4. októbra 2018

V stredu večer boli slávnostne odovzdané ocenenia národnej architektonickej súťaže CE.ZA.AR 2018. Porota pozostávajúca zo slovenských a zahraničných odborníkov vybrala z 85 prihlásených návrhov šesť výhercov v osobitných kategóriách.

Ocenenie slovenskej komory architektov prebehlo v bratislavskej Starej tržnici, pričom išlo už  17.ročník súťaže, ktorú vyhlasuje Slovenská komora architektov.  Forbes prináša prehľad výhercov v jednotlivých kategóriách.

RODINNÉ DOMY – DUBoDOM

DUBoDOM vo Svätom Jure pozýva na spoznávanie vinárskej krajiny a vína. Foto: Dominik Sepp

Projekt domčeka na strome má na svedomí svätojurský vinár Michal Bažalík a achitekt Pavol Šiška. Ich DUBoDOM nad Bažalíkovými vinicami začali prenajímať v lete tohto roka a teší sa obľube. Slúži dokonca aj ako „hosťovská izba“ pri ochutnávkach vína.

Spája ich dobrodružstvo a obsadené termíny. Domy na strome sú hitom

Reklama

,,Prostredie, príbeh, ľudia za ním, estetika, víno, to všetko odvádzalo našu pozornosť od samotného diela… A? Poddali sme sa. Emócia celku bola silnejšia ako súčet jeho častí,“ povedal porotca a architekt Peter Jurkovič.

OBČIANSKE A PRIEMYSELNÉ BUDOVY – Mlynica

Autormi sú Štefan Polakovič, Lukáš Kordík, Jana Benková, Tomáš Vrtek, ktorí spolupracovali s Romanom Žitňanským, Katarínou Bergerovou a Patríciou Botkovou. Foto: BoysPlayNice

Architekti z ateliéru GutGut upravili industriálnu budovy v hlavnom meste na polyfunkčný objekt. Okrem bývania totiž prináša kultúrne a administratívne využitie, čo ocenili aj porotcovia. Architekt Pavol Mikolajčák vyzdvihol záchranu pôvodnej priemyselnej stavby a jej premenu.

,,Kontrast starého a nového a nezameniteľný charakter je už len podčiarknutý minimalistickým detailom, veľkorysým presvetlením a priestorom. Skvelá ukážka toho, ako sa dajú nevyužité priemyselné objekty revitalizovať s nepochybnou pridanou hodnotou,“ povedal.

BYTOVÉ DOMY – Objekty so zmiešanou funkciou

Autormi sú Matúš Vallo, Oliver Sadovský, Marián Stanislav, Viliam Zajíček, Zuzana Krejčířová, Elena Šoltésová, Jakub Španiel. Foto: BoysPlayNice Photography

Dielo skupiny architektov je podľa poroty súťaže funkčne rozmanité, od služieb reštaurácie, pekárne, kultúrnej sály, nájomných administratívnych priestorov až po bývanie. A práve vďaka tomu vyhral ocenenie v kategórii, ktorá bola minulý rok zrušená z dôvodu nedostatku uchádzačov. Objekty sú súčasťou komplexu Nádvorie v Trnave.

FOTO: Top architektúra Slovenska. Na prestížnu cenu je nominovaný Matúš Vallo či bistro Soho

,,Porota sa domnieva, že v oblasti obytných stavieb je tento príklad veľmi cenný a že jeho ocenenie prispeje k tomu, aby podobný postup nebol v budúcnosti ojedinelý,” povedal porotca Petr Hájek.

OBNOVA A PRESTAVBA – Nová synagóga Žilina

Autormi sú Martin Jančok, Michal Janák a Eva Štrocholcová. Foto: Kathrine Thude, Daniela Dostálková

Obnovu žilinskej synagógy od Petra Behrensa realizovalo štúdio Plural a podľa jedného z porotcov – Filipeho Magalhães z Portugalska – je jedným z najjasnejších príkladov inteligentného pochopenia rekonštrukcie, s akými sa stretol. Zároveň si však zachováva jednoduchosť, pričom biela farba je tam použitá ako manifest. “Jej prítomnosť je neprehliadnuteľná, napriek tomu zostáva neviditeľná,” uviedol.

INTERIÉR – Prízemný byt Bratislava

Prízemný byt v blízkosti bratislavskej Kalvárie je prestavba, ktorá rešpektuje polohu, históriu stavby, lokalitu, funkciu aj rozpočet, pričom si zachováva svoju autentickosť. Tak ju charakterizujú porotcovia súťaže. Do interiéru bol dokonca umiestnený prvok, ktorý odkazuje na pôvodnú bytovku pre pracovníkov železníc a slúži ako schod. Tento detail ocenil slovenský výtvarník a porotca Palo Macho.

EXTERIÉR – Námestie Centrum, Sídlisko III Prešov

Autormi sú Irakli Eristavi, Pavol Šilla v spolupráci s Martinom Jančokom. Foto: Daniela Sabová, Matúš Kička, Daniela Sabová, Pavol Šilla

V tejto kategórii  boli ako v jedinej prihlásené projekty financované aj z verejných zdrojov, pričom väčšina z nich nebola zameraná na existujúce obytné štvrte a sídliská. Výnimkou však bolo prešovské Námestie Centrum. Podľa porotkyne Miriam Liškovej „vytvára príjemné a funkčné miesto a ako jediné z prihlásených projektov v tomto ročníku prehliadky reaguje na tému sídlisk, v ktorých u nás žije viac ako polovica obyvateľov“.

Máte v hľadáčiku nehnuteľnosť? Architekti radia, ako si správne vybrať

PATRÓN ARCHITEKTÚRY – JESSENIOVA LEKÁRSKA FAKULTA UNIVERZITY KOMENSKÉHO V MARTINE

Reklama

Tento rok bolo počas galavečera opäť udelené aj ocenenie „Patrón architektúry“ za osobitný prínos pre rozvoj architektúry, ktorý nie je vyjadrený architektonickým dielom. V zastúpení dekana Jána Danka si ho prevziala Jesseniova lekárska fakulta za iniciovanie a organizovanie súťaže návrhov na nemocnicu budúcnosti v Martine.

CENA VEREJNOSTI – Obnova meštianskych domov v Trnave

Autormi sú Matúš Vallo, Oliver Sadovský, Marián Stanislav, Viliam Zajíček, Mateja Vonkomerová, Marcel Vadík, Elena Šoltésová, Zuzana Krejčířová. Foto: BoysPlayNice Photography

Cena bola udelená na základe online hlasovania  denníka Hospodárske noviny a získali ju architeki  z ateliéru Vallo Sadovsky Architects.

O udelení cien rozhodovala porota zložená z domácich a zahraničných odborníkov: Petr Hájek (architekt, Česká republika), Peter Jurkovič (architekt, Slovenská republika), Miriam Lišková (architektka, Slovenská republika), Filipe Magalhães (architekt, Portugalsko), Pavol Macho (umelecký sklár, Slovenská republika), Pavol Mikolajčák (architekt, Taliansko), Pavel Nasadil (architekt, Česká republika).

V prvom kole porota z celkového počtu 85 prihlásených návrhov vybrala diela určené do druhého kola. Koncom mesiaca júl si pozrela 22 prác zaradených na „short list“.

Hlavná foto: Michal Bažalík