10. augusta 2020

Majiteľ futbalového Slovana bojuje s vládou o cenu za Národný futbalový štadión, hokejový Slovan po štvrťstoročí mení vlastníka. Okrem toho, šport existenčne ohrozuje pandémia.

Futbal a hokej na Slovensku vstupujú, a to bez preháňania, do novej éry. Futbalová liga odštartovala už v sobotu 8. augusta, len tri týždne od dohratia baráže o postup do Európskej ligy. (Jej „minulá“ sezóna, rovnako ako v prípade Ligy majstrov, ešte zďaleka nie je ukončená.)

Pozrime sa teda, v akej situácii vstupujú slovenskí športoví veľkopodnikatelia do „roku nula“. Pôjdeme na to podľa poradia v rebríčku najbohatších Slovákov.

Milan Fiľo

Milan Fiľo. FOTO: SITA

Pozícia v rebríčku: 4.

Majetok: 670 mil. eur

Reklama

Klub: MFK Ružomberok (futbal)

 

 

Ružomberok patrí ku klubom, ktoré, aspoň zatiaľ, neoznámili dramatické novinky. Teda, ak nerátame zníženie platov hráčom o 40 percent počas koronovej prestávky (v apríli sa hráči stretli a pomáhali baliť a roznášať ochranné rúška, dary papierní v Harmanci, ktorých je Fiľo spolumajiteľom), či júlový postup klubu do predkola Európskej ligy.

Fiľo plánuje rozšíriť výrobu v továrni na papierové obaly.
Investovať chce 15 miliónov

Rudolf Hrubý

Pozícia v rebríčku: 7.

Majetok: 630 mil. eur

Klub: Slovan Bratislava (hokej)

 

 

 

 

 

Spolumajiteľ a spoluzakladateľ najväčšej slovenskej IT firmy Eset do Slovana vstupuje v priebehu tohto leta. Z klubu tak po približne 25 rokoch odchádza najsilnejšia rodina v slovenskom hokeji od roku 1993, dvojica Juraj Široký a syn.

Historicky najúspešnejší slovenský hokejový klub kupoval Hrubý v momente, keď mal pozastavené fungovanie, nemal hokejistov, voči bývalým hráčom, ako aj mestu (za používanie štadióna) mal dlhodobo dlhy, ktorých odhady sa už niekoľko rokov pohybovali spravidla v rádoch miliónov eur.

Ešte v máji 2013, po skončení prvej, úspešnej sezóny v ruskej Kontinentálnej hokejovej lige, sa manažér Maroš Krajči vyjadril, že „Slovan nie je na predaj“ a „len tak odhadom má podľa mňa hodnotu vyše 100 miliónov eur.“

Reklama
Ilustračné foto: SITA

S cenou vstupeniek v minulej sezóne, po návrate z KHL, rádovo okolo 10 eur (oproti vyšším desiatkam, ba aj stovkám v časoch, keď sa lístky v prvej sezóne KHL dražili) sa pri zhruba tridsiatich domácich zápasoch v slovenskej lige a (teoretickej) 50-percentnej návštevnosti za sezónu dopracujeme k číslu niekde okolo 1,5 milióna eur.

Z pohľadu multimilionára Hrubého by sa dalo povedať – začíname od nuly. Zodpovedá tomu aj výrok Krajčiho, ktorý sa po troch rokoch vracia na miesto manažéra, pre denník Sme. Nový majiteľ mu, povedal Krajči, nedal „uletený rozpočet, je porovnateľný s ďalšími dvoma – troma klubmi v lige.“

Ivan Kmotrík

Ivan Kmotrík počas začiatku výstavby Národného futbalového štadióna 1. septembra 2016. FOTO: TASR

Pozícia v rebríčku: 20.

Majetok: 160 mil. eur

Klub: Slovan Bratislava (futbal)

 

 

 

Vlani vykázal Slovan výnosy 19,6 milióna a stratu pol milióna eur, v januári dobehol veľký prestup útočníka Andraža Šporara do Sportingu Lisabon. Hodnota transakcie mala dosiahnuť na pomery slovenskej ligy rekordných 6 miliónov eur (avšak na splátky, a podľa vyjadrenia generálneho riaditeľa Slovana Ivana Kmotríka mladšieho pre Sme z apríla, prišla len jedna, v hodnote 950-tisíc eur).

V marci potom zavrela korona štadióny a Slovan napokon v dohrávanej lige (oproti rovnakej časti sezóny 2018/19) prišiel o približne 40-tisíc divákov na domácich zápasoch. To znamená rádovo státisíce eur z tržieb.

To všetko je však nič oproti tomu, čo nasledovalo: nová vláda totiž napadla plánovanú podobu odkúpenia Národného futbalového štadióna, ktorý postavili počas Ficovej vlády. (Väčšinovým majiteľom spoločnosti NFŠ je Kmotrík.)

Štát od Kmotríka neodkúpi štadión,
Matovič hovorí, že slúžiť bude, ale za fér cenu

Podpredseda vlády pre legislatívu Štefan Holý (Sme rodina) informoval, že polícia začala trestné stíhanie pre porušovanie povinnosti pri správe cudzieho majetku a zneužitia právomoci verejného činiteľa. Zmluvy z roku 2013 o poskytnutí dotácie a z roku 2016 o budúcej kúpnej zmluve sú tak podľa Holého neplatné.

Pred pár dňami zareagoval na postup vlády nepriamo aj Kmotrík: Pavel Komorník, predseda predstavenstva Grafobal Group development, ktorá je realitnou časťou Kmotríkovej skupiny, povedal pre časopis Index, že v prípade vládou spomínaných problémov „ide o pochybenia na strane štátu.“

Komorník tiež oznámil, že aktuálne „sme v procese posudzovania hodnoty nezávislým znalcom“ a opciu, na základe ktorej má štát štadión kúpiť, si spoločnosť Národný futbalový štadión zatiaľ neuplatnila. A napokon, že v súčasnosti je v ťažkých rokovaniach so stavebnou firmou Strabag a v hre sú „vyššie desiatky miliónov eur.“

Suma, za ktorú sa mal pôvodne štát odkúpiť štadión, mala dosiahnuť až 91 miliónov eur.

Jozef Antošík

Vľavo Jozef Antošík, vedľa športový manažér Karol Belaník. FOTO: SITA

Pozícia v rebríčku: 30.

Majetok: 90 mil. eur

Klub: MŠK Žilina (futbal)

 

Futbalový klub MŠK Žilina spoluvlastní Antošík prostredníctvom rodinnej firmy Preto, v ktorej má väčšinu jeho syn Michal. Antošík bol prvým slovenským futbalovým podnikateľom, ktorý razantne zareagoval na príchod pandémie. Pred koncom marca vyhlásil klub, že odchádza do likvidácie a prepustil 15 hráčov.

Podobne ako Slovan, aj Žilina stihla za veľký prestup útočníka Róberta Boženíka zinkasovať iba časť prestupovej sumy. „Rozpočet klubu na rok 2020 je postavený na príjme z transferov hráčov počas letného prestupového obdobia,“ vyhlásil klub v komuniké. „Je viac ako pravdepodobné, že príjem z nich sa bude blížiť nule.“

Žilina napokon likvidáciu zrušila, minulú sezónu dohrala, rozpočet a plány sedemnásobného majstra však zatiaľ nie sú celkom jasné. Priam symbolicky, opustila Žilinu po sezóne jej dlhoročná opora. „Futbal som robil profesionálne dvadsať rokov, ale vyrastal som na dedine, kde bola manuálna práca každodennou rutinou,“ lúčil sa s kariérou v rozhovore na stránke MŠK Žilina Viktor Pečovský, klubová (a aj ligová) legenda.

Počas pandémie vo firme Ryba Žilina, ktorá je jedným z pilierov Antošíkovho majetku, pomáhal s výrobou tresky.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?