30. marca 2020

Futbalový klub MŠK Žilina sa nedohodol s kádrom A-tímu, vypovedal zmluvy údajne pätnástim najlepšie plateným hráčom a vstúpil do likvidácie. Majiteľom sedemnásobného slovenského šampióna je jeden z najbohatších Slovákov Jozef Antošík. Informáciu zverejnil portál sport.aktuality.sk.

Ako sa uvádza v stanovisku MŠK Žilina, stratégia financovania klubu je založená na príjmoch z predaja hráčov. Napríklad pri poslednom väčšom transfere klubu, prestupe Róberta Boženíka do Feyenoordu Rotterdam, pre známe okolnosti museli v Žiline pristúpiť na splátkový kalendár, pričom doteraz zinkasovali z Holandska len desatinu prestupovej sumy.

Dni ani nepočítam, hovorí futbalový strelec Boženík.
Zostal v Rotterdame, trénuje, ako sa dá

MŠK Žilina ďalej píše: „Rozpočet klubu na rok 2020 je postavený na príjme z transferov hráčov počas letného prestupového obdobia. Dnes je viac ako pravdepodobné, že príjem z nich sa bude blížiť nule.“

O platoch chceli vyjednávať

Keďže najväčšiu časť nákladov klubu tvoria mzdy profesionálnych hráčov, vedenie MŠK Žilina sa najskôr rozhodlo futbalistom rozposlať e-mailovú správu s návrhom dodatkov, v ktorých požiadalo počas trvania aktuálnej mimoriadnej situácie o dočasné zníženie základných platov. Manažment klubu chcel rokovať o predloženom návrhu, no ako sa spomína v stanovisku MŠK, lídri A-mužstva oznámili, že za nich bude vyjednávať prezident Únie futbalových profesionálov Ján Mucha.

Reklama

„Futbalový klub MŠK Žilina to považuje v rámci férovosti a lojálnosti voči klubu za absolútne nevhodné, neférové a v danej situácii pre budúcnosť klubu možno až likvidačné,“ uvádza sa v stanovisku.

Jozef Antošík je podľa magazínu Forbes 30. najbohatší Slovák. Foto: SITA

„Jozef Antošík, ako štatutárny zástupca jediného akcionára MŠK Žilina, preto v piatok 27. marca 2020 menoval Rastislava Otrubu likvidátorom spoločnosti MŠK Žilina. Likvidátor bude postupovať v zmysle zákona a musí nastoliť stav, ktorý najlepšie zhodnotí majetok spoločnosti. Zároveň po ustanovení do funkcie dal výpoveď hráčom s najvyššími základnými platmi a hráčom, ktorým končia zmluvy v letnom alebo zimnom prestupovom období. Likvidátor sa zároveň pokúsi urobiť dohodu o znížení platov s hráčmi, ktorí ešte výpoveď nedostali. Väčšinou sú to mladí a talentovaní futbalisti,“ odôvodňuje klub svoje rozhodnutie.

V stanovisku MŠK ďalej argumentuje, že futbalisti s výpoveďami (k 1. aprílu 2020) nebudú mať vzhľadom na svoje doterajšie príjmy existenčné problémy. Vo väčšine prípadov je ich príjem 4- až 10-násobne vyšší ako strop aktuálneho príspevku stanoveného Vládou SR.

Milionári na štadióne:
Ktorí z najbohatších Slovákov sú aktívni v športe

O tých futbalistov, ktorí majú najnižšie príjmy, sa však chce klub, pokiaľ to bude možné postarať. MŠK aktuálne zamestnáva 36 pracovníkov na trvalý pracovný pomer, 17 na dohodu, 50 sú SZČO v pozíciách trénerov, masérov, fyzioterapeutov a 51 profesionálnych hráčov.

Odvtedy, ako sú zatvorené školy a pozastavený tréningový proces v Akadémii MŠK, väčšina mládežníckych trénerov pracuje vo firme Ryba Žilina, ktorej je Jozef Antošík majiteľom, a pomáha plátať diery po chýbajúcich pracovníkoch vo výrobe a logistike.

„Právna analýza platnej legislatívy podľa stanoviska ukázala, že štatút spoločnosti v likvidácii v ničom a nikde neobmedzuje výkon doterajšej činnosti vrátane pokračovania v republikových a medzinárodných súťažiach,” vysvetľuje MŠK.

Sedemnásobný slovenský šampión MŠK Žilina, ktorý si zahral aj v skupinovej fáze Ligy majstrov, je momentálne na druhej priečke pre pandémiu prerušenej Fortuna ligy.

Majiteľ patrí medzi najbohatších Slovákov

Majiteľ klubu Jozef Antošík je v aktuálnom rebríčku najbohatších Slovákov na 30. mieste s odhadom majetku 90 miliónov eur. Žilinský podnikateľ zbohatol na privatizácii a neskoršom predaji papierní, v rámci ich predaja získal 15-percentný podiel u severského investora Metsä Tissue. Ten neskôr na dvakrát predal.

V roku 2014 najskôr predal šesť percent za 21 miliónov eur, pred tromi rokmi potom zvyšný podiel za takmer 31 miliónov. V ostatných rokoch svoj biznis rozvíja predovšetkým v rodinnej firme Preto, v ktorej má väčšinu jeho syn Michal. Do Preta zaradili futbalové aktivity MŠK Žilina aj potravinársku odnož Ryba Žilina. Jej tržby v roku 2018 prekročili 56 miliónov eur a čistý zisk bol necelých 800-tisíc eur.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?