť aj na zvládnutie iných pandémií respiračných ochorení, ktoré môžu prísť v budúcnosti a na pôde ministerstva zdravotníctva sa schvaľoval už koncom júna. Pre viaceré pripomienky vtedy neprešiel. Aktuálne schválená verzia plánu má 85 strán, teda o 13 strán viac ako jeho pôvodná verzia a prináša viaceré zmeny.

Podľa návrhu pandemického plánu by sme sa pri prijímaní opatrení už nemali riadiť podľa kĺzavého mediánu, ako tomu bolo doteraz. O tom, že kĺzavý medián nie je vhodným ukazovateľom na hodnotenie vývoja epidémie, hovorila v rozhovore pre Forbes pred mesiacom aj epidemiologička Alexandra Bražinová.

„Ide o statickú veličinu, medián nám hovorí len o počtoch denných a nových prípadov za posledný týždeň. Parameter, ktorý sa využíva na hodnotenie rýchlosti šírenia epidémie v takmer všetkých vyspelých krajinách, je tzv. efektívne reprodukčné číslo, ktoré ukazuje dynamiku šírenia vírusu v populácii,“ povedala v júli.

Podľa aktuálneho pandemického plánu bude Slovensko postupovať podľa toho, ako budú obsadené lôžka infekčných kliník a oddelenia nemocníc. Ak teda aj budú vysoké počty nakazených, ale s jednoduchým priebehom ochorenia a bez potreby akútnej starostlivosti, krajina neprijme prísnejšie opatrenia.

Ako by sme podľa plánu mali postupovať?

Fáza 0

Nastáva po tom, čo Svetová zdravotnícka organizácia vyhlási pandémiu a u nás sa vyhlasuje mimoriadny stav. Ide o obdobie, kedy na Slovensku ešte nie sú žiadne, alebo sú len ojedinelé prípady, ktoré je potrebné dohľadať a izolovať. Úrad verejného zdravotníctva má zhodnotiť, aká vážna je situácia, pričom toto hodnotenie má niekoľko faktorov.

Analyzuje sa napríklad počet ohnísk nákazy, nárast počtu hospitalizovaných, percentuálna miera hospitalizácie zo všetkých prípadov, miera hospitalizácie vážnych stavov, ale aj miera hospitalizácie vážnych stavov z hospitalizovaných, komplikácie ochorení či nárast počtu úmrtí. Rezort zdravotníctva aktivuje nemocnice, ktoré majú infekčné oddelenia a záchranky a už v tejto fáze môžu byť prijaté opatrenia, ktoré zakazujú hromadné podujatia či zatvoria prevádzky.

Fáza 1

Neuvádza sa, pri koľkých prípadoch sa posunieme do 1. fázy. Spustiť sa má vtedy, „ak si to vyžiada epidemiologická situácia.“ V 15 nemocniciach v jednotlivých regiónoch Slovenska sa má vyčleniť priestor pre takzvaných „COVID pacientov“. Pôjde o 3 385 lôžok a 118 pediatrických lôžok, čo je v priemere 233 lôžok na nemocnicu a podľa regionálneho rozloženia takmer 500 lôžok na príslušný kraj. Ostatné nemocnice budú fungovať v štandardnom režime.

V tejto fáze má Úrad verejného zdravotníctva zriadiť aj odberné miesta na testovanie a začať pripravovať vakcinačný program. Môžu sa začať zatvárať hranice a ministerstvo zahraničných vecí sa má pripravovať na repatriáciu Slovákov zo zahraničia.

Reklama

Fáza 2

Ak sú vyhradené infekčné lôžka obsadené na viac ako 50 percent a vznikajú ohniská nákazy, ďalšie veľké nemocnice reprofilujú po príkaze ministra lôžka a zúžia rozsah svojich výkonov, ktoré nesúvisia s pandémiou. Môžu sa začať zatvárať školy a rezort zdravotníctva vydá opatrenia, ako postupovať v prípade hospicov, stacionárov, opatrovateľských služieb či iných ohrozených skupín, napríklad ľudí bez domova.

Fáza 3

Spúšťa sa vtedy, keď sa zaplnia lôžka na infektológiách na vyše 75 percent a nákaza sa začne šíriť nekontrolovane. V tejto časti pandémiu už nastáva aj tzv. komunitný prenos, teda taký, keď nie je možné identifikovať pôvod nákazy. Časť zdravotníkov už je v karanténe, pretože sa infikovali a môžeme pociťovať ich nedostatok. Vláda vyhlasuje núdzový stav, počas ktorého môže požiadať podnikateľov aj fyzické osoby, aby ubytovali zdravotníkov, policajtov, hasičov či vojakov.

Ohniská nákazy sú uzavreté v karanténe a cieľom je zabrániť kolapsu zdravotníctva. Nemocnice môžu byť preťažené a ďalšie z nich majú pripraviť lôžka pre pacientov s COVID-19. Zdravotníkom je zakázaný štrajk. Ministerstvo zahraničných vecí má na starosti repatriáciu občanov z krajín, ktoré uzatvárajú svoje hranice.

Fáza 4

Naše zdravotníctvo je vyťažené na maximum a vláda vyhlasuje výnimočný stav. Máme množstvo ohnísk nákazy, ale začínajú aj pouličné nepokoje. Vírus sa prenáša nekontrolovateľne. Pre túto fázu nie sú opísané už žiadne konkrétne úlohy pre rezorty.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?