20. augusta 2020

Leto sa pomaly končí a dovolenkári sa zbiehajú späť do svojich bydlísk. To sa odráža aj na narastajúcich číslach nakazených novým koronavírusom. Niektoré krajiny, ako napríklad Chorvátsko či Taliansko, už začali zatvárať nočné bary a diskotéky, no zoznam rizikových krajín sa naši epidemiológovia zatiaľ rozhodli neprehodnocovať. Stále platí odporúčanie necestovať do niektorých rizikových regiónov

Česko

Počet prípadov dokopy: 20 686
Počet úmrtí: 404
Počet aktívnych prípadov na milión obyvateľov: 461

Väčšina krajov v susednej Českej republike hlási žiadne alebo zanedbateľné riziko nákazy. Výnimku tvorí Praha a Frýdek-Místek, ktoré sú síce bez rizika komunitného prenosu, ale s výskytom lokálnych ohnísk. Medzi krajiny, ktoré Česi považujú za nízkorizikové, patria jeho okolité štáty okrem Nemecka, ale aj Chorvátsko, Taliansko či Veľká Británia. Od 1. septembra však vláda nariadila opätovné povinné nosenie rúšok vo vnútorných priestoroch (neplatí pre reštaurácie a obchody) či vozidlách MHD. 

Maďarsko

Počet prípadov dokopy: 5 002
Počet úmrtí: 609
Počet aktívnych prípadov na milión obyvateľov: 75

Naši južní susedia sa do začiatku školského roka nechystajú sprísňovať súčasné epidemiologické opatrenia. Stane sa tak iba v prípade, že by sa vytvorili významnejšie ohniská nákazy. Momentálnu situáciu považujú tamojší infektológovia za pomerne priaznivú. Maďari sú povinní nosiť rúška v obchodoch a v MHD, stále nie je možné organizovať podujatia nad 500 ľudí. Na ich zozname rizikových krajín sa nachádza napríklad aj Veľká Británia a Nórsko. „Cudzinci (vrátane občanov SR), ktorí prichádzajú z území „žltých krajín“ a nemajú výsledky testov, sa pri vstupe na územie Maďarska podrobia lekárskej prehliadke (meranie telesnej teploty). Našim občanom je umožnený tranzit z letiska v Budapešti do SR pri dodržaní dvoch podmienok: na letisku musia podpísať čestné prehlásenie, že do 24 hodín opustia územie Maďarska, a Maďarsko musia opustiť výhradeným humanitárnym koridorom a cez určený hraničný priechod,“ píše vo svojom statuse na facebooku štátny tajomník ninisterstva zahraničných vecí Martin Klus.

Reklama
Turisti vo Viedni s rúškami. Foto: SITA/AP

Rakúsko

Počet prípadov dokopy: 24 084
Počet úmrtí: 729
Počet aktívnych prípadov na 1 milión obyvateľov: 266

V posledných dňoch sa Rakúsko chráni voči cestujúcim z južných destinácií – od 10. augusta vyžaduje negatívny test na koronavírus od cestujúcich zo Španielska, od 17. augusta aj pre tých z Chorvátska a od 24. augusta sa na zoznam pridávajú aj ostrovy Malorka, Menorca, Ibiza a Formentera (neplatí pre tranzit). Rúška sú povinné vo verejnej doprave, zdravotníckych zariadeniach, obchodoch či podujatiach konajúcich sa v interiéri. Od 1. augusta sú povolené podujatia do 500 ľudí (do 750 pre exteriér). Slovensko patrí z pohľadu Rakúska medzi bezpečné krajiny, preto našinci nemusia na hraniciach predložiť negatívny test na COVID-19 ani absolvovať karanténu.

Minister Krajčí: Na Slovensku už máme druhú vlnu.
Vládna komisia schválila pandemický plán

Poľsko

Počet prípadov dokopy: 57 876
Počet úmrtí: 1 896
Počet aktívnych prípadov na milión obyvateľov: 432

Poliaci zažili na prelome júla a augusta opätovný nárast počtu nakazených. Napriek tomu tamojšie orgány nechystali opatrenia, ktoré by obmedzili napríklad vyučovanie či nástup detí do škôl. Medzi rizikovejšie regióny patrí v krajine Malopoľské a Sliezske vojvodstvo. V utorok 18. augusta navyše tamojší minister zdravotníctva Lukasz Szumowski — vedúca postava vládneho boja proti šíreniu nového koronavírusu, oznámil, že odstupuje z funkcie. Tento krok nasledoval podľa TASR po obvineniach týkajúcich sa obstarávania sporných zdravotníckych pomôcok. 

Ukrajina

Počet prípadov dokopy: 96 403
Počet úmrtí: 2 144
Počet aktívnych prípadov na milión obyvateľov: 1 019

Ukrajina delí svet na červené a zelené zóny. Pre občanov z červených zón vyžaduje absolvovanie testu na koronavírus alebo 14-dňovú karanténu. Slovensko sa už nenachádza na červenom zozname a občania SR môžu cestovať na Ukrajinu bez nutnosti karantény. Do krajiny ich však pustia len s platným poistením voči COVID-19, uzavretým v ukrajinskej poisťovni (cca 1 euro/deň). Ukrajine sa nepodarilo eliminovať prvú vlnu a počet nových prípadov tam prakticky od marca postupne narastá. Vo verejnej doprave a v obchodoch sú povinné rúška. Regióny si môžu určovať vlastné špecifické pravidlá (napríklad gastro len na terasách).    

Upozornenie na dodržiavanie odstupu na známej londýnskej Oxford Street. Foto: SITA/AP

Spojené kráľovstvo

Počet prípadov dokopy: 321 098
Počet úmrtí: 41 397
Počet aktívnych prípadov na milión obyvateľov: neznámy údaj

Veľká Británia stále patrí k najpostihnutejším krajinám sveta. Kráľovstvo okrem toho opätovne zavádza povinnú dvojtýždňovú karanténu pre všetkých cestujúcich z Francúzska, Holandska, Malty, Monaka a niektorých zámorských území Británie a Holandska. Medzi rizikové regióny, do ktorých sa neodporúča cestovať ani Slovákom, patrí obvod Grampian (Aberdeenshire, City of Aberdeen a Moray). Posledné správy, ktoré súvisia s Veľkou Britániou a ochorením Covid-19, však najčastejšie súvisia s ekonomikou. Krajina sa totiž v druhom kvartáli v porovnaní s predchádzajúcim prepadla o rekordných 20,4 percenta. Pre šiestu najväčšiu ekonomiku sveta je to najhorší výsledok od začatia pozorovania štvrťročných výsledkov. 

Je možné ochorieť na Covid-19 dvakrát?
Odpoveď nie je jasná, imunita nefunguje ako vypínač

Nemecko

Počet prípadov dokopy: 228 165
Počet úmrtí: 9 305
Počet aktívnych prípadov na milión obyvateľov: 178

Nemecko, ktoré sa dáva za príklad dobrého zvládania pandémie, zaznamenáva v posledných dňoch zvýšený nárast nových prípadov – čísla najvyššie za posledné tri mesiace. Rúška sú povinné vo verejnej doprave a v obchodoch, všetky veľké podujatia sú zakázané do 31. októbra 2020. Cestujúci z rizikových krajín musia absolvovať 14-dňovú karanténu, Slovensko však medzi rizikové krajiny nepatrí. Nemecko od júla bezplatne testuje aj dovolenkárov vracajúcich sa z rizikových krajín – priamo na letisku, železničnej stanici alebo do 3 dní u lekára. V auguste sa konala aj demonštráia proti rúškam, no podľa prieskumu až 91 percent Nemcov s takýmto protestom nesúhlasilo.

Francúzsko

Počet prípadov dokopy: 221 267
Počet úmrtí: 30 451
Počet aktívnych prípadov na milión obyvateľov: 1 635

Aj Francúzsko, podobne ako iné európske krajiny, hlási v posledných dňoch zvýšené počty nových nakazených koronavírusom. Od 20. júla platí na celom území povinnosť nosiť rúška v interiéri verejných budov, pričom za nerešpektovanie nariadenia hrozí pokuta 135 eur. Už predtým boli rúška povinné vo verejnej doprave. Do septembra sú zakázané veľké podujatia nad 5000 osôb. Slováci, ako aj všetci obyvatelia Európskej únie, môžu prísť do Francúzska bez obmedzení a nutnosti karantény. Slovenské ministerstvo zahraničných vecí ale momentálne neodporúča vycestovať do francúzskych regiónov Provence-Alpes-Cote d’Azur, Île-de-France a Mayotte.

Testovanie na koronavírus na letisku v Ríme. Foto: SITA/AP

Taliansko

Počet prípadov dokopy: 254 636
Počet úmrtí: 35 405
Počet aktívnych prípadov na milión obyvateľov: 249

V krajine, ktorá bola v Európe ako prvá najviac postihnutá ochorením Covid-19, vstúpili do platnosti nové opatrenia len pred niekoľkými dňami a potrvajú do 7. septembra. Medzi nimi je napríklad zatvorenie diskoték, od šiestej hodiny večer do šiestej hodiny ráno je povinné nosiť rúška aj na verejných priestranstvách, kde sa môžu vytvárať skupiny ľudí. Dôvodom týchto opatrení je nárast nakazených medzi mladými návštevníkmi nočných klubov. Tamojší minister zdravotníctva okrem toho vydal nariadenie, podľa ktorého musia všetci cestujúci z Chorvátska, Grécka, Malty a Španielska absolvovať testovanie. 

Chorvátsko

Počet prípadov dokopy: 7 074
Počet úmrtí: 168
Počet aktívnych prípadov na milión obyvateľov: 370

Reklama

Krajina slovenského mora začala s príchodom letných mesiacov, a teda aj turistov, zažívať rekordné denné prírastky. Aktuálne musia turisti z krajín mimo EÚ absolvovať dvojtýždňovú karanténu. V krajine sa opätovne zaviedli povinné rúška v obchodoch či v prostriedkoch MHD, musí ich nosiť aj personál v reštauračných zariadeniach. Tamojší hygienici tvrdia, že medzi nakazenými sú často mladí ľudia, ktorí sa nakazili na diskotékach či v nočných baroch. V snahe zabrániť šíreniu nákazy majú chorvátske bary a reštaurácie nariadené zatvoriť do polnoci. Mnohé krajiny začali sprísňovať opatrenia pre ľudí vracajúcich sa z tejto krajiny. Medzi nimi napríklad aj Taliansko. 

Slovinsko

Počet prípadov dokopy: 2 493
Počet úmrtí: 129
Počet aktívnych prípadov na milión obyvateľov: 137

Slovinsko oznámilo koniec epidémie v krajine už v máji 2020, no nové prípady naďalej pribúdajú. V posledných dňoch sa hovorí aj o začínajúcej sa druhej vlne. Slovensko je na zozname štátov, ktorých občania môžu cestovať do Slovinska bez obmedzení a nutnosti karantény. Rúška sú povinné vo verejnej doprave a v interiéroch, verejné podujatia nad 50 ľudí sú zakázané, zavreté sú diskotéky a nočné kluby (ako jediné ostávajú zavreté neustále od marca). Vláda chystá pre svojich občanov aplikáciu, ktorá bude povinná pre nakazených a osoby v karanténe. Krajina má obavy najmä z prinesených nákaz zo susedného Chorvátska, kde tradične dovolenkuje množstvo Slovincov.

Španieli protestujú proti opatreniam vlády v súvislosti so zastavením šírenia ochorenia COVID-19. Foto: SITA/AP

Španielsko

Počet prípadov dokopy: 384 270
Počet úmrtí: 28 670
Počet aktívnych prípadov na milión obyvateľov: neznámy údaj

Krajina, ktorá patrila počas prvej európskej vlny ochorenia COVID-19 k najviac postihnutým, mala pokojnejšie obdobie v máji a júni, od polovice júla však počet prípadov opäť stúpa. Opatrenia proti šíreniu vírusu sa v regiónoch líšia, niekde napríklad naďalej platí aj nosenie rúšok na verejnosti (v doprave a vo verejných vnútorných priestoroch platí celoštátne). Obmedzené sú často aj prevádzkové hodiny gastro podnikov. Slováci môžu do Španielska cestovať bez obmedzení, avšak slovenské ministerstvo zahraničných vecí aktuálne neodporúča vycestovať do žiadneho z regiónov Španielska. Španielske úrady pri vstupe do krajiny letecky alebo po mori žiadajú aj vyplnený zdravotný formulár.  

Zdroj dát o počte nakazených: Worldometers.info. Informácie sú z 19. augusta 2020. Počet aktívnych prípadov na Slovensku na milión obyvateľov bol k danému dňu 181.

Autormi článku sú redaktori Forbes Slovensko Simona Gulisová a Milan Čupka.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?