11. augusta 2020

Až 70 percent Slovákov už počas svojho života zažilo, že ostali bez peňazí. Napriek tomu dnes každá piata rodina nemá rezervu ani na jeden mesiac, ukazuje najnovší prieskum Slovenskej sporiteľne. Dobrou správou je, že takmer všetci si aj v dôsledku koronakrízy uvedomujú dôležitosť šetrenia a tvrdia, že si chcú dávať na svoje financie väčší pozor.

Pandémia mení správanie Slovákov. Takmer všetci dnes tvrdia, že si svoje financie chcú strážiť viac. Deväť z 10 opýtaných potvrdilo, že plánujú vyhľadávať najvýhodnejšie ceny a ponuky.

Finančný sprostredkovateľ: O odklad splátok je lepšie nežiadať, banka si to zapamätá

Väčšiu finančnú rezervu si chce vytvárať 84 percent ľudí a až 72 percent zvažuje hľadať viac zdrojov príjmu. Kým pred koronakrízou si drvivá väčšina z nás užívala stabilný príjem, takmer pätina Slovákov dnes očakáva zhoršenie, pričom počet ľudí s nestabilným príjmom sa zdvojnásobí.

Reklama
Zdroj: SLSP

Práve nedostatok financií a z toho vyplývajúca neistota boli jedným z hlavných dôvodov, pre ktoré ľudia kontaktovali krízovú linku pomoci poradne IPčko. „Náš príjem tvorí jednu z bazálnych istôt, v hierarchii hodnôt ide dokonca o jeden zo základných pilierov. V čase pandémie sa na nás obracali ľudia, ktorých finančná neistota ohrozila ich stabilitu, potrebovali živiť svoje rodiny, a v mnohých prípadoch išlo naozaj o existenčné problémy. Veľmi to hýbalo spoločnosťou,“ hovorí psychologička Lucia Koštálová.

Zdroj: SLSP

Ak by sa opäť zopakovala situácia, pre mnohé rodiny to môže byť opäť kritické. Až 21 percent domácností totiž nemá vytvorenú rezervu ani na jeden mesiac. Ako sa pripraviť?

Investičný poradca Slovenskej sporiteľne Michal Orlovský tvrdí, že správne finančne zabezpečený človek má vytvorenú finančnú rezervu vo výške troch až šiestich mesačných príjmov, poistil sa voči nepredvídateľným situáciám, svoj majetok chráni pred infláciou a pripravuje sa na dôchodok. „Uplynulé mesiace potvrdili, že práve títo ľudia zvládali následky pandémie lepšie ako ostatní,“ vysvetľuje.

Chcete šetriť, no nedarí sa vám to? Skúste sa riadiť tipmi od behaviorálnych ekonómov

Zdroj: SLSP
Zdroj: SLSP

Prázdnu peňaženku podľa prieskumu aspoň raz v živote zažilo sedem z 10 ľudí. Väčšina (58 percent) z nás je v ťažších časoch aktívna a premýšľa, ako znovu peniaze zarobiť, zvyšok sa skôr uskromní a čaká, kedy peniaze opäť budú. Na otázku, koľko peňazí je dosť, odpovedajú jednotlivé vekové skupiny rôzne.

Kým dvadsiatnikom je tisíc eur viac než dosť, tridsiatnici by potrebovali aspoň 2-tisíc eur. Štyridsiatnici viac prepočítavali podľa členov domácnosti. Optimum má relatívne široké rozpätie medzi 800 – 1 500 eur na jedného člena rodiny. Niektorí päťdesiatnici by boli úplne spokojní s 900 eurami.

Zdroj: SLSP

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?