20. mája 2018

Zuzana Kedroňová ukončila len pred tromi rokmi štúdium na Vysokej škole výtvarných umení, no za ten čas si stihla prejsť viacerými prácami. Robila napríklad pre módneho návrhára Jonathana Saundersa v Londýne či pre značky Calvin Klein a Tommy Hilfiger, kde na obchodnej pozícii vyberala, čo z kolekcií sa dostane do slovenských a českých obchodov. Najviac ju však nadchla práca vo svadobnom ateliéri. Práca s nevestami ju bavila natoľko, že sa rozhodla zúročiť tieto skúsenosti a šiť svadobné šaty pod vlastnou eko značkou Yoora Studio.

Zuzanina značka je na trhu od februára tohto roka a snaží sa preraziť s ekologickými materiálmi.  „Prišlo to prirodzene, keďže eko je moja životná filozofia. Recyklujem, nakupujem prevažne v sekáčoch a som vegetarián,“ hovorí.  A preto jej záleží na tom, z akých materiálov sa šaty vyrábajú, používa najmä bio bavlnu, satén z bambusového vlákna či mierumilovného a bio hodvábu.

Keď prišla o polovicu tímu, chcela si dať výpoveď. Ako podniká svadobná dizajnérka?

Mierumilovný značí, že jeho výroba je založená na ekologickom a etickom princípe, kedy nedochádza k usmrteniu priadky morušovej, ako to je pri klasickom hodvábe a bio znamená, že je bez chemikálií a škodlivých látok, podlieha prísnej kontrole a je etický voči ľuďom, ktorí ho spracúvajú.

Dlhšia a zložitejšia výroba sa však odráža aj na cene samotného materiálu, z Kedroňovej skúseností ide približne o dva až trikrát vyššiu sumu. Napriek tomu jej svadobné šaty nie sú oproti bežným výrazne drahšie, cena modelov je od 970 eur.

Reklama
Prvá kolekcia obsahuje 12 modelov svadobných šiat. Foto: Yoora Studio

Kedroňová sa do tohto podnikania pustila aj napriek tomu, že udržateľná móda je u nás pojem, ktorý  zatiaľ neoslovuje širšie publikum. Je teda možné, že jej klientky zaujme viac dizajn šiat ako celkový  koncept. „Práve nedávno som sa nad tým zamýšľala. Všimla som si, že z 15 zákazníčok, ktoré som zatiaľ mala, sú asi dve tretiny ekozmýšľajúce a ostatným sa tieto svadobné šaty len páčia,“ vysvetľuje.

Značku Yoora studio uviedla Kedroňová na trh pred necelými štyrmi mesiacmi a jej prvá kolekcia sa skladá z 12 modelov, no tvorí aj na mieru. „Snažím sa to nejako skĺbiť. Keďže ešte len začínam, nemám žiadnu krajčírku a trikrát do týždňa učím na základnej umeleckej škole, takže nájsť balans medzi prácou a súkromným životom je na budovaní mojej značky najzložitejšie,“ hovorí.

Mladá Slovenka vyrába svadobné šperky. A predáva ich najmä do sveta

Problémy však občas spôsobí aj samotný materiál. „Prvotné skúšanie zaberie veľa úsilia, mám pár osvedčených materiálov, no stále sa snažím veľa experimentovať,“ hovorí. Už sa jej napríklad stalo, že sa jej rozpadol šifón v rukách. Teraz však skúša banánovú a ananásovú textíliu, s ktorou je spokojná.

Kedroňová tvrdí, že základom jej svadobných modelov je jednoduchosť a pohodlie. Foto:Yoora Studio

Na rozbehnutie značky bol potrebný vstupný kapitál 15-tisíc eur. Kedroňová vraví, že niečo mala našetrené a finančne jej pomohla aj rodina. Zatiaľ to vyzerá, že investícia sa vráti v najbližších mesiacoch, peniaze chce však využiť na ďalší rozvoj značky.

Jej najbližším plánom je posunúť sa za slovenské hranice, kam môže priniesť tiež niečo nové, ekologické značky „pre nevesty“ totiž nie sú veľmi rozšírené. „Pri mojom takmer dvojročnom pátraní som natrafila asi na tri, ale predpokladám, že to bude mať gradujúcu tendenciu,“ hovorí. Dvere do zahraničia sa jej otvárajú najmä na svadobných veľtrhoch, kde vie zaujať veľa ľudí konkrétnej cieľovej skupiny. Tento rok sa chystá ešte na tri.

Prvú vyšívku hodila do koša. Dnes po jej šatách s ľudovými vzormi túžia nevesty

Zatiaľ sú síce jej prioritou svadobné šaty, no v budúcnosti by rada tvorila aj spoločenské, je to podľa nej otázka dvoch rokov. Do iných oblastí sa zatiaľ veľmi púšťať nechce, keďže materiál je finančne nákladný. Tiež by sa rada posunula do väčšieho priestoru, keďže zatiaľ šije doma a zamestnala krajčírku. „Uvažujem nad viacerými možnosťami, napríklad nad showroomom. Uvidím, ako sa rozbehne značka,“ vraví.