15. júla 2020

Vláda SR v stredu 15. júla schválila návrh ďalšieho postupu v súvislosti s Národným futbalovým štadiónom, z ktorého vyplýva, že ho neodkúpi od spoločnosti NFŠ a.s. Tiež podáva trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania viacerých trestných činov, píše web teraz.sk. 

Vicepremiér pre legislatívu Štefan Holý na tlačovej konferencii oznámil, že zmluvy o odkúpení Národného futbalového štadióna, ktoré štát uzavrel so spoločnosťou NFŠ, sú neplatné. Spolu s premiérom Igorom Matovičom a vicepremiérkou Veronikou Remišovou skonštatovali, že štát od firmy Ivana Kmotríka štadión neodkúpi, navyše spoločnosť NFŠ bude musieť vrátiť sumu, ktorú už dostala. 

Premiér Matovič dodal, že nepredpokladá, že by sa teraz štadión zbúral. Podľa neho slúžiť bude, ale za fér cenu. Potvrdil, že NFŠ od štátu nedostane 91 miliónov a že štát bude chcieť od firmy vrátiť aj už vyplatených 27 miliónov.

V roku 2016, keď sa začalo s výstavbou, sa určila maximálna kúpna cena na 75,2 milióna eur. Tento rok v januári vláda Petra Pellegriniho odsúhlasila dodatok k zmluve o zvýšení sumy na 98,5 milióna eur. Štát sa zároveň pôvodne zaviazal poskytnúť na výstavbu NFŠ dotáciu vo výške 27,2 milióna eur.

Za spoločnosťou NFŠ stojí 20. najbohatší Slovák Ivan Kmotrík, Forbes jeho majetok v roku 2019 odhadol na 160 miliónov eur. Kmotrík koncentruje väčšinu svojich spoločností do holdingu Grafobal Group. Patrí doň napríklad Slovenská Grafia, najväčšia slovenská tlačiareň, pri výpočte jeho aktivít sa nedá vynechať ani futbal. Nielen cez Kmotríkovo vlastníctvo futbalového klubu Slovan, ale aj výstavbu futbalového štadióna.

Reklama

Správa TASR bola rozšírená o redakčný obsah. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?