16. októbra 2018

Bratia Chrenkovci našli pred ôsmimi rokmi dieru na trhu s prehliadkami pre turistov. Snažia sa im totiž sprostredkovať naše hlavné mesto alternatívne. Na starých škodovkách klientov vozia aj po industriálnych štvrtiach, miestnych krčmách či na miesta späté s obdobím socializmu. A namiesto informácií z encyklopédie sa sústreďujú na osobné príbehy.

Nápad na založenie netradičnej „cestovky“ dostal počas cestovania jeden zo zakladateľov Braňo Chrenka. „Alternatívne prehliadky mali v zahraničí veľký úspech, a keďže turistická ponuka v našom hlavnom meste bola dosť obmedzená, rozhodli sme sa ju oživiť,“ začína rozprávanie.

Koncom leta otvoria alternatívny svet v Bratislave.
Súčasťou bude kryptokaviareň

K oblasti cestovného ruchu mali s bratom Petrom blízko aj predtým, keďže sa mu venovali ich rodičia. Vlastné podnikanie však synovia začali budovať až v roku 2010. Zameriavajú sa najmä na éru socializmu, pád železnej opony či nástup divokého kapitalizmu.

Pre Braňa Chrenku (vpravo) a jeho brata Petra (vľavo) dnes pracuje päť sprievodcov. Na fotografii v strede je jeden z nich Juro Sikora.
Pre Braňa Chrenku (vpravo) a jeho brata Petra (vľavo) dnes príležitostne pracuje päť sprievodcov. Na fotografii je v strede jeden z nich Juro Sikora. Foto: Authentic Slovakia

„Bratislava prežila zaujímavé obdobie aj v 20. storočí a turistom vie ponúknuť viac ako „len“ typické pamiatky, históriu Habsburgovcov či korunovačnú minulosť mesta,“ vysvetľuje Chrenka a dodáva, že najviac sa zahraniční návštevníci pýtajú na život ľudí počas socializmu či oddelenie sa od Čechov.

Reklama

Zvedavým turistom počas cesty v staručkej škodovke rozdajú horalky, kofolu či slivovicu a namieria si to napríklad aj do petržalskej krčmy. Záujemcovia si môžu vybrať spomedzi viacerých typov prehliadok, najpopulárnejšia je práve postkomunistická tour po Bratislave na Škode či tour na bicykli po stopách železnej opony.

Top architektúra na Slovensku?
Cenu vyhral vinárov dom na strome či Nádvorie Matúša Valla

Ponúkajú však aj výstup na Devín a návštevu opustenej vojenskej základne spolu s ochutnávkou ríbezľového vína, prehliadku krčiem či vínnu tour vo Svätom Jure. Najnovším lákadlom je Working Class Food Tour, počas ktorej majú turisti možnosť ochutnať tresku a rožky, „menučko“ s vyprážaným syrom, palacinky či tureckú kávu.

Okrem škodoviek a minivanov majú aj retro autobus.
Okrem škodoviek 100 a 120 majú aj legendárnu „1203-ku“ Foto: Authentic Slovakia

Počas prehliadok musia byť sprievodcovia pripravení na hocičo. „Každá skupinka je iná. Niektorí si dajú v krčme po jednom pivku a debatujú, iní to vedia roztočiť s miestnymi na parkete,“ hovorí Chrenka a spomína na divokých Holanďanov z predchádzajúceho dňa. Väčšinu klientely Authentic Slovakia tvoria práve cudzinci, pričom dominujú tí z anglicky hovoriacich krajín a Severoeurópania. Menej je Španielov či Talianov, čo je spôsobené najmä jazykovou bariérou.

Počiatočné investície bratov do podnikania neboli výrazné, okrem nákladov na založenie a chod firmy im stačil trojtisícový 8-miestny Volkswagen zo začiatku 90. rokov a vytlačenie letákov pre hotely. A hoci ich v súčasnosti živí iba Authentic Slovakia a občasne zamestnávajú pár ďalších sprievodcov, na začiatku to podľa Chrenku nebola žiadna sláva. „Mali sme vtedy len 25 prehliadok ročne. Našich prvých klientov som musel dokonca presviedčať osobne, na recepcii jedného hostela,“ smeje sa Chrenka.

Ty Somaru doniesol do Bratislavy Mexiko. Teraz sa rozširuje

Hlavný zlom nastal až keď sa objavili a zaregistrovali na portáli s recenziami TripAdvisor, prostredníctvom ktorého dokázali osloviť širšie spektrum turistov. Dnes sú podľa hodnotení prehliadok v Bratislave dvojkou. Museli však postupne zmeniť aj svoju „cieľovku“.

„Na začiatku sme sa zameriavali na mladých ľudí a skupinky backpackerov, no zistili sme, že títo ľudia často na takéto prehliadky nemajú prostriedky. Hoci sme mali isté predsudky, začali sme spolupracovať aj so štvor- či päťhviezdičkovými hotelmi,“ vysvetľuje.

V rámci Working Class Food Tour navštevujú aj Tržnicu na Trnavskom mýte.
V rámci 4-hodinovej Post-Communist Bratislava Tour navštevujú aj Tržnicu na Trnavskom mýte. Foto: Authentic Slovakia

Zaujímavé býva práve vyzdvihnutie tejto skupiny klientov spred hotela. Keď mali ešte RollsRoyce v hoteli v Riverparku, Chrenka zvykol s jeho starou Škodou parkovať hneď za ním, čím sa okoloidúcim často naskytol vtipný pohľad. Na retro škodovkách nejazdia len počas obdobia tuhej zimy.

A vďaka staršiemu vozovému parku nemajú Chrenkovci núdzu o bizarné príhody. „Raz museli pod Slavínom roztláčať škodovku staršie elegantné Američanky, keďže sa vybila autobatéria. Popritom si ich fotili japonskí turisti,“ smeje sa Chrenka.

Okrem vlastných klasických prehliadok rieši Authentic Slovakia často aj špecifické požiadavky. „Vyhľadávame napríklad zaujímavé lokality pre filmárov či fotografov zo zahraničia. Počujú, že sa o tieto miesta zaujímame, a sami nás oslovujú,“ hovorí. Naposledy spolupracovali so zahraničným fotografom, ktorý prišiel do Bratislavy fotiť pánsku módu Gucci pre holandský módny časopis. Lokalitou bola aj petržalské Pohostinstvo Meteor medzi panelákmi.

Bratia sa zatiaľ zameriavajú na Bratislavu a okolie, menšiu pobočku však majú aj v Košiciach. Podľa Chrenku však veľké zisky nerobí, keďže tam nie je dostatok turistov. „Mimo hlavného mesta sa takéto alternatívne prehliadky pravdepodobne robiť neoplatí, rozmýšľali sme však nad Prahou,“ hovorí. Realizácia tohto plánu ale ešte nie je na programe dňa. Aktuálne sú ich prioritou najmä spokojní zájazdníci v ich rodnej Bratislave.

Hlavné foto: Authentic Slovakia